captcha image

A password will be e-mailed to you.

Spirale logarytmiczne to jeden z ulubionych kształtów w przyrodzie. Jej szczególnym przypadkiem jest tzw. złota spirala, której szerokość zwiększa się (lub zmniejsza) o 90° dokładnie φ razy (φ to właśnie “złota liczba”). Wygląda to tak:

Spirala Fibonacciego. Rys. Wikimedia
Spirala Fibonacciego. Rys. Wikimedia 

Spirala logarytmiczna powtarza się w różnych skalach i sytuacjach. Każde z głównych ramion Drogi Mlecznej to spirala logarytmiczna o kącie 12 stopni. Ramiona cyklonów tropikalnych układają się w spiralę logarytmiczną. Muszle mięczaków w przekroju tworzą taką spiralę. Układa się w nią również trasa lotu, po której owad zbliża się do źródła światła. A także rozwijająca się paproć i zbiór Mandelbrota, czyli zbiór punktów, którego krawędź na płaszczyźnie tworzy charakterystyczny wzór – jeden z najsławniejszych fraktali.

zbiór Mandelbrota, którego brzeg jest jednym ze sławniejszych fraktali, również odwzorowuje spiralę logarytmiczną. Źródło: Wikimedia
Zbiór Mandelbrota, którego brzeg jest jednym ze sławniejszych fraktali, również odwzorowuje spiralę logarytmiczną. Źródło: Wikimedia

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
RaB
RaB
9 lat temu

Pytanie: ale dlaczego… ?!

badabunga
badabunga
9 lat temu

bo wszystko co “jest” to symulacja “komputerowa”

Jakim
Jakim
7 lat temu

Spirala Fibonacciego nie jest złotą spiralą, a więc tym samym nie jest spiralą logarytmiczną.

Ania
Ania
7 lat temu

“Znanych jest wiele spiral będących przybliżeniami złotej spirali i często mylonych z nią. Przykładem może być spirala Fibonacciego, która nie jest spiralą logarytmiczną.”( Wikipedia)

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: