captcha image

A password will be e-mailed to you.

Zaprzeczenie, przerzucenie winy, przejęcie inicjatywy – zobaczcie metody, których używa kremlowska dezinformacja w związku ze straszliwymi zbrodniami dokonanymi przez żołnierzy rosyjskich w Ukrainie.

Co najmniej kilkaset cywilnych ofiar budzącej grozę rosyjskiej przemocy w Buczy, a także Irpieniu i Hostomlu doliczyli się do tej pory żołnierze ukraińscy, którzy kilka dni temu wyparli rosyjskie wojska z tych miejscowości.

Skandaliczne próby manipulacji ze strony Putina i jego trolli na temat dokonanych przez Rosjan zbrodni i gwałtów w Buczy, Irpieniu, Hostomlu i innych ukraińskich miejscowości powinny być natychmiast piętnowane i odrzucane, a winni zbrodni – jak najszybciej osądzeni!

Zaprzeczenie

Negowanie faktów jest jedną z ulubionych defensywnych metod kremlowskiej dezinformacji. Chętnie korzysta ona z frazy: “Nie ma dowodów na…“.

Przykłady:

  • “Rosyjscy żołnierze nie wymordowali cywili w Buczy, Irpieniu i Hostomlu”;
  • “Rosjanie nie ostrzeliwują celów cywilnych, ale jedynie wojskowe”;
  • “Rosja się tylko broni przed agresją i militarnym zagrożeniem ze strony Ukrainy”;
  • “Wojska radzieckie nie napadły na Polskę 17 września 1939 roku” (ta narracja powtarza się co roku we wrześniu).

Oświadczenie na Telegramie:
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zaprzecza oskarżeniom reżimu kijowskiego o rzekome zabijanie ludności cywilnej w Buczy w Obwodzie Kijowskim“.

Przerzucenie winy

Kolejnym krokiem jest wskazanie innego niż Rosja “winnego” zarzucanych czynów – “odwrócenie kota ogonem”, czyli oskarżenie strony ukraińskiej o prowokację i sprawstwo tych zbrodni.

Przykłady:

  • “To ukraińskie wojska zabijają ukraińskich cywili, żeby móc oskarżyć o to żołnierzy rosyjskich”;
  • “Zdjęcia zmasakrowanych cywili tak naprawdę pokazują rosyjskich cywili zabitych w Donbasie”.

Oświadczenie na Twitterze Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej:
Wszystkie zdjęcia i filmy opublikowane przez reżim kijowski nt. Buczy to tylko kolejna prowokacja. Potwierdza to niezbicie, że jest to kolejna mistyfikacja reżimu kijowskiego dla zachodnich mediów“.

Przejęcie inicjatywy

Po postawieniu prowokacyjnej tezy Rosja stawia się w pozycji strony pokrzywdzonej i przypuszcza atak, żądając wyciągnięcia konsekwencji wobec rzekomych “prawdziwych” sprawców zbrodni:

“Rosja domaga się ponownego zwołania sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z prowokacją w Buczy”.

Jednocześnie kremlowskie media nawołują do “oczyszczenia” Ukrainy z “nazistów”

Jednocześnie z zaprzeczeniami w rosyjskich mediach państwowych, nadających głównie na użytek wewnętrzny Rosji, pojawiły się komentarze wpisujące się w zupełnie inną narrację. Kremlowscy komentatorzy twierdzą, że zwykli obywatele Ukrainy są “przesiąknięci nazizmem”, więc Ukraina powinna zostać z nich “oczyszczona“.

Margarita Simonian, redaktor naczelna anglojęzycznej telewizji informacyjnej Russia Today: “Teraz wyzwolenie oznacza oczyszczenie”, “Nie doceniliśmy, jak głęboko nazizm przeniknął społeczeństwo ukraińskie”.

Timofiej Siergiejew z rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Ria Novosti: “Ci, którzy chwycili za broń, powinni zostać maksymalnie zniszczeni na polu bitwy” (to o żołnierzach ukraińskich), “Elita banderowców musi zostać wyeliminowana, jej reedukacja jest niemożliwa” (to o politykach i samorządowcach ukraińskich), “Społeczne bagno, które aktywnie i biernie wspierało je działaniem i bezczynnością, musi przyswoić okropności wojny (…), tragedie i dramaty, jako lekcję historyczną i zadośćuczynienie za swoją winę” (a to o ludności cywilnej Ukrainy).

Jak widać więc, kremlowska propaganda nie trzyma się jednej narracji, ale oscyluje od całkowitej negacji po skandaliczne nawoływanie do eskalacji zbrodni, propagowane przede wszystkim wewnątrz Rosji, na użytek jej własnych obywateli. Nie powinniśmy ulegać żadnej z tych narracji.

Akcja #NieKarmTrolla #StopDezinformacji

Uświadamianie opinii publicznej i opisywanie metod manipulacji ze strony Kremla, mających usprawiedliwiać jego agresję na Ukrainę lub zacierać jej rozmiary, uważamy za nasz moralny obowiązek.
Dlatego wraz z Fundacją Rozwoju Przez Całe Życie prowadzimy akcję #NieKarmTrolla #StopDezinformacji, w ramach której wyjaśniamy, na czym polega dezinformacja kremlowska oraz pokazujemy, że najlepszym narzędziem obrony przed nią jest wiedza o jej mechanizmach.

O atakach kremlowskiej dezinformacji na kraje UE możecie stale czytać w raportach zespołu East StratCom Task Force działającego w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych przy Komisji Europejskiej – na stronie https://euvsdisinfo.eu/
Więcej informacji na temat naszych działań przeciw kremlowskiej dezinformacji znajdziecie w tym artykule.

Nie ma więcej wpisów
%d bloggers like this: