captcha image

A password will be e-mailed to you.

Zamiast kupować nowe ryzy papieru, można samemu sobie wyprodukować papier ze starych wydruków, w dodatku niemal bez wykorzystania wody. Taką miniaturową papiernię można postawić choćby i w domu, a już na pewno w biurze.

Podczas trwających właśnie targów CeBIT Epson pokazał po raz pierwszy w Europie miniaturową papiernię, którą można zainstalować w biurze. Najciekawsze jest jednak to, że PaperLab do produkcji papieru wykorzystuje stare wydruki i praktycznie nie potrzebuje wody.

This slideshow requires JavaScript.

Według danych z 2013 roku, każdy polski pracownik zużywa ok. 1,3 ryzy papieru A4 miesięcznie, czyli około 7700 kartek rocznie*. Z punktu widzenia ekologii najlepiej byłoby, żebyśmy w ogóle nic nie drukowali. Niestety w wielu firmach (np. bankach) czy instytutach rządowych nie jest to po prostu możliwe.

Najpierw w hurtowni kupuje się tony ryz papieru, potem w firmie drukuje się setki dokumentów i przechowuje się je w archiwach, by po jakimś czasie zlecić ich zniszczenie wyspecjalizowanej firmie utylizacyjnej. Epson wpadł na pomysł, żeby cały ten cykl zamknąć w murach firmy i ograniczyć tylko do dwóch operacji: drukowania i… robienia własnego papieru.

PaperLab to pierwszy na świecie autonomiczny system do przetwarzania papieru w procesie suchym. Wkładamy do niego zużyte (zadrukowane) kartki papieru i już po trzech minutach od włączenia urządzenia możemy skorzystać z nowego, czystego papieru. Cała magia dzieje się wewnątrz urządzenia, przypominającego wyglądem wielką szafę (2,6×1,2×1,8 metra).

Stary papier jest najpierw rozdrabiany na włókna (proces ten również skutecznie usuwa wszelkie informacje), oczyszczany, a następnie ponownie „sklejany” za pomocą specjalnych środków wiążących i dodatków nazwanych Paper Plus. Dodatki nie tylko ponownie łączą włókna w papier, ale też mogą zwiększyć jago wytrzymałość, wybielić, nadać mu kolor, zapach czy sprawić, że stanie się odporny na działanie płomieni. Ostatnim etapem jest formowanie wstęgi papieru, z której odcinane są kartki papieru np. w formacie A3, A4 o ustalonej wcześniej grubości i gęstości.

Na koniec nieco faktów. PaperLab produkuje średnio 720 kartek A4 na godzinę, do których wyprodukowania potrzebuje ok. 900 zużytych kartek. Proces ten, w przeciwieństwie do tradycyjnej produkcji papieru, wymaga tylko niewielkiej ilości wody (wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga 100-250 litrów wody). Urządzenie jest miniaturową drukarnią, ale jej cena już taka nie jest. Waha się od 150 do 200… tysięcy euro.

*Raport KPMG „Wykorzystanie papieru w przedsiębiorstwach działających w Polsce” (2013)

Źródło, zdjęcia, film: Epson
Autor jest dziennikarzem Magazynu Komputerowego CHIP

 

 

Nie ma więcej wpisów