captcha image

A password will be e-mailed to you.

Fot. Pikaluk from UK/Flickr/Wikimedia

Istnieją słodycze, które mogą szkodzić na serce.

[AKTUALIZACJA] Kolejny przypadek śmierci po spożyciu lukrecji miał miejsce 23 września 2020 w Massachusetts.

„Okazuje się, że w sensie dosłownym można przedawkować cukierki – konkretnie te zrobione z czarnej lukrecji” – napisała 30 października na swojej stronie Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Nie jest to nowość – wiele wcześniejszych badań wykazało, że lukrecja ma niepożądane działania. Jednak Amerykanie zjadają mnóstwo cukierków z lukrecją podczas Halloween, więc FDA postanowiła o tej sprawie przypomnieć. Słodycze te są popularne również w krajach skandynawskich, a na bazie lukrecji Włosi przyrządzają likier sambuca. Jednak znajomy Francuz (pozdrawiamy Vincenta!) twierdzi, że najlepsza lukrecja pochodzi właśnie z Francji. W Polsce substancja ta nie cieszy się aż takim powodzeniem, choć i tu ma swoich amatorów. Piotrek uwielbia lukrecję, której już sam zapach przyprawia mnie o mdłości.

Niebezpieczny dla zdrowia jest zawarty w lukrecji związek o nazwie glicyryzyna, który w większych dawkach może być szkodliwy dla serca. Substancja ta wywołuje spadek poziomu potasu w organizmie, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca (tachykardii, częstoskurczu komorowego), wzrostu ciśnienia krwi, zastoinowej niewydolności serca lub osłabienia mięśni.

Glicyryzyna jest szkodliwa przede wszystkim dla osób powyżej 40. roku życia. FDA ostrzega, że codzienne spożywanie przez osoby z tej grupy wiekowej 56 gramów czarnej lukrecji przez co najmniej dwa tygodnie może wywoływać zaburzenia rytmu serca. 56 gramów (czyli 2 uncje) to masa, jaką mają standardowe opakowania cukierków lukrecjowych w USA. Wystarczy więc zjadać jedną torebkę dziennie, aby nabawić się kłopotów. Dobra wiadomość jest taka, że nie są one trwałe. „Poziom potasu zwykle powraca do normy po tym, jak odstawimy lukrecję” – twierdzi dr Linda Katz z FDA.

Francuskie cukierki lukrecjowe Cachou Lajaunie Fot. Didier Descouens

Francuskie cukierki lukrecjowe Cachou Lajaunie Fot. Didier Descouens

Co ciekawe we Francji na cukierkach lukrecjowych umieszczane są ostrzeżenia, że ich nadmierne spożycie może być niebezpieczne zwłaszcza dla osób cierpiących na nadciśnienie i inne choroby układu krążenia (Vincentowi dziękujemy za to uzupełnienie)

W ziołolecznictwie korzeń lukrecji jest tradycyjnie stosowany w leczeniu zgagi, wrzodów żołądka, zapalenia oskrzeli, bólu gardła, kaszlu oraz niektórych infekcji wirusowych, jednak nie ma wystarczających danych pozwalających na stwierdzenie, że lukrecja jest skuteczna w leczeniu jakiegokolwiek schorzenia. Mimo to wiadomo, że może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, ziołami i suplementami diety. Badania dowiodły, że trzy gatunki lukrecji – dwa z Ameryki Północnej i jeden z Europy – hamują wydzielanie enzymów wątrobowych biorących udział w metabolizmie leków.

Nie ma więcej wpisów