captcha image

A password will be e-mailed to you.
Uśrednione twarze kobiet z różnych krajów.

Uśrednione twarze kobiet z różnych krajów.

Która z dziewczyn najbardziej Wam się podoba? Powstały z uśrednienia cech kilkudziesięciu kobiet w podobnym wieku, które pochodzą z danego kraju. Ich zdjęcia zostały na siebie nałożone i wymieszane przez specjalny program.

Warto zauważyć, że każda z nich jest inna, ale każda – ładna. Nic dziwnego, bo piękno (przynajmniej to najbardziej typowe, klasyczne) jest bardzo ściśle związane z uśrednieniem. Taka twarz jest bardzo symetryczna i regularna i to właśnie te cechy sprawiają, że odbieramy ją jako ładną. Dlaczego?

W książce „Biologia atrakcyjności człowieka” pod redakcją prof. Bogusława Pawłowskiego* autorzy wskazują trzy przyczyny:

  1. Uśredniona twarz sygnalizuje, że dany osobnik stabilnie się rozwijał. Trudne warunki czy choroby przebyte podczas rozwoju mogą zostawiać ślady w budowie twarzy – asymetrię, zmiany kształtu itp.
  2. Przeciętna twarz może oznaczać, że dany osobnik ma mocno wymieszane geny. Tymczasem taka mieszanka czyli heterozygotyczność jest korzystna ze zdrowotnego punktu widzenia – im większa różnorodność, tym wyższa skuteczność układu immunologicznego
  3. Średnie cechy twarzy sygnalizują lepsze jej działanie. Chodzi m.in. o oddychanie i żucie, które są ważnym elementem działania organizmu. Zwykle najlepiej żują średnie szczęki, najlepiej oddycha średni nos.

Autorzy podkreślają jednak, że obecnie średnia twarz wcale nie musi oznaczać lepszego zdrowia. Wynika to m.in. ze zmian w ewolucji i rozwoju człowieka.

Portrety, które prezentujemy stworzono łącząc około 40 zdjęć z każdego rejonu. Rejonu, bo nie zawsze są to kraje. Co więcej z niektórych krajów wybrano tylko określone grupy etniczne.

Takie obrazy można tworzyć m.in. w programie Averager dostępnym na stronie Laboratorium Badań nad Twarzą na Uniwersytecie w Glasgow.

 * prof. Pawłowski jest, naszym zdaniem, jednym z najciekawszych polskich naukowców, a jego książkę serdecznie polecamy. Tu więcej informacji o niej.

Czego u nas szukaliście?

9
Dodaj komentarz

avatar
 
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Przeciętna twarz narodu | Socjolog od kuchniE M-KWiktorKonrad KusztelakPremnathan Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Geo
Gość
Geo

Niemki badali w zeszłym roku w Goerlitz nad rzeką

Zdzicha
Gość
Zdzicha

A panowie ze Świata??

martika
Gość
martika

moją faworytką jest dziewczyn(a/y) z Peru… śliczności 🙂

Osoba
Gość
Osoba

Włoszka wygląda na Polkę a przecież jest to, niemożliwe, chyba, że wzięli 40 kobiet z północy Włoch, tam gdzie jest Słowenia. Włoszki mają zupełnie inną urodę, medyterańską a nie słowiańską.

Premnathan
Gość
Premnathan

A mnie się wydaje, że przyczyna tego, że takie uśrednione twarze są piękne, jest inna. Słyszy się przecież o “oryginalnej” urodzie, jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby każda “oryginalna” uroda też była średnia. Sądzę, że chodzi raczej o gładkość (w sensie funkcji i powierzchni gładkich), a uśrednianie to nic innego, jak uzyskiwanie tego samego efektu innym sposobem.

Konrad Kusztelak
Gość
Konrad Kusztelak

USA=Afryka Centralna 🙂 Za kilka lat Polki będą jak Iranki

Wiktor
Gość
Wiktor

powiedziałbym USA=Afryka Zachodnia

E M-K
Gość
E M-K

Mężczyźni mi się podobają.
Kobiet w tych kategoriach w ogóle nie widzę.
Chociaż na tych zdjęciach są ok – nie mają mazideł na twarzy i widać Ludzi… 🙂

trackback
Przeciętna twarz narodu | Socjolog od kuchni

[…] komputerowo wymieszane twarze wyglądają dla nas tak atrakcyjnie. Więcej możecie poczytać na Crazy nauce, a zarówno kobiece, jak i męskie wizerunki możecie zobaczyć […]

Nie ma więcej wpisów