captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Ta interaktywna mapa pokazuje nawrót chorób, którym łatwo można zapobiegać dzięki szczepieniom. Obejmuje okres od jesieni 2008 roku do początku 2014 roku. Widać na niej, że w Polsce mamy już problem z odrą (szczepienia przeciw niej są obowiązkowe), a przede wszystkim z różyczką (szczepienia nieobowiązkowe). Dane zebrane zostały przez amerykańską niezależną organizację non-profit Council on Foreign Relations.

Ta mapa (poniżej w postaci interaktywnej) pokazuje nawrót chorób, którym łatwo można zapobiegać dzięki szczepieniom. Obejmuje okres od jesieni 2008 roku do początku 2014 roku. Widać na niej, że w Polsce mamy już problem z odrą, a przede wszystkim z różyczką (oba szczepienia są obowiązkowe). Dane zebrane zostały przez amerykańską niezależną organizację non-profit Council on Foreign Relations.

Tam, gdzie rodzice nie szczepią dzieci, następuje nawrót chorób zakaźnych, takich jak odra czy krztusiec. Szczepionki co roku ratują życie niemal 6 mln ludzi. Nieszczepienie dzieci (z własnego wyboru) może tę liczbę zwiększyć.

Przeczytajcie nasze wpisy: SZCZEPIONKI NIE WYWOŁUJĄ AUTYZMU, RZADKO DAJĄ SKUTKI UBOCZNE

CZY NIEMOWLĘTA POWINNY DOSTAWAĆ SZCZEPIONKI SKOJARZONE?

Co roku szczepienia zapobiegają śmierci niemal 6 mln ludzi na świecie (źródło). Dzięki nim nie umieramy już na ospę prawdziwą czy tężec. Polskim wkładem w eradykację szczepień są działania prof. Hilarego Koprowskiego, który opracował pierwszą na świecie szczepionkę przeciw polio. Jak łatwo zapomnieć o tym, że w latach 50. panowała pandemia polio, a widok osób dotkniętych porażeniem wskutek tej choroby nie należał w Polsce do rzadkości.

Ci, którzy mają najsłabszą pamięć, tworzą dziś ruch antyszczepionkowy. Już od dawna nikt nie zrobił tyle co oni, by zaprzepaścić wielkie osiągnięcie medycyny, jakim było wyeliminowanie w naszej części świata lub znaczne ograniczenie szczepieniami wielu groźnych dla życia chorób. Tylko dzięki tym spośród nas, którzy szczepią swoje dzieci, dzieci nieszczepione mogą wciąż w dużej mierze unikać zarażenia. Ale to może się wkrótce skończyć, jeśli liczba osób nieszczepionych stanie się zbyt duża względem tych zaszczepionych.

Wzrost liczby zachorowań na odrę w Stanach Zjednoczonych. Źródło: CDC

Wzrost liczby zachorowań na odrę w Stanach Zjednoczonych. Źródło: CDC

Choroby, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, znów pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ruchy antyszczepionkowe są szczególnie silne. Widać tam niepokojący nawrót infekcji, których w takim nasileniu nie obserwowano od kilkudziesięciu lat. Przykłady? Tylko w pierwszym półroczu 2014 roku pojawiło się tyle nowych przypadków odry co w całym 2013 roku – dane te podają amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention. Ten sam schemat dotyczy krztuśca, na który w pierwszym półroczu 2014 roku zachorowało o 24 proc. więcej osób niż w tym samym okresie 2013 roku.

Uważacie, że odra i krztusiec to niegroźne dla życia choroby, których przejście może wyłącznie wzmocnić układ odpornościowy dziecka? Mylicie się. W 2012 roku zmarło na odrę 122 tys. osób, głównie w krajach afrykańskich, gdzie brakuje szczepionek. Wśród zmarłych zdecydowaną większość stanowią dzieci – to dane Światowej Organizacji Zdrowia.

Podobnie jest z krztuścem, na który umiera co roku 195 tys. dzieci na świecie (źródło). W Kalifornii, gdzie w czerwcu 2014 roku stwierdzono epidemię tej choroby, zmarło dwoje dzieci, a stan wielu chorych był (i wciąż jest) bardzo poważny (źródło).

O nawrocie chorób zakaźnych w Europie i USA pisałam tutaj.

Szczepienie dziecka przeciw odrze w obozie dla uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga. Fot. Julien Harneis/Wikimedia

Szczepienie dziecka przeciw odrze w obozie dla uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga. Fot. Julien Harneis/Wikimedia

Dołączamy się zatem do apelu ludzi i instytucji świadomych tego, jakie zagrożenia nieszczepienie dzieci niesie dla nas wszystkich: rodzice, szczepcie swoje dzieci przeciwko chorobom zakaźnym! W przeciwnym razie będziemy mieć w Polsce to, co widać już wyraźnie w USA: I to właśnie nieszczepione dzieci najbardziej na tym ucierpią.

Koniecznie przeczytajcie oświadczenie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, które omawia rolę szczepień.

 

Tutaj przeczytacie nasz wpis: Szczepionki nie wywołują autyzmu, rzadko miewają skutki uboczne

Polecamy też: Fiolki z czarną ospą odnaleziono w niestrzeżonym magazynie

 

Interaktywna mapa poniżej (żeby ją załadować, kliknij na zakładkę “MAP”) pokazuje nawrót chorób, którym łatwo można zapobiegać dzięki szczepieniom. Obejmuje okres od jesieni 2008 roku do początku 2014 roku. Widać na niej, że w Polsce mamy już problem z odrą (szczepienia przeciw niej są obowiązkowe), a przede wszystkim z różyczką (szczepienia nieobowiązkowe). Dane zebrane zostały przez amerykańską niezależną organizację non-profit Council on Foreign Relations. Legenda: measles – odra; mumps – świnka; rubella – różyczka; whooping cough – krztusiec.

TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM FARMACEUTYCZNYCH CZY JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO BLOGA.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Prawda o szczepionkach - UkrytyWymiar.pl
8 lat temu

[…] Źródło: https://www.crazynauka.pl/rodzice-szczepcie-dzieci-wrocily-grozne-epidemie/ […]

Karolina
Karolina
8 lat temu

Wiem, że jesteście blogiem stworzonym z osób prywatnych i możecie przedstawiać informacje w dowolny sposób, jaki wam się podoba. Jednak, temat szczepionek wywołuje tyle kontrowersji, że może warto by było przedstawiać dane bez wstawek “manipulujących”? (może nie najlepsze słowo). Odnoszę się do kilku artykułów o szczepionkach z waszego bloga i mowa np. o “…co gwarantuje obiektywizm publikacji” – pozwólmy to ocenić czytelnikowi, tak samo jak “…przez szanowane czasopismo…”- ktoś to jest w temacie będzie znał szanowane czasopismo, a kto nie to i tak nic nie da. Fajnie, że jest dużo odnośników do zagranicznych źródeł itp. ale brakuje mi pewnych informacji,… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Karolina
8 lat temu

To nie są wstawki manipulujące. Jednym z głównych problemów w informacjach o szczepieniach jest błędne zakładanie, że wszystkie źródła mają taką samą wartość i że wszystkie należy traktować poważnie. Tak nie jest. Nie każdy z czytelników zdaje sobie sprawę z istnienia listy filadelfijskiej i systemu oceny czasopism naukowych. Określenie “szanowane czasopismo” podkreśla, że nie jest to jedno z wielu pism, które publikują mało sprawdzone informacje, a właśnie czasopismo, które słynie z wiarygodności. Warto zawsze podkreślać różnice między źródłami, bo bez tego wielu ludzi podpiera się “badaniami” prezentowanymi w propagandowych filmikach z YouTube’a Jeśli chodzi o “kilkunastokrotnie większą dawką rtęci w… Czytaj więcej »

Karina Małczyńska
Karina Małczyńska
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

brawo! tylko obawiam się, że do nich to nigdy nie dotrze, ale trzeba próbować, podsyłam jeszcze na dokładkę: http://wszystkoconajwazniejsze.pl/jennifer-raff-cala-prawda-o-szczepionkach/

trackback
Szczepienia - bojkot kontra zwolennicy
8 lat temu
trackback
Badanie jakości źródeł | Postprawda Stop
6 lat temu

[…] Od razu widać, że autor będzie miał bardzo osobisty stosunek do zagadnienia szczepień. Tymczasem z punktu widzenia nauki jest pewne, że szczepionki nie wywołują autyzmu, a z powodu ruchów antyszczepionkowych wracają groźne epidemie. […]

Nie ma więcej wpisów
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: