captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Test jądrowy Cannikin. Fot. MovieMongerHZ/YouTube

Test jądrowy Cannikin. Fot. MovieMongerHZ/YouTube

To był jeden z najbardziej kontrowersyjnych testów jądrowych i bezpośrednia przyczyna powstania (nie mniej kontrowersyjnej) organizacji Greenpeace. 6 listopada 1971 roku na małej wulkanicznej wyspie Amchitka w archipelagu Aleutów dokonano najpotężniejszej z amerykańskich podziemnych prób jądrowych. Cannikin, jak nazywał się test, był detonacją ładunku o sile około 5 megaton, a więc 400 razy mocniejszego, niż bomba zrzucona na Hiroszimę.

Przy okazji testu głowicy antybalistycznego pocisku LIM-49A Spartan przeprowadzono badania nad efektami wywołanymi wstrząsem. Trzęsienie ziemi wywołane wybuchem miało magnitudę 6,8-7. Wywołało ono podniesienie się gruntu nad miejscem wybuchu o 6 metrów i osunięcie się ponad 3 km wybrzeża wyspy. Część terenu została wypiętrzona o ok. 1,5 metra. Przez kolejne tygodnie pojawiały się wstrząsy wtórne o sile sięgającej 4 stopni, które wywołane były rozchodzeniem się napięć wywołanych wybuchem i niestabilnością tektoniczną wulkanicznej wyspy.

Nie spełniły się obawy przeciwników testu, który zapowiadali, że wywoła on rozszerzające się trzęsienia ziemi oraz tsunami, jednak grupa powstała podczas protestów przekształciła się później w organizację Greenpeace. Test wywołał również napięcia polityczne, bo przeciwne mu były Japonia, Peru i Szwecja. Cannikin był ostatnim testem jądrowym wykonanym na wyspie Amchitka, która dziś jest rezerwatem przyrody.

 

Nie ma więcej wpisów