captcha image

A password will be e-mailed to you.

Źródło: unsplash.com/Pexels

Rekord padł w kwietniu 2017 roku: 410 cząstek na milion (ppm). Ludzkość nie doświadczyła w swojej historii tak wysokiego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. W zasadzie czegoś podobnego nie było od 3 milionów lat! A poziom tego gazu będzie rósł jeszcze bardziej…

Rekord padł 18 kwietnia 2017 roku, a odnotowało go obserwatorium Mauna Loa na Hawajach, należące do University of California San Diego. Warto zapamiętać tę datę, bo stężenie dwutlenku węgla, jakie wówczas zostało przekroczone, można porównać tylko ze stanem sprzed 3 milionów lat.

A i tempo tych zmian jest zatrważające. W 2015 roku średnia koncentracja dwutlenku węgla po raz pierwszy przekroczyła 400 ppm (cząstek dwutlenku węgla na milion), a w lutym 2017 roku na Mauna Loa naukowcy odnotowali już 406,42 ppm.

Czy straszę? Owszem. Czy nadmiernie? Wcale nie. O zmianach klimatu czytamy niechętnie, bo naprawdę ile można słuchać, jak naukowcy do znudzenia powtarzają, że stężenie dwutlenku węgla rośnie i rośnie? Już dawno uśpiliśmy czujność i jakąkolwiek wrażliwość na tego typu tematy. Tyle że ta właśnie zmiana może okazać się o wiele bardziej dotkliwa niż jakiekolwiek zmiany polityczne, których jesteśmy świadkami.

Spójrzcie tylko na wykres tego, co działo się ze stężeniem dwutlenku węgla w atmosferze w ciągu ostatnich 10 tys. lat. Mówi więcej niż tysiąc słów:

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze w ciągu 10000 lat. Źródło: EPA/naukaoklimacie.pl

Takiego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze nie było na Ziemi od 3 milionów lat, a więc nasz gatunek nigdy dotąd go nie doświadczył. Nigdy też w historii ludzkości to stężenie nie rosło tak szybko.

Tempo, w jakim rośnie ostatnio stężenie CO2 jest absolutnie rekordowe. Mierzone przez NOAA w obserwatorium na Mauna Loa stężenie CO2 w 2016 roku wzrosło o 3 cząsteczki na milion cząsteczek powietrza (ppm), podobnie jak rok wcześniej. Są to rekordowo wysokie wzrosty, bezprecedensowe w 59-letniej historii pomiarów. To już piąty rok z rzędu, kiedy stężenie CO2 rośnie o ponad 2 ppm

– napisał Marcin Popkiewicz w serwisie Nauka o Klimacie, który polecamy Wam jako jedno z najbardziej rzetelnych źródeł naukowej wiedzy o zmianach klimatycznych.

Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym, który ma największy wkład w ocieplenie klimatu. Warto też wspomnieć, że gwałtownie rosną również stężenia innych gazów cieplarnianych: metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O). Wykresy pokazujące wzrost koncentracji tych gazów w powietrzu szybują w górę podobnie jak wykres CO2.

Tak znaczące zmiany składu atmosfery naszej planety to rezultat naszej działalności – w przypadku emisji CO2 spalania paliw kopalnych i wylesiania, w przypadku CH4 i N2O głównie działalności rolniczej. Szerzej zaś ujmując, rosnącej skali naszej działalności gospodarczej

– dodaje Marcin Popkiewicz.

Te informacje powinny wzbudzić refleksję, choć niestety najprawdopodobniej wzbudzą tylko dyskusję, w ramach której osoby negujące ludzki wkład w ocieplenie klimatu będą dowodzić, że mamy czyste ręce i tak już było, zanim pojawił się człowiek (nieprawda, tempo zmian jest bezprecedensowe), a w ogóle to winne są cykle słoneczne (nieprawda), a nie my.

Tkwimy w klimatycznym klinczu i już fizycznie odczuwamy skutki tych zmian tutaj, w Polsce, a wciąż musimy zmagać się z opiniami ludzi, którzy albo w globalne ocieplenie nie wierzą (jakby to była kwestia wiary), albo usiłują za wszelką cenę umyć od niego ręce. Ciekawe, co o nich powiedzą nasze dzieci, dla których globalne ocieplenie będzie naprawdę dotkliwym spadkiem po rozmiłowanych w paliwach kopalnych poprzednich pokoleniach.

Czy wciąż możemy coś zrobić, by spowolnić proces globalnego ocieplenia?

Odpowiedź nie jest ani łatwa ani jednoznaczna. Właśnie na jej znalezieniu skupia się „Punkt krytyczny – Energia odNowa” – polski pełnometrażowy film i serial, który opowiada o przyczynach powstawania zmian klimatu i działaniach, które warto i trzeba podejmować. Premiera filmu odbędzie się w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, 14 maja 2017 roku.

Więcej informacji na temat filmu i związanej z nim akcji znajdziecie na stronie Energia odNowa. Tam również można zgłosić się na bezpłatne pokazy filmu, które odbędą się w w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli.

Nie ma więcej wpisów