captcha image

A password will be e-mailed to you.
Samsung LABO na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Fot. Samsung Electronics Polska

Samsung LABO na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Fot. Samsung Electronics Polska

Masz zdolności, głowę pełną fantastycznych pomysłów, a do tego studiujesz pożądany dziś kierunek techniczny? To może nie wystarczyć. Dlatego Samsung otwiera eksperymentalne laboratorium mające nauczyć studentów i innowacyjności, i przedsiębiorczości.

Z początkiem października ruszyła pilotażowa edycja projektu Samsung LABO, który uczy studentów kierunków technicznych, jak dobry pomysł przekształcić w biznes. Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym (ZUT) w Szczecinie zajęcia w nowocześnie wyposażonym laboratorium Samsunga rozpoczęło 50 studentów wydziałów Elektrycznego i Informatyki. Przejdą drogę, jaką powinien przemierzyć każdy wynalazca: od stworzenia autorskiej innowacji po weryfikację biznesową nowo powstałego produktu.

Programista, twórca aplikacji mobilnych, tester oprogramowania to najlepsze zawody 2014 roku

Programista Java, twórca aplikacji mobilnych, tester oprogramowania to najlepsze zawody 2014 roku

Z jednej strony, studenci ostatnich lat dostają do użytku nowocześnie wyposażone laboratorium z kompletnym wyposażeniem oraz oprogramowaniem koniecznym do tworzenia aplikacji przeznaczonych na platformy Android, Tizen i SmartTV. Dzięki temu będą mogli nauczyć się wysoko cenionej obecnie umiejętności tworzenia aplikacji – zarówno mobilnych, jak i związanych ze środowiskiem SmartTV. Twórca aplikacji mobilnych to obecnie jeden z najbardziej cenionych i poszukiwanych zawodów, obok programisty czy analityka o wykształceniu matematycznym.

Oprócz samego laboratorium, w którym przygotowano kilkanaście stanowisk roboczych, z dodatkowymi monitorami, telewizorami i sprzętem mobilnym niezbędnym do testów aplikacji, studenci mają również do dyspozycji przestrzeń wypoczynkową. To właśnie w takich pobudzających kreatywność miejscach, podczas burzy mózgów, wykuwane są najlepsze programistyczne pomysły wielu wielkich firm technologicznych.

Naturalnie, to jednak laboratorium wygląda najbardziej kusząco, choć w gruncie rzeczy ważniejszy dla przyszłości studentów okazać się może drugi filar zajęć, który jest poświęcony przedsiębiorczości. Uczestnicy zajęć dowiadują się więc, jakie korzyści płyną z utworzenia własnej firmy, jak swoją wiedzę i kompetencje przekuć w sukces wynalazku czy jak dostosować biznes do regionalnego zapotrzebowania.

– Nie wystarczy wynaleźć koło. Trzeba jeszcze umieć je wyprodukować i przekonać wszystkich dokoła, że go potrzebują – przekonuje w rozmowie z Crazy Nauką dr Agnieszka Skala, prezes Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest (SPIN) i wykładowca przedsiębiorczości na Politechnice Warszawskiej. Specjalistka podkreśla, że wielu polskim innowatorom, twórcom wynalazków czy autorom racjonalizatorskich pomysłów brakuje umiejętności związanych z praktyczną stroną biznesu, dzięki którym ich produkt mógłby ujrzeć światło dzienne. Brakuje im niekiedy nawet świadomości, że przedsiębiorczość jest im niezbędna do pracy nad wynalazkiem. – To dlatego tak ważne jest włączanie wiedzy o praktyce biznesowej w edukację techniczno-inżynierską. Jeśli pominiemy ten etap, będziemy nadal wytwarzać świetne wynalazki i racjonalizacje tylko po to, by ustawić je, jedne obok drugich, na półkach – dodaje dr Skala.

Zajęcia w Samsung LABO na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Fot. Samsung Electronics Polska

Zajęcia w Samsung LABO na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Fot. Samsung Electronics Polska

W zamierzeniu pomysłodawców Samsung LABO ma przede wszystkim zwiększyć szanse studentów kierunków technicznych na rynku pracy, wyposażając ich w tzw. umiejętności miękkie, które okazują się niekiedy tak samo pożądane przez pracodawców jak kompetencje technologiczne.

– Dokształcając młodych ludzi w zakresie nauk ścisłych i promując te nauki, chcemy przyczyniać się do zasypywania luki kompetencyjnej na rynku pracy, o której coraz głośniej wspominają eksperci zajmujący się edukacją i zatrudnieniem – mówi Hadrian Baumann, prezes Samsung Electronics Polska. – Chcemy wykształcić młode kadry specjalistów i przygotować ich do zawodów przyszłości, z którymi już niedługo będą mieli okazję się zetknąć.

Studenci ZUT, którzy ukończą zajęcia w Samsung LABO, będą mogli dalej rozwijać swoje pomysły w ramach programu inkubacji przedsiębiorstw w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, mają też szanse otrzymania grantu w wysokości 1000 euro na rozwój własnego pomysłu biznesowego. Najlepsi trafią na praktyki w Centrum R&D Samsung w Poznaniu.

Firma planuje też uruchomić kolejne laboratorium, tym razem dla uczniów szkół zawodowych z województwa wielkopolskiego. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Tekst jest elementem współpracy z firmą Samsung. Partner nie miał wpływu na treść ani opinie, które wyrażamy.

 

Polecamy też:

Trudno uwierzyć, ale to właśnie jest najlepszy zawód przyszłości

Zobaczcie, jakich mamy zdolnych studentów – wygrywają konkursy robotyczne i matematyczne!

Taki będzie świat za 30 lat – te przewidywania naprawdę mogą się spełnić

Futurysta to ryzykowny zawód – tak 100 lat temu wyobrażano sobie przyszłość

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: