captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Uśrednione twarze kobiet z różnych krajów.

Uśrednione twarze kobiet z różnych krajów.

Która z dziewczyn najbardziej Wam się podoba? Powstały z uśrednienia cech kilkudziesięciu kobiet w podobnym wieku, które pochodzą z danego kraju. Ich zdjęcia zostały na siebie nałożone i wymieszane przez specjalny program.

Warto zauważyć, że każda z nich jest inna, ale każda – ładna. Nic dziwnego, bo piękno (przynajmniej to najbardziej typowe, klasyczne) jest bardzo ściśle związane z uśrednieniem. Taka twarz jest bardzo symetryczna i regularna i to właśnie te cechy sprawiają, że odbieramy ją jako ładną. Dlaczego?

W książce „Biologia atrakcyjności człowieka” pod redakcją prof. Bogusława Pawłowskiego* autorzy wskazują trzy przyczyny:

  1. Uśredniona twarz sygnalizuje, że dany osobnik stabilnie się rozwijał. Trudne warunki czy choroby przebyte podczas rozwoju mogą zostawiać ślady w budowie twarzy – asymetrię, zmiany kształtu itp.
  2. Przeciętna twarz może oznaczać, że dany osobnik ma mocno wymieszane geny. Tymczasem taka mieszanka czyli heterozygotyczność jest korzystna ze zdrowotnego punktu widzenia – im większa różnorodność, tym wyższa skuteczność układu immunologicznego
  3. Średnie cechy twarzy sygnalizują lepsze jej działanie. Chodzi m.in. o oddychanie i żucie, które są ważnym elementem działania organizmu. Zwykle najlepiej żują średnie szczęki, najlepiej oddycha średni nos.

Autorzy podkreślają jednak, że obecnie średnia twarz wcale nie musi oznaczać lepszego zdrowia. Wynika to m.in. ze zmian w ewolucji i rozwoju człowieka.

Portrety, które prezentujemy stworzono łącząc około 40 zdjęć z każdego rejonu. Rejonu, bo nie zawsze są to kraje. Co więcej z niektórych krajów wybrano tylko określone grupy etniczne.

Takie obrazy można tworzyć m.in. w programie Averager dostępnym na stronie Laboratorium Badań nad Twarzą na Uniwersytecie w Glasgow.

 * prof. Pawłowski jest, naszym zdaniem, jednym z najciekawszych polskich naukowców, a jego książkę serdecznie polecamy. Tu więcej informacji o niej.

Średnie jest piękne – twarze z różnych krajów
4.3 (86.67%) 6 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów