captcha image

A password will be e-mailed to you.

Czcionka Sans Forgetica to przedziwnie wyglądający font, który zmusza ludzki mózg, by lepiej zapamiętywał napisane nim informacje. Jeszcze nikt do tej pory nie zaprojektował kroju pisma właśnie w tym celu.

Sans Forgetica została zaprojektowana z wykorzystaniem zasad psychologii poznawczej przez interdyscyplinarny zespół projektantów i psychologów z RMIT University w Melbourne. Podczas jej opracowania badacze skorzystali z zasady uczenia się zwanej „pożądaną trudnością”.Za terminem wymyślonym w 1994 roku przez Roberta A. Bjorka kryje się prosta taktyka. Zakłada, że jeśli w procesie uczenia się pojawi się jakaś przeszkoda, to zmuszony do większej pracy mózg lepiej przyswoi informacje. Przykładowo czytanie po raz wtóry notatek nie jest tak efektywne jak przeglądanie fiszek hasłowo opisujących jakieś zagadnienie. Warunkiem skuteczności takiej metody jest pojawienie się przeszkody, która zmusi uczącego do bardziej złożonego przetwarzania informacji.

Dlatego czcionka, której nazwę można by przetłumaczyć „bez zapomnienia”, wygląda tak nietypowo. Bazuje na eleganckim bezszeryfowym foncie Sans, który został pochylony do tyłu i na dodatek pozbawiony fragmentów liter. Wszystko po to, żeby wydawał się jak najbardziej obcy* i tworzył pewnego rodzaju puzzle, które będzie musiał ułożyć nasz mózg.

Ostateczny wygląd Sans Forgetica to efekt wielu poszukiwań projektantów z RMIT University. By stworzyć optymalny krój, który będzie wymagał większej pracy, ale nie był przy tym zbytnim wyzwaniem, naukowcy przeprowadzili badania. Skuteczność różnych, celowo „skomplikowanych” czcionek sprawdzili na 400 studentach. Wyniki tych badań wykazały, że w pamięć najbardziej zapada tekst napisany Sans Forgeticą.

Czytanie tekstów zapisanych tą czcionką na początku może trwać dłużej. Ja sam czułem jakiś wewnętrzny opór przed lekturą takiego tekstu. Po zetknięciu się z taką przeszkodą aż trudno uwierzyć, ze zmuszanie się do takiego wysiłku może przynieść wymierny skutek.

Naukowcy z RMIT, poza informacją prasową uczelni, nie opublikowali jeszcze nigdzie wyników swoich badań. Wiadomo jednak, że trudne do odczytania czcionki wspomagają proces zapamiętywania. Potwierdzają to badania profesora Daniela Oppenheimera z Princeton Univestity przeprowadzone w 2010 roku. Z publikacji i artykułu, jaki ukazał się w Harvard Bussines Review, wynika, że uczniowie zapamiętali o 14% więcej treści zaprezentowanych małą, pochyloną i przez to mniej czytelną czcionką niż napisanych większym i normalnym fontem.

Czcionkę Sans Forgetica można pobrać za darmo ze strony projektu i zainstalować ją na pececie lub macu. Można też korzystać z niej w przeglądarce Chrome.

*Pomijając kartografów, którzy czasami stosują pochylenie wsteczne do oznaczania rzek na mapach.

Źródło

Nie ma więcej wpisów