captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. New Scientist/YouTube

Fot. New Scientist/YouTube

Naukowcy odkryli sposób na zmianę płynu w nowy rodzaj materiału, który można kroić i kształtować w dowolny sposób. Jak widać na nagraniu poniżej, podczas krojenia nożem specjalnie opakowana woda zachowuje się trochę jak ciastolina, ale zachowuje przezroczystość i może zostać zmieszana z innymi kroplami.

Według artykułu opublikowanego przez czasopismo Soft Matter, zespół naukowców z Uniwersytetu Tongji w Szanghaju, wyjaśnia w jaki sposób skorzystali ze znanej powszechnie techniki do stworzenia tego przedziwnego materiału. Wcześniej, by zmienić krople wody w “płynne murmelki” (czyli szklane kulki), jak nazywali je sami naukowcy, musiano najpierw pokryć zwyczajną wodę solidną powłoką hydrofobowego proszku, aby płyn zachował swój kształt. Napięcie powierzchniowe daje tym murmelkom ich kulisty kształt, ale proszek sprawia, że są matowe.

Teraz zastosowano inną metodę, dzięki której woda pozostaje przezroczysta, ale można ją kształtować. Udało im się to poprzez wysuszenie bardzo cienkich – liczących zaledwie 20 nanometrów grubości – warstw żelu krzemionkowego na szkiełkach przedmiotowych. Kiedy takim szkiełkiem “pokroimy” wodę, warstwa krzemionki tworzy na niej powłokę o grubości jednej warstwy cząsteczek.

Fot. New Scientist/YouTube

Fot. New Scientist/YouTube

Substancja, nazwana przez zespół “płynną plasteliną”, może być uformowana w dowolny kształt z pomocą hydrofobowych narzędzi. Jej wypukły kształt oznacza, że mogłaby być wykorzystana na przykład jako płynne szkło powiększające, a badacze już teraz zakładają, że potencjał “plasteliny” może być o wiele większy. Być może sprawdzi się w roli miniaturowych “próbówek”: przy mieszaniu dwóch kropel o różnych kolorach zauważono, że dyfuzja wody wewnątrz zachodzi znacznie wolniej niż zazwyczaj. Oznacza to, że w ten sposób można spowolnić również reakcje między dwiema mieszanymi substancjami, a jednocześnie obserwować jak przebiegają.

 

 

Nie ma więcej wpisów