captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Wracamy! Wracamy do misji księżycowych! Elon Musk, założyciel firmy SpaceX ogłosił właśnie, że do końca 2018 roku dwóch ludzi poleci ku Księżycowi. 

Wiele szczegółów nie jest wciąż znanych, ale najważniejsze, że ludzkość po 45 latach wraca do misji księżycowych. Na razie nie ma jeszcze mowy o lądowaniu, ale właśnie ogłoszono, że dwie prywatne osoby, których nazwisk nie ujawniono, w przyszłym roku odbędą lot wokół Księżyca na pokładzie statku Dragon. Do jego wystrzelenia ma posłużyć rakieta Falcon Heavy, która wystartuje z historycznej platformy 39A – tej samej, z której startowały rakiety Saturn V wynoszące misje Apollo.

Jak napisano w oświadczeniu SpaceX kandydaci wpłacili już zaliczki na lot, ale ich nazwiska zostaną ujawnione dopiero, gdy przejdą oni testy zdrowotne i wytrzymałościowe. Ta misja ma być początkiem – kolejne osoby są zainteresowane lotami w kierunku ziemskiego satelity.

Nie zostało jasno powiedziane, czy statek z dwójką astronautów wejdzie na orbitę Księżyca, jak zrobiły to Apollo 8 i Apollo 10 czy raczej obleci Księżyc jak była to zmuszona zrobić misja Apollo 13. Wiadomo natomiast, że lot ma potrwać około tygodnia.

SpaceX dziękuje w oświadczeniu NASA, dzięki której ten lot ma stać się możliwy. Chodzi o Commercial Crew Program – inicjatywę wspierającą prywatne loty załogowe, która realizowana jest przez NASA od 2009 roku. Bezpośrednim celem programu było zapewnienie ciągłości lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jednak przy okazji umożliwiło to rozwinięcie technologii pozwalających na znacznie dalsze loty.

To wspaniała, niesamowita wiadomość! Ludzkość wraca do dalekich lotów kosmicznych. Oczywiście do ponownego lądowania na Księżycu jeszcze trochę nam brakuje, ale to kwestia raczej funduszy i decyzji, niż możliwości technicznych. Dawno się tak nie cieszyłem!!!

 

SpaceX wyśle w 2018 roku dwóch ludzi na misję wokół Księżyca!
4.9 (97.14%) 7 głosów

Nie ma więcej wpisów