captcha image

A password will be e-mailed to you.

Wiemy już na pewno – to działania człowieka prowadzą do zmian klimatu. Dziś Dzień Ziemi, dobry moment, żeby na chwilę się zatrzymać i zastanowić. Nie zamierzamy Was straszyć ani ostrzegać. Zamiast tego proponujemy, żebyście przeczytali apel naukowców i rzucili okiem na pomysły konkretnych działań, które mogą wiele zmienić.

Dziś ukazał się apel podpisany przez 110 naukowców, którzy podsumowują obecną sytuację i wskazują kierunki działań. Poniżej znajdziecie jego treść.

Zajrzyjcie na stronę apelklimatyczny.pl, na której znajdziecie, poza samym apelem, wiele konkretnych informacji i propozycji działań, jak choćby obywatelskie “głosowanie portfelem” czy domaganie się od polityków, by prowadzili sensowne działania na rzecz klimatu.

Z współautorem i sygnatariuszem apelu, prof. Szymonem Malinowskim, będziemy rozmawiać w sobotę 23 kwietnia o 13.40 w radiu TOK FM.


Treść apelu:

Sorry, nie taki mamy klimat!

Popatrz na Ziemię z oddali. To maleńki pyłek, który wraz z kilkoma innymi mknie przez pustkę kosmosu. Od tej pustki chroni nas tylko mgiełka atmosfery – jest jej tak niewiele, że odpowiada warstwie wody o grubości 10 metrów. Pod nią jesteśmy my i cała przyroda. Istniejemy tylko dlatego, że największy z pyłków – Słońce – dostarcza naszej planecie energii, którą zasilany jest cały system życia. Działanie tego systemu zależy od tego, jak energia przenika przez atmosferę. Nasz najbliższy towarzysz, Księżyc, atmosfery nie ma. Mimo że dostaje tyle samo energii co Ziemia, jest martwy… 

Rozwijając się i poprawiając sobie byt, długo nie zauważaliśmy, że nasze działania prowadzą do ogromnych zmian w atmosferze i na powierzchni planety. W powietrzu gromadzą się emitowane przez nas gazy cieplarniane, znika powłoka lodowa odbijająca część energii słonecznej, rośnie poziom oceanów, zmieniają się prądy morskie. Wraz z tymi zmianami i naszą ekspansją w świat przyrody zanika też życie. Dziś łączna masa organizmów żywych na Ziemi jest dwukrotnie mniejsza niż wtedy, gdy powstawała nasza cywilizacja.

Nauka ma niezbite dowody na to, że obecna zmiana klimatu jest spowodowana przez człowieka. Jeśli nie ograniczymy dalszego wzrostu temperatury, możemy spodziewać się dramatycznych konsekwencji i dla nas, i dla całej przyrody. Aby ich uniknąć, świat musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do roku 2030 i osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050.  

My, naukowcy, apelujemy do polityków, przedsiębiorców i każdego obywatela: WYSŁUCHAJCIE NAS I DZIAŁAJMY RAZEM DLA KLIMATU. Nie wolno dłużej zwlekać. Wszyscy dołożyliśmy się do zmiany klimatu, więc wszyscy podejmijmy wysiłek, by ją spowolnić. 

Przestańmy zaprzeczać nauce – to samobójcza strategia. Nie pozwólmy, by argumenty paranaukowe czy nieaktualna wiedza były stawiana na równi z wynikami wieloletnich badań. Nie możemy dłużej być obojętni wobec aktów napędzania zmiany klimatu i wobec pozornych działań proklimatycznych. Przyszłość ludzkości to za duża sprawa, by poświęcić ją dla krótkowzrocznych i doraźnych politycznych czy biznesowych celów.

Dalszy rozwój cywilizacji musi się odbywać w zgodzie z klimatem. 

  • Politycy, to Wasze decyzje mają wpływ na klimat! Ich brak może doprowadzić do prawdziwego końca historii! Od polityków wymagajmy podjęcia zobowiązań i działań opartych na wynikach badań naukowych, prowadzących do czystej energii, ochrony klimatu i różnorodności biologicznej.
  • Samorządy też mogą zadbać o klimat, pracując nad efektywnością energetyczną i przygotowując się do zdarzeń, których w przyszłości nie unikniemy, takich jak fale upałów, susze, powodzie czy gwałtowne zjawiska atmosferyczne.
  • Przedsiębiorcy, Wasze działania są tak samo ważne! Każdy kilogram wyemitowanych gazów cieplarnianych, każdy ubytek różnorodności biologicznej może wyjąć z piramidy życia strukturę, dzięki której funkcjonujemy, i przeważyć szalę. Od przedsiębiorców oczekujmy obliczenia swojego śladu węglowego, obniżenia go, a docelowo – neutralności klimatycznej. Zwiększą w ten sposób swoją konkurencyjność. 
  • My jako obywatele mamy w rękach ogromną władzę. Możemy nie tylko oszczędzać zasoby, jak woda, prąd czy ciepło, i ograniczyć ślad węglowy. Powinniśmy też dokonywać mądrych wyborów, zarówno przy sklepowych półkach, jak i przy urnach wyborczych. W ten sposób wybierzemy polityków, którzy dokonają koniecznych zmian systemowych, a nasze pieniądze trafią do tych firm, które naprawdę chronią klimat. 

Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą na dalszą – jakże piękną! – podróż przez Kosmos na statku kosmicznym Ziemia. Jednak gdy klimat zbytnio się zmieni (sorry…), statek będzie mknął nadal, już bez nas jako pasażerów.

Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedyną. Dołącz do Apelu! Razem ciągle mamy szansę!

Lista sygnatariuszy apelu

Nie ma więcej wpisów