captcha image

A password will be e-mailed to you.
Trasy cyklonów tropikalnych na Ziemi. Źródło: NOAA

Trasy cyklonów tropikalnych na Ziemi. Źródło: NOAA

Rewelacyjna animacja pokazuje trasy cyklonów tropikalnych (w tym huraganów i tajfunów) z lat 1950-2005.

Utarło się uważać, że najwięcej huraganów nawiedza wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Utwierdziły nas w tym przekonaniu liczne Blanki, Katriny czy Rity, o których trąbią amerykańskie media. Tymczasem najwięcej dzieje się nad Filipinami i u wybrzeży Japonii, co pokazuje animacja stworzona przez NOAA na podstawie danych z ponad 50 lat.

Wystarczy rzut oka na mapę cyklonów tropikalnych z lat 1950-2005, by przekonać się, że te zjawiska (a więc cyklony tropikalne, huragany i tajfuny) znacznie częściej powstają u zachodnich niż u wschodnich wybrzeży Ameryki Środkowej, a im dalej na zachód przez Ocean Spokojny, tym bardziej robi się niespokojnie. Prędkość wiatru w obrębie cyklonu tropikalnego przekracza 119 km/h, a niekiedy osiąga nawet ponad 305 km/h. Historyczne dane na temat siły wiatru i tras przemieszczania się tych zjawisk pogodowych zebrała amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) – po to, by móc sprawniej przewidywać trasy huraganów.

Kropki na mapie pokazują lokalizację cyklonów (burz tropikalnych) w sześciogodzinnych odstępach, a ich kolory odzwierciedlają prędkość wiatru w skali Saffira-Simpsona.

Ten film dostępny jest też w formie interaktywnej animacji

Nazwy cyklonów tropikalnych:

  • huragan – Atlantyk i wschodni Pacyfik
  • tajfun – północno-zachodni Pacyfik
  • cyklon – południowo-zachodni Pacyfik i południowo-wschodni Ocean Indyjski

Rekordowe cyklony tropikalne:

  • Rekordowym tajfunem był Haiyan, który w 2013 roku spustoszył Filipiny. Był najsilniejszym cyklonem tropikalnym pod względem prędkości wiatru (maksimum 376 km/h, średnia 312 km/h) w historii pomiarów meteorologicznych.
  • Największą średnicę – 2220 km – miał tajfun Tip, który nawiedził Filipiny i Japonię w 1979 roku. Był wielkości połowy Stanów Zjednoczonych. Dla porównania: rekordzista z 2014 roku, supertajfun Vongfong, który dotarł do wybrzeży Japonii, miał w szczytowym momencie ponad 700 km średnicy.
  • Najwięcej ofiar w historii zapisów pochłonął cyklon Bhola, który w 1970 roku zabił w Bangladeszu co najmniej 300 tys. ludzi, głównie wskutek zalania nisko położonych terenów przez fale przypływu. Huragan Mitch, który w 1998 roku zaatakował Amerykę Środkową, pochłonął kilkanaście tysięcy ofiar, głównie na skutek katastrofalnych opadów i spowodowanych nimi osunięć ziemi oraz powodzi.

Tak wyglądał tegoroczony rekordzista – supertajfun Maysak widziany z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Źródło

Polecamy też na naszym blogu:

Haiyan, tajfun-gigant

Supertajfun Vongfong sfilmowany z orbity

 

Nie ma więcej wpisów