captcha image

A password will be e-mailed to you.

Ten mit bardzo często powtarza się w komentarzach. Wiele osób myli pogodę z klimatem. Czas to wyjaśnić.

Ostatniej nocy temperatura przy gruncie w naszym ogródku spadła do -4 st. C. W ciągu dnia śnieg przeplatał się z lodowatym deszczem. Piotr porozmawiał z meteorologiem, który wyjaśnił mu to zjawisko – jak się okazało, dość normalne właśnie w pierwszej połowie maja. To jednak nie powstrzymało komentarzy twierdzących, że oto nadchodzi globalne ochłodzenie, a globalne ocieplenie to bujda. Żart, sarkazm? Być może, choć niestety wielu wypowiadających takie opinie naprawdę w to wierzy, o czym świadczą długaśne dyskusje pod tego typu komentarzami.

Pogoda i klimat to dwie różne rzeczy

Nie należy mylić pogody z klimatem. To dwa odrębne zjawiska. Tak je wyjaśnia serwis Nauka o klimacie:

Pogoda to chwilowy stan atmosfery w danym miejscu, a klimat – charakterystyczny przebieg pogody na danym obszarze, ustalony na podstawie wieloletnich obserwacji. Stąd też każdy stan pogody należy rozpatrywać w szerszym kontekście historycznym.

W Polsce i na świecie obserwujemy więc potwierdzone wieloletnimi obserwacjami ocieplenie klimatu. Średnie temperatury roczne w naszym kraju rosną nieubłaganie, co pokazuje poniższy wykres obejmujący lata 1781-2016:

Anomalie temperatury w Polsce w latach 1781-2016. Źródło: Meteomodel

Właśnie na tym nieubłaganym wzroście średnich rocznych temperatur polega proces globalnego ocieplenia, a więc zmian klimatycznych zachodzących jednocześnie w wielu miejscach na globie. Podnoszeniu się temperatur towarzyszą m.in. procesy związane z dystrybucją ciepła i wilgotności przez oceany, co ma ogromny wpływ na to, co dzieje się na lądzie, gdzie wpływa m.in. na pojawianie się susz i powodzi. Do tego dochodzi wiele innych czynników, m.in. emisja aerozoli, czyli zanieczyszczenie powietrza, które może częściowo hamować dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi.

Na powyższym wykresie zaznaczono również średnie roczne anomalie temperatury, czyli odchylenie zmierzonej temperatury od średniej temperatury obliczonej dla dłuższego okresu. Tutaj również widać wyraźny trend zwyżkowy.

Wszystkie dane dotyczące średnich rocznych temperatur jasno pokazują od kilku lat, że każdy kolejny rok jest najgorętszym w historii pomiarów.

A co z tą pogodą?

Teraz skupmy się na pogodzie, czyli na chwilowym stanie atmosfery w danym miejscu. To, czy dany dzień czy tydzień jest wyjątkowo zimny lub ciepły, nie świadczy o ochłodzeniu bądź ociepleniu klimatu.

Lokalne i chwilowe fluktuacje to rzecz normalna – pogoda nakłada na długofalowy trend ocieplenia gwałtowne górki i dołki. Owszem, dni wyjątkowo zimne wciąż występują, tyle że rzadziej. Za to rośnie ilość dni rekordowo ciepłych. W ciągu ostatniej dekady dzienne rekordy ciepła pojawiały się 2 razy częściej niż rekordy zimna

wyjaśnia Marcin Popkiewicz z serwisu Nauka o klimacie.

W odniesieniu do globalnego ocieplenia nie ma znaczenia, że w danym okresie w Polsce jest wyjątkowo zimno, jak np. na początku maja 2017. Ocieplenie to trend globalny, więc podczas gdy u nas jest wyjątkowo zimno, w Arktyce jest dużo cieplej niż zazwyczaj o tej porze – i są to informacje naprawdę alarmujące.

Warto przeczytać: Trend ocieplenia – Polska a cały świat

Czy wciąż możemy coś zrobić, by spowolnić proces globalnego ocieplenia?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście powinniśmy odejść od spalania węgla, które w największym stopniu napędza globalne ocieplenie. Tylko że to nie takie proste. Na znalezieniu rozwiązania tego problemu skupia się „Punkt krytyczny – Energia odNowa” – polski pełnometrażowy film i serial, który opowiada o przyczynach powstawania zmian klimatu i działaniach, które warto i trzeba podejmować. Premiera filmu odbędzie się w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, 14 maja 2017 roku.

Więcej informacji na temat filmu i związanej z nim akcji znajdziecie na stronie Energia odNowa. Tam również można zgłosić się na bezpłatne pokazy filmu, które odbędą się w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli.

Polecamy też na naszym blogu:

Dlaczego w maju jest tak zimno?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
6 lat temu

Kolejny artykuł sponsorowany przez NaukaoKlimacie. Żenada. Nie ma to jak agresywna propaganda ekoterrorystów. Gdzie na tym serwisie obiektywna, naukowa ocena… Wielki minus dla Was.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Artur
6 lat temu

Nie jest sponsorowany przez Naukę o Klimacie.
Agresywna propaganda? Ekoterroryści?
Chyba coś Ci się mocno pomyliło. Wielki minus dla Ciebie…
A tak serio. Masz jakiekolwiek merytoryczne zastrzeżenia? Czy po prostu masz opinię niepopartą faktami?

Aleksandra Kardaś
Aleksandra Kardaś
Reply to  Artur
6 lat temu

Jako redaktorce Nauki o klimacie jest mi bardzo miło, że serwis Crazy Nauka cytuje fragmenty naszych artykułów. Płacimy za to jedynie czasem poświęonym na ich przygotowanie. 🙂

chicku
chicku
6 lat temu

a czy alternatywą dla odchodzenia od palenia węglem nie jest unowocześnianie technologii? Czy raczej tak nie powinniśmy na to patrzeć jako Polska? Chodzi o elektrownie. Natomiast w spalaniu domowym dobry skutek mogłyby dać normy wprowadzajce nakaz sprzedazy tylko pieców dolnego spalania i innych nowoczesnych konstrukcji.

Dominik Kurek
Dominik Kurek
Reply to  chicku
6 lat temu

Ekopolityka obecnej władzy to dotowanie wydobycia naszego NARODOWEGO skarbu oraz dosłowna walka z wiatrakami.

Wojciech Szymalski
Wojciech Szymalski
Reply to  chicku
6 lat temu

Do pewnego stopnia jest, ale ten stopień (zanieczyszczenia CO2) według naukowców został już przekroczony i potrzeba czegoś więcej niż czystego pieca i dobrze kalorycznego węgla (którego nota bene coraz mniej), abyśmy nie odczuli tego negatywnych skutków. Po prostu spaliliśmy już ciut za dużo węgla, by dalej nim palić – nasz ekosystem tego nie trawi.

Wojciech Szymalski
Wojciech Szymalski
Reply to  Wojciech Szymalski
6 lat temu

Zapomniałem napisać: PUNKT KRYTYCZNY został przekroczony. Czas na ENERGIĘ odNOWA. 😉

Szymon Malinowski
Szymon Malinowski
Reply to  chicku
6 lat temu

Jeśli idzie o CO2 to “nie ma zmiłuj”. Reakcja dzięki której mamy energię z węgla to C+O2=CO2 Nie ma możliwości zmniejszenia emisji na jednostkę energii cieplnej produkowana w tej reakcji, można tylko lepiej tę energie cieplna wykorzystywać i mniej jej trwonić. Można tez zadbać o inne zanieczyszczenia (pyły, domieszki). Jedyne prawdziwe rozwiązanie to pozyskiwać energie z innych reakcji, jesli idzie o chemiczne to H2+O=H20, z rekcji jądrowych lub np. bezpośrednio od Słońca.

monika
monika
6 lat temu

a może by tak napisać jaki ogromny wpływ ma przemysł mięsny na klimat? wycinka lasów, zanieczyszczenia, gazy

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  monika
6 lat temu

Owszem, całe rolnictwo z przemysłem mięsnym na czele. Choć i tak największym problemem jest spalanie paliw kopalnych.

Aleksandra Kardaś
Aleksandra Kardaś
Reply to  monika
6 lat temu

Dość obszerny artykuł na ten temat można znaleźć na stronie Nauka o klimacie: http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-krowy-emituja-wiecej-gazow-cieplarnianych-niz-transport-117

Ewel Lina
Ewel Lina
Reply to  monika
6 lat temu

Każdy powinien to obejrzeć na tej planecie: http://m.cda.pl/video/570570a2. 2. Globalne ocieplenie i sciemy na ten temat:http://nowaatlantyda.com/2017/04/28/globalne-ocieplenie/#comment-32265

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Ewel Lina
6 lat temu

NIE linkujemy na naszej stronie do pirackich filmów – pierwszy link usunięty.
A Nowaatlantyda to doprawdy wiarygodne źródło 😀 😀

Aleksandra Kardaś
Aleksandra Kardaś
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Nie znam tego serwisu, ale skoro już o Atlantydzie mowa, to szczerze polecam film “The Island President”, którego polski tytuł to właśnie “Prezydent Nowej Atlantydy”. Opowiada o tym, jak zmiana klimatu wygląda z perspektywy mieszkańców małyh wysp i dlaczego tak im zależy by średnia temperatura powierzchni Ziemi nie wrosła o więcej niż 1,5 (a nie 2) stopnie Celsjusza względem czasów przedprzemysłowych. http://theislandpresident.com/

Damian Pieczyrak
Damian Pieczyrak
6 lat temu
Aleksandra Kardaś
Aleksandra Kardaś
Reply to  Damian Pieczyrak
6 lat temu

Wybuchy wulkanów to rzeczyiwiście niebezpieczne zjawiska. Tak jak to zaznaczono w artykule z Nettg, związane nimi wyrzuty popiołów i związków siarki w wyższe warstwy atmosfery powodują okresowe ochłodzenia. Badaia wskazują, że w ostatnich 2,5 tysiącach lat najchłodniejsze sezony letnie
były właśnie następstwem dużych erupcji wulkanicznych: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/wulkany-odpowiedzialne-za-wyjatkowo-chlodne-lata-112

Historia zna przypadki, w których aktywność wulkaniczna doprowadziła do dużych emisji CO2, warto jednak pamiętać, że chodziło o aktywność trwającą tysiące lat i obejmującą tysiące kilometrów kwadratowych: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/co-zalatwilo-dinozaury-zagadka-kryminalna-100. Obecne jednak takie zjawiska nie zachodzą a wulkaniczne emisje CO2 są 100-200 razy mniejsze niż te powodowane przez człowieka http://doskonaleszare.blox.pl/2009/04/Wulkany-i-CO2.htmlcomment image http://doskonaleszare.blox.pl/2009/04/Wulkany-i-CO2.html

Mangusto
Mangusto
6 lat temu

Od zawsze jak widzę ten wykres w jakiś artykułach o globalnym ociepleniu, zastanawiam się, skąd się wzięły tak dokładne pomiary na przestrzeni ponad dwustu lat? Jak została oszacowana temperatura na całym globie???

Szymon Malinowski
Szymon Malinowski
Reply to  Mangusto
6 lat temu

Wystarczy nieco poszukać w internecie i dotrzeć do odpowiednich wyjaśnień, np. tu: http://berkeleyearth.org/methodology/ , tu: https://data.giss.nasa.gov/gistemp/ czy tu: https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/temperature/ W skrócie: nauka, w przeciwieństwie do korporacji, biznesu, polityki e.t.c. ma to do siebie ze jest JAWNA, można samemu sprawdzić i przeanalizować dane i sprawdzić metody, zresztą takie akcje się zdarzają: przykłady to zalinkowany wyżej projekt Berkeley Earth o ciekawej historii (sfinansowany przez przemysł węglowy przekonany ze klimatolodzy oszukują) czy akcje typu “Clear Climate Code”.

Rafał
Rafał
6 lat temu

Kilkanaście tysięcy lat temu średnie temperatury były wyższe niż obecnie. Wszystko jest względne. Patrząc na kilkaset ostatnich lat – klimat się ocieplił, ale biorąc pod uwagę dłuższy okres – to się ochłodził.

Szymon Malinowski
Szymon Malinowski
Reply to  Rafał
6 lat temu

Nie, myli się Pan. I kilkanaście tysięcy lat temu i w szczytowym momencie aktualnego interglacjału było chłodniej niż dziś. Można o tym poczytać np. tu: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/koniec-holocenu-10 Jeśli chce Pan “zajrzeć” dalej wstecz można zacząć od tego: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/zmiany-klimatu-kiedys-i-dzis-w-80-lat-do-klimatu-z-czasow-dinozaurow-78

Juhas
Juhas
6 lat temu

Nieco odmienne spojrzenie na problem zmian klimatu przedstawia steven goddard na realclimatescience.com; wskazuje na duze podszlifowywanie danych z przeszlosci na skale masowa zeby poglebic efekt ocieplenia. Ciekawie rowniez opisuje pomiary satelitarne temp globalnych versus pomiary naziemne. Dla tych bardziej sceptycznych do mainsrteamowych teorii – zachecam do lektury..

Szymon Malinowski
Szymon Malinowski
Reply to  Juhas
6 lat temu

Lektura niestety prowadząca na manowce. Steven Goddard nie jest żadnym specjalista od klimatu: https://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Goddard a to pisze jest jawnie sprzecznie z wiedzą naukową. Polecam podstawowe podręczniki takie jak np http://press.princeton.edu/catalogs/series/princeton-primers-in-climate.html a także serie pomiarowe niezależne od NASA, np. japońskiej służby meteorologicznej: http://ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/ann_wld.html . O “pomiarach” satelitarnych (satelita bynajmniej nie mierzy temperatury!) można przeczytać tu: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/co-satelity-mowia-o-ociepleniu-atmosfery-131

Juhas
Juhas
Reply to  Szymon Malinowski
6 lat temu

Zgadza sie, nie jest specjalista od klimatu, ale w sposob ciekawy prezentuje dane, swiadczace, ze swiat nauki moze sie mylic, lub tez dane pomiarowe sa celowo falszowane by wzbudzic większa sensacje przyrostem temp. również mialoby to sluzyc promocji okreslonych grup interesu. Nie oceniam kto ma racje, ale zastanawia mnie mimo wszystko ze zgodność naukowa na temat AGW to 97% a nie sto..

Szymon Malinowski
Szymon Malinowski
Reply to  Juhas
6 lat temu

“Ciekawie przedstawia” a nie “pokazuje dowody naukowe”. Ten postmodernizm jest naprawdę problemem w dzisiejszych czasach. “Zastanówcie się” nie “nauczcie się żeby zrozumieć”. Mniej więcej taki sam % zgodności co na temat teorii ewolucji, teorii kwantów czy ogólnej teorii względności, zawsze znajdzie się jakiś % hochsztaplerów, obradzonych na środowisko czy oszustów, także wśród naukowców. Poziom udokumentowania naukowego AGW jest podobny jak i rzeczonych teorii, co ciekawe, wszystkie one powstały na przełomie XIX i XX w… Zastanowienie się bez włożenia pewnej pracy w zrozumienie nie pomoże ani w jednym, ani w drugim, ani w trzecim przypadku…

Janek Szambor
Janek Szambor
6 lat temu

Tak, pogoda to chwilowy stan atmosfery, a klimat składa się z takich chwilowych stanów atmosfery. “Ten “chwilowy stan atmosfery” wymroził w tym roku dużą część winnic w Badenii-Wirtembergii. Zbiory były wcześniej, ale nie dlatego, że było wyjątkowe, ciepłe lato, a dlatego że niewiele gron na krzaku szybciej dojrzewa. Chcąc mieć lepsze zbiory często prowadzi się tzw. selekcję, wycinając część najmniej rokujących kiści. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że wegetacja zależy nie od chwilowych stanów atmosfery, a od klimatu. Czy rośliny strefy śródziemnomorskiej podchodzą pod me okna? jakoś ich nie widzę. Czy uprawiano w Polsce winorośl? A no uprawiano. Jak to… Czytaj więcej »

Ben
Ben
Reply to  Janek Szambor
4 lat temu

Naukowcy, mówiąc o ociepleniu nie kierują się temperaturą na dzisiejszym termometrze, a średnimi rocznymi w perspektywie stu lat. I nawet wykres w artykule pod którym napisałeś swój długi komentarz, coś takiego właśnie pokazuje.

Nie ma więcej wpisów
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d