Ten mit bardzo często powtarza się w komentarzach. Wiele osób myli pogodę z klimatem. Czas to wyjaśnić.
Ostatniej nocy temperatura przy gruncie w naszym ogródku spadła do -4 st. C. W ciągu dnia śnieg przeplatał się z lodowatym deszczem. Piotr porozmawiał z meteorologiem, który wyjaśnił mu to zjawisko – jak się okazało, dość normalne właśnie w pierwszej połowie maja. To jednak nie powstrzymało komentarzy twierdzących, że oto nadchodzi globalne ochłodzenie, a globalne ocieplenie to bujda. Żart, sarkazm? Być może, choć niestety wielu wypowiadających takie opinie naprawdę w to wierzy, o czym świadczą długaśne dyskusje pod tego typu komentarzami.
Pogoda i klimat to dwie różne rzeczy
Nie należy mylić pogody z klimatem. To dwa odrębne zjawiska. Tak je wyjaśnia serwis Nauka o klimacie:
Pogoda to chwilowy stan atmosfery w danym miejscu, a klimat – charakterystyczny przebieg pogody na danym obszarze, ustalony na podstawie wieloletnich obserwacji. Stąd też każdy stan pogody należy rozpatrywać w szerszym kontekście historycznym.
W Polsce i na świecie obserwujemy więc potwierdzone wieloletnimi obserwacjami ocieplenie klimatu. Średnie temperatury roczne w naszym kraju rosną nieubłaganie, co pokazuje poniższy wykres obejmujący lata 1781-2016:
Właśnie na tym nieubłaganym wzroście średnich rocznych temperatur polega proces globalnego ocieplenia, a więc zmian klimatycznych zachodzących jednocześnie w wielu miejscach na globie. Podnoszeniu się temperatur towarzyszą m.in. procesy związane z dystrybucją ciepła i wilgotności przez oceany, co ma ogromny wpływ na to, co dzieje się na lądzie, gdzie wpływa m.in. na pojawianie się susz i powodzi. Do tego dochodzi wiele innych czynników, m.in. emisja aerozoli, czyli zanieczyszczenie powietrza, które może częściowo hamować dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi.
Na powyższym wykresie zaznaczono również średnie roczne anomalie temperatury, czyli odchylenie zmierzonej temperatury od średniej temperatury obliczonej dla dłuższego okresu. Tutaj również widać wyraźny trend zwyżkowy.
Wszystkie dane dotyczące średnich rocznych temperatur jasno pokazują od kilku lat, że każdy kolejny rok jest najgorętszym w historii pomiarów.
A co z tą pogodą?
Teraz skupmy się na pogodzie, czyli na chwilowym stanie atmosfery w danym miejscu. To, czy dany dzień czy tydzień jest wyjątkowo zimny lub ciepły, nie świadczy o ochłodzeniu bądź ociepleniu klimatu.
Lokalne i chwilowe fluktuacje to rzecz normalna – pogoda nakłada na długofalowy trend ocieplenia gwałtowne górki i dołki. Owszem, dni wyjątkowo zimne wciąż występują, tyle że rzadziej. Za to rośnie ilość dni rekordowo ciepłych. W ciągu ostatniej dekady dzienne rekordy ciepła pojawiały się 2 razy częściej niż rekordy zimna
– wyjaśnia Marcin Popkiewicz z serwisu Nauka o klimacie.
W odniesieniu do globalnego ocieplenia nie ma znaczenia, że w danym okresie w Polsce jest wyjątkowo zimno, jak np. na początku maja 2017. Ocieplenie to trend globalny, więc podczas gdy u nas jest wyjątkowo zimno, w Arktyce jest dużo cieplej niż zazwyczaj o tej porze – i są to informacje naprawdę alarmujące.
Warto przeczytać: Trend ocieplenia – Polska a cały świat
Czy wciąż możemy coś zrobić, by spowolnić proces globalnego ocieplenia?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście powinniśmy odejść od spalania węgla, które w największym stopniu napędza globalne ocieplenie. Tylko że to nie takie proste. Na znalezieniu rozwiązania tego problemu skupia się „Punkt krytyczny – Energia odNowa” – polski pełnometrażowy film i serial, który opowiada o przyczynach powstawania zmian klimatu i działaniach, które warto i trzeba podejmować. Premiera filmu odbędzie się w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, 14 maja 2017 roku.
Więcej informacji na temat filmu i związanej z nim akcji znajdziecie na stronie Energia odNowa. Tam również można zgłosić się na bezpłatne pokazy filmu, które odbędą się w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli.
Polecamy też na naszym blogu:
Dlaczego w maju jest tak zimno?
You must be logged in to post a comment.