captcha image

A password will be e-mailed to you.
Suseł pod kosmodromem Bajkonur

Suseł pod kosmodromem Bajkonur

Susły pokochały bazy wojskowe. Duże wrażenie zrobił na nas gryzoń (chyba z gatunku suseł długoogoniasty), który wykopał sobie norę niemal tuż pod platformą startową w kosmodromie Bajkonur. Suseł przyjmuje ze stoickim spokojem przejazd platformy  i ciągły ruch pieszych w pobliżu. A nawet próbuje dobrać się do filmującej go kamery 😉

A oto film z susłem pod kosmodromem Bajkonur:

Niestety, nie wiemy, co się stało z susłem po starcie rakiety.

Bajkonur to największy port kosmiczny na świecie. Powstał w latach 50., gdy Kazachstan leżał na terytorium ZSRR. Obecnie Rosja dzierżawi kosmodrom od kazachskiego rządu.

Niezłe zamieszanie wywołały niedawno susły Richardsona, które na miejsce kopania swoich nor i korytarzy wybrały bazę sił powietrznych Malmstrom w stanie Montana w USA, gdzie przechowywane są rakiety balistyczne dalekiego zasięgu zaopatrzone w głowice jądrowe. Rakiety są wycelowane prawdopodobnie w Rosję i mają być odpowiedzią na ewentualny atak z zewnątrz na USA. Poważna sprawa.

Jak można się domyślać, system ochrony w bazie Malmstrom jest bardzo szczelny. Problem w tym, że susły co i rusz uruchamiają alarmy, przerywając wkopane głęboko w ziemię ogrodzenie. Przegryzają też kable z łącznością i elektrycznością, co nie pozostaje bez wpływu na system obronności Stanów Zjednoczonych.

Z pomocą wojskowym, którzy przegrali walkę z susłami, przyszli naukowcy z National Wildlife Research Center, którzy zalecili zbudowanie pod ogrodzeniem specjalnego fundamentu wypełnionego żwirem, w którym susłom niewygodnie się kopie. A żeby gryzonie nie wspinały się po płocie, obłożono go gładkimi arkuszami z poliwęglanu. Czy się sprawdzi? Wkrótce się okaże. We wrześniu zaczęły się testy.

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie wyborcza.pl

Nie ma więcej wpisów