captcha image

A password will be e-mailed to you.
Stephen Hawking podczas lotu ze stanem nieważkości. Fot. Jim Campbell/Aero-News Network

Stephen Hawking podczas lotu ze stanem nieważkości. Fot. Jim Campbell/Aero-News Network

Profesor Stephen Hawking, znakomity fizyk i – tak, napiszemy to – naukowy celebryta będzie mógł spełnić jedno ze swoich największych marzeń. Został zaproszony przez Richarda Bransona, szefa firmy Virgin Galactic, do lotu pojazdem SpaceShipTwo.

Hawking powiedział o tym podczas wywiadu, którego udzielił w programie Good Morning Britain:

Virgin Galactic ma wkrótce wysyłać pierwszych ludzi na suborbitalne loty swoim SpaceShipTwo. Statek będzie wynoszony przez statek-matkę WhiteKnightTwo na wysokość ok. 15 km, a po uwolnieniu uruchomi własny silnik rakietowy i osiągnie prędkość Mach 3,5. Ostatecznie wzniesie się na wysokość 110 km czyli 10 km ponad linię Kármána – umowną granicę kosmosu.

Polecamy też: To ona dała głos Stephenowi Hawkingowi

Na pokładzie WhiteKnightTwo lecieć ma 8 osób, które przez kilka minut doznawać mają stanu nieważkości. Cały lot ma trwać około 2,5 godziny i zakończyć się lądowaniem lotem ślizgowym. Bilety na taką podróż kosztują 250 000 dolarów, ale chętnych nie brakuje – już ponad 700 osób wpłaciło zaliczki. Loty komercyjne mogą rozpocząć się w przyszłym roku.

Dla Stephena Hawkinga nie będzie to pierwszy lot, w czasie którego dozna stanu nieważkości. W 2007 roku leciał już na pokładzie specjalnie przystosowanego Boeinga 727, który podczas lotu parabolicznego pozwala na odczuwanie nieważkości. To z tego lotu właśnie pochodzi zamieszczone na początku zdjęcie.

A przy okazji – widzieliście świetny teledysk nakręcony właśnie podczas takiego lotu parabolicznego?

 

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów