captcha image

A password will be e-mailed to you.

Przez lata sądzono, że ludzie pozostający w związkach małżeńskich są zdrowsi i szczęśliwsi od singli. Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Arizony pokazuje, że teorię o dobroczynnym wpływie małżeństwa na jakość życia być może należy odłożyć do lamusa.

Według badania, im starsza jest wstępująca w związek małżeński kobieta, tym większe jest ryzyko, że zyska dodatkowe kilogramy, a ogólny stan jej zdrowia szybko się pogorszy. Szybko, czyli szybciej niż u singielek w podobnym wieku. Z kolei kobiety, które się rozwodzą, mogą szybko stracić klika kilogramów, a wyniki ich badań mają szansę zdecydowanie się poprawić.

– Wcześniejsze badania na temat małżeństwa i rozwodu wykazywały, że pozostawanie w związku małżeńskim zwykle związane jest z dłuższym życiem i poprawą zdrowia, a rozwód zdecydowanie skraca życie i ma negatywny wpływ na ogólną kondycję – mówi doktor Randa Kutob, profesor Uniwersytetu w Arizonie. Badanie przeprowadzane pod jej kierunkiem wyraźnie pokazało, że kobiety, które rozwiodły się już po przejściu przez menopauzę, chudną, mają lepsze wyniki badań i zyskują większą sprawność fizyczną.

Mężatki szybciej tyją, rozwódki są zdrowsze

Naukowcy przyglądali się przez trzy lata ponad 79 tysiącom amerykańskich kobiet w wieku 50-79 lat. Obserwowano cztery grupy – kobiety, które wyszły w tym czasie za mąż, kobiety, które się rozwiodły, kobiety pozostające w związkach małżeńskich i singielki. Opierano się na ich bezpośrednich relacjach, badaniach ciśnienia, wadze i BMI, pomiarach obwodu talii i kliku innych czynnikach.  Wzięto także pod uwagę styl życia badanych, w tym nawyki dotyczące spożywania alkoholu, palenia tytoniu, odżywiania i aktywności fizycznej.

Mężatki mają skłonność do nadwagi i problemów z ciśnieniem.

Co zmieniło się u niezamężnych kobiet po wstąpieniu w związek małżeński? Wzrosło ich BMI, podskoczyło ciśnienie skurczowe, a także częściej spożywały alkohol. Rozwódki zyskały lepsze BMI, zmniejszył się także obwód ich talii. Zaczęły lepiej się odżywiać i być bardziej aktywne fizycznie, zdecydowanie poprawiły się także ich wyniki pomiarów ciśnienia. Jedyna różnica na niekorzyść to ta, że rozwiedzione i niepalące kobiety zaczęły sięgać po papierosy. U obu grup kobiet, które w żaden sposób nie zmieniły swojego statusu w ciągu trzech lat badań nie odnotowano poważniejszych zmian.

Co wpływa na różnice w jakości życia?

Nowe dane skłaniają do zastanowienia się nad przyczynami wykazanego stanu rzeczy. Faktycznie można przypuszczać, że jakość życia i zdrowia kobiet wychodzących za mąż powinny się polepszać. Wpływać na to powinny takie czynniki, jak poczucie zadowolenia z życia, wspólne i regularne posiłki, wzajemne motywowanie się do aktywności i regularnych badań lekarskich. Idąc tym tropem trzeba także założyć, że rozwodzące się kobiety powinny przybierać na wadze (złe odżywianie, alkohol, brak motywacji do aktywności fizycznej), a także podupadać na zdrowiu, co mogłoby być wynikiem złego stanu psychicznego wiązanego zazwyczaj z rozwodem.

Małżeńskie zwyczaje mogą prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia? Naukowcy twierdzą, że to bardzo prawdopodobne.

Początkowo naukowcy stwierdzili zatem, że być może utrata wagi u rozwódek wiąże się właśnie z depresją i stresem, ale gdy tylko zaczęli brać to pod uwagę i wyłączać z ogólnego wyniku te osoby, które faktycznie potrzebowały pomocy psychologicznej okazało się, że w żaden sposób nie zmieniło to wyniku. Szczęśliwe rozwódki także chudły i miały lepsze wyniki badań.

Inne badania potwierdzają nową teorię

Naukowcy stwierdzili, że trzeba przyjrzeć się wynikom podobnych badań przeprowadzanych w ciągu kilku ostatnich lat. Okazało się, że ponad dwadzieścia prac naukowych dotyczących tej tematyki wykazuje, że w społeczeństwie faktycznie wiele się zmienia. Teraz to single – w tym także rozwodnicy – żyją lepiej, dłużej i bardziej aktywnie. Jeszcze kilka lat temu wnioski z przeprowadzanych badań były zupełnie inne.

Single są aktywniejsi i zdrowsi. czy jednak są też bardziej szczęśliwi?

To jednak prawda, że przez szereg lat zmieniło się podejście ludzi do aktywności fizycznej i zdrowego odżywania. Ludzie coraz bardziej interesują się dietami i sportem, profilaktyka popularnych chorób jest zdecydowanie lepsza niż dekadę temu, a rozwój medycyny wpływa na zwiększenie się przeciętnej długości życia. Teraz zatem czas na socjologów, którzy w pełni wyjaśnią ten fenomen szybkich zmian.

 

 

 

 

Nie ma więcej wpisów