captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Na tym zdjęciu jest coś ukryte. Widzisz to?

Na tym zdjęciu jest coś ukryte. Widzisz to?

Na tym zdjęciu jest ukryte coś, co niektórzy dostrzegają w ciągu ułamka sekundy, a inni nie widzą tego nawet po wielu minutach wpatrywania się. Co ciekawe gdy już dostrzeżemy to, co jest na zdjęciu, nie potrafimy przestać tego widzieć.

Nierówne cegły, połączone bez zaprawy, pomiędzy nimi upchnięty mały szary kamyk. Nic niezwykłego. Po dłuższym wpatrywaniu się zaczynamy szukać ukrytych kształtów w nierównościach na cegłach. Uśmiechnięta twarz? Psi pysk? Nie, to znacznie prostsze.

Jeśli chcesz wiedzieć, co jest ukryte na zdjęciu, kliknij niżej. Ale ostrzegamy – to działa tylko raz. Gdy już zobaczysz kształt, praktycznie nie będziesz w stanie się go pozbyć sprzed oczu.

To cygaro wetknięte między cegły i sterczące pod kątem prostym. Ów „kamyczek” to popiół tego cygara.

To złudzenie należy do kategorii złudzeń poznawczych i grupy figur dwuznacznych. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że w danym momencie można postrzegać tylko jedną z wersji obrazu. Mózg czasami potrafi się przełączać między nimi bardzo często, a czasami fiksuje się na jednym obrazie. W przypadku powyższego złudzenia, gdy już dostrzeżemy obiekt, bardzo trudno przestać go widzieć. Udaje się to, gdy częściowo zasłonimy palcem cygaro zostawiając tylko jego popiół. Wtedy znowu zaczynamy go widzieć jako kamień między cegłami. 

Zmienne postrzeganie figur dwuznacznych tłumaczy się ewolucyjnie uwarunkowaną potrzebą mózgu do porządkowania rzeczywistości. To, co widzimy staramy się za wszelką cenę zinterpretować i dopasować do znanych schematów – to ważne dla oceny co jest bezpieczne, a co może stanowić zagrożenie. W tym wypadku zwykle najpierw widzimy prostszą interpretację czyli cegły. Dopiero gry wiemy, że mamy szukać czegoś więcej zaczynamy dopasowywać do widzianego obrazu różne schematy zapisane w pamięci. Nagle wskakuje odpowiedni obraz i mózg przełącza się na tę drugą interpretację.

Pewnie pamiętacie słynną sukienkę zmieniającą kolory? To nieco podobne, choć bardziej złożone złudzenie. Zresztą wyjaśnialiśmy je dość dokładnie.

I jeszcze prośba. Jeśli zobaczycie, co jest na zdjęciu, nie piszcie tego by nie zepsuć zabawy innym. Dziękujemy 🙂

Zdjęcie po raz pierwszy pokazało się w sieci w 2014 roku. Nie znamy jego autora, ale obecnie rozchodzi się z tego źródła.

Nie ma więcej wpisów