captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Na tym zdjęciu jest coś ukryte. Widzisz to?

Na tym zdjęciu jest coś ukryte. Widzisz to?

Na tym zdjęciu jest ukryte coś, co niektórzy dostrzegają w ciągu ułamka sekundy, a inni nie widzą tego nawet po wielu minutach wpatrywania się. Co ciekawe gdy już dostrzeżemy to, co jest na zdjęciu, nie potrafimy przestać tego widzieć.

Nierówne cegły, połączone bez zaprawy, pomiędzy nimi upchnięty mały szary kamyk. Nic niezwykłego. Po dłuższym wpatrywaniu się zaczynamy szukać ukrytych kształtów w nierównościach na cegłach. Uśmiechnięta twarz? Psi pysk? Nie, to znacznie prostsze.

Jeśli chcesz wiedzieć, co jest ukryte na zdjęciu, kliknij niżej. Ale ostrzegamy – to działa tylko raz. Gdy już zobaczysz kształt, praktycznie nie będziesz w stanie się go pozbyć sprzed oczu.

To cygaro wetknięte między cegły i sterczące pod kątem prostym. Ów „kamyczek” to popiół tego cygara.

To złudzenie należy do kategorii złudzeń poznawczych i grupy figur dwuznacznych. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że w danym momencie można postrzegać tylko jedną z wersji obrazu. Mózg czasami potrafi się przełączać między nimi bardzo często, a czasami fiksuje się na jednym obrazie. W przypadku powyższego złudzenia, gdy już dostrzeżemy obiekt, bardzo trudno przestać go widzieć. Udaje się to, gdy częściowo zasłonimy palcem cygaro zostawiając tylko jego popiół. Wtedy znowu zaczynamy go widzieć jako kamień między cegłami. 

Zmienne postrzeganie figur dwuznacznych tłumaczy się ewolucyjnie uwarunkowaną potrzebą mózgu do porządkowania rzeczywistości. To, co widzimy staramy się za wszelką cenę zinterpretować i dopasować do znanych schematów – to ważne dla oceny co jest bezpieczne, a co może stanowić zagrożenie. W tym wypadku zwykle najpierw widzimy prostszą interpretację czyli cegły. Dopiero gry wiemy, że mamy szukać czegoś więcej zaczynamy dopasowywać do widzianego obrazu różne schematy zapisane w pamięci. Nagle wskakuje odpowiedni obraz i mózg przełącza się na tę drugą interpretację.

Pewnie pamiętacie słynną sukienkę zmieniającą kolory? To nieco podobne, choć bardziej złożone złudzenie. Zresztą wyjaśnialiśmy je dość dokładnie.

I jeszcze prośba. Jeśli zobaczycie, co jest na zdjęciu, nie piszcie tego by nie zepsuć zabawy innym. Dziękujemy 🙂

Zdjęcie po raz pierwszy pokazało się w sieci w 2014 roku. Nie znamy jego autora, ale obecnie rozchodzi się z tego źródła.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mario Ekmar
Mario Ekmar
7 lat temu

cygaro Clintona 🙂

r4aurean
r4aurean
7 lat temu

A o czym świadczy to jak szybko się dostrzeże to cygaro?

Maciej
Maciej
Reply to  r4aurean
7 lat temu

O niczym

Dominik Kurek
Dominik Kurek
7 lat temu

potwierdzam, “odkryte” cygaro nie chce się schować

jstalin
jstalin
7 lat temu

A nie jest czasem odwrotnie? To znaczy: na tym zdjęciu naprawdę jest cygaro wepchnięte w cegły, a jedynie słaba jakość zdjęcia powoduje, że można mieć wątpliwości.

Zasłaniam cygaro i faktycznie – popiół może być kamieniem. Tyle że ten kamień wygląda trochę jakby ktoś niechlujnie go tam w Photoshopie dokleił.

Gdy z kolei zakrywam popiół – za cholerę nie jestem w stanie zinterpretować tego co jest jako przerwę między cegłami. Zresztą nawet początek cygara zostawia cień na cegle!

zdziwiony
zdziwiony
7 lat temu

Czy tylko ja widziałem wielkiego penisa?

m){O
m){O
Reply to  zdziwiony
6 lat temu

tylko ty

Maciej
Maciej
7 lat temu

Na tablecie nie zadziałało ale na starym monitorze ctr owszem.

AC
AC
Reply to  Maciej
6 lat temu

masz kiepski tablet

Maciej
Maciej
Reply to  AC
6 lat temu

nie będe sie spierał, kwestia rozdzielczości.

Marceli Poczta
Marceli Poczta
4 lat temu

Mi się udaje przeskakiwać między dwiema wersjami bez problemu, to kwestia wyobraźni.

Joanna
Joanna
4 lat temu

To nieprawda ze nie mozna przestac wiedziec cygaro zalezy jak skupisz wzrok ja raz widze a raz nie widze cygara,ale ciekawe sprawa!!!

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

To nie jest żadne złudzenie optyczne. Cegły od góry są jasne i cień mają głębiej. Tu dolna cegła jest od razu ciemna. Poza tym kolory są inne, na cygarze widoczne są zwoje, górna krawędź wyraźnie oddziela się od nierównych krawędzi górnych cegieł, w miejscu gdzie cygaro jest zamocowane widać cień a przy popiele jest wyraźna obwódka.

Ktoś
Ktoś
4 lat temu

Dla mnie to jest głowa węża

Mike
Mike
4 lat temu

Ja tam zobaczyłem głowę jaszczurki?

Nie ma więcej wpisów
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: