captcha image

A password will be e-mailed to you.
Tak śpią kaszaloty. Fot. Magnus Lundgren

Tak śpią kaszaloty. Fot. Magnus Lundgren

Właśnie tak, w pozycji pionowej, sypiają kaszaloty. Utrzymują nozdrza ponad powierzchnią wody, powoli dryfując we śnie.

Ten dziwny zwyczaj odkryto dopiero kilka lat temu. Stało się to, gdy statek z biologiem dr. Patrickiem Millerem ze szkockiego University of St. Andrews na pokładzie wpłynął pomiędzy śpiące kaszaloty u wybrzeży Chile i łódź przypadkowo zderzyła się z jednym z wielorybów, budząc go.  Zdaniem dr. Millera niemal całkowite odcięcie od bodźców u śpiących kaszalotów może sugerować, że zwierzęta te na wolności mogą sypiać obiema półkulami mózgu.

Z badań wynika, że kaszaloty przesypiają w ten sposób ponad 7 proc. swojego życia, a odbywa się to zazwyczaj między godz. 18 a północą. Zdaniem badaczy jest to najniższy wynik wśród ssaków.

Tutaj możecie obejrzeć film ze śpiącymi kaszalotami w rolach głównych:

Kaszalot to potęga. Samiec osiąga do 20,5 metra długości i do 75 ton wagi. Ma największy mózg i wydaje najgłośniejsze dźwięki wśród zwierząt, o natężeniu 150 decybeli. Charakterystyczna prostokątna głowa tego walenia może stanowić około jednej trzeciej długości ciała (w wieku dojrzałym).

To drapieżnik – żywi się rybami (potrafi zapolować na trzymetrowego rekina), a jego przysmak stanowią kałamarnice olbrzymie, za którymi nurkuje nawet na głębokość 1,5 km. To rekord wśród ssaków.

Polecamy też:

Przyłapano młode delfiny na narkotyzowaniu się rozdymką

 

 

Nie ma więcej wpisów