captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Test jądrowy Cannikin. Fot. MovieMongerHZ/YouTube

Test jądrowy Cannikin. Fot. MovieMongerHZ/YouTube

To był jeden z najbardziej kontrowersyjnych testów jądrowych i bezpośrednia przyczyna powstania (nie mniej kontrowersyjnej) organizacji Greenpeace. 6 listopada 1971 roku na małej wulkanicznej wyspie Amchitka w archipelagu Aleutów dokonano najpotężniejszej z amerykańskich podziemnych prób jądrowych. Cannikin, jak nazywał się test, był detonacją ładunku o sile około 5 megaton, a więc 400 razy mocniejszego, niż bomba zrzucona na Hiroszimę.

Przy okazji testu głowicy antybalistycznego pocisku LIM-49A Spartan przeprowadzono badania nad efektami wywołanymi wstrząsem. Trzęsienie ziemi wywołane wybuchem miało magnitudę 6,8-7. Wywołało ono podniesienie się gruntu nad miejscem wybuchu o 6 metrów i osunięcie się ponad 3 km wybrzeża wyspy. Część terenu została wypiętrzona o ok. 1,5 metra. Przez kolejne tygodnie pojawiały się wstrząsy wtórne o sile sięgającej 4 stopni, które wywołane były rozchodzeniem się napięć wywołanych wybuchem i niestabilnością tektoniczną wulkanicznej wyspy.

Nie spełniły się obawy przeciwników testu, który zapowiadali, że wywoła on rozszerzające się trzęsienia ziemi oraz tsunami, jednak grupa powstała podczas protestów przekształciła się później w organizację Greenpeace. Test wywołał również napięcia polityczne, bo przeciwne mu były Japonia, Peru i Szwecja. Cannikin był ostatnim testem jądrowym wykonanym na wyspie Amchitka, która dziś jest rezerwatem przyrody.

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
6 lat temu

Są dane jak głeboko pod ziemią zakopany był pocisk ?

Patryk Ściborek
Patryk Ściborek
Reply to  Sebastian
6 lat temu
Mateusz Górski
Mateusz Górski
6 lat temu

A w jak silne ładunki są zaopatrzone obecne bomby, które są na stanie państw „gotowych” je użyć?

Anonimski
Anonimski
Reply to  Mateusz Górski
6 lat temu

Nie chciej wiedzieć 🙂 To był test głowicy jądrowej, dziś mamy dostęp do głowic termojądrowych.

MrHybryda
MrHybryda
Reply to  Mateusz Górski
6 lat temu

Wg wikipedi najsilniejsza jaką zdetonowano, to Car Bomba o sile 58 megaton. I to nie była pełna moc. Cyt. „Mimo że zmniejszono jej moc ze względów bezpieczeństwa (Car Bomba zaprojektowana została jako broń trójfazowa i mogła ona osiągnąć nawet 150 megaton, ale wówczas obszar objęty zniszczeniami, mimo dużego odosobnienia, objąłby kilka większych miast północnej Rosji, a opad radioaktywny zagroziłby całej Europie, toteż zrezygnowano z trzeciej fazy rozszczepiania), część skalistych wysepek, w których otoczeniu dokonano detonacji, wyparowała, a sam wybuch był odczuwalny nawet na Alasce. Bomba ta nazywana była także złowieszczo „Zabójcą Miast”. Bomba mogłaby całkowicie zniszczyć miasto wielkości Londynu, lecz… Czytaj więcej »

amper
amper
6 lat temu

Robi wrażenie. Szkoda tylko, że zamiast oryginalnego dźwięku wybuchu i wstrząsów, podłożono jakąś kretyńską muzyczkę. Często się to spotyka niestety w podobnych filmach.

Nie ma więcej wpisów
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x