captcha image

A password will be e-mailed to you.
Jerzyk zwyczajny, równie zagorzały lotnik co jerzyk alpejski. Rozwija prędkość 200 km/h. Fot. Wikimedia

Jerzyk zwyczajny, równie zagorzały lotnik co jerzyk alpejski. Zamieszkuje m.in. Polskę. Rozwija prędkość 200 km/h. Fot. Wikimedia

Jerzyki alpejskie mogą latać nieprzerwanie przez co najmniej 200 dni! Tak naprawdę już wcześniejsze obserwacje pokazywały, że ptaki te mogą znajdować się w powietrzu nawet przez 2-3 lata (a przeżywają nawet 20 lat).

Tym razem naukowcy ze Szwedzkiego Instytutu Ornitologicznego zdobyli twarde dane pokazujące, że jerzyki unoszą się w powietrzu przez co najmniej 200 dni. Informacje te zebrali dzięki minirejestratorom, które założyli ptakom w niedługim czasie po ich wykluciu się z jaj. To jeden z niewielu momentów, kiedy jerzyki dotykają gruntu. W locie jedzą, kopulują i piją krople deszczu. Lądują tylko po to, żeby zbudować gniazdo i wykarmić pisklęta.
A co ze snem? Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy naukowcy sądzą, że jerzyki usypiają w locie na kilka sekund albo wykorzystują w tym czasie tylko połowę mózgu, podczas gdy druga połowa odpoczywa. Jednak niektórzy badacze sądzą, że jerzyki mogą w ogóle nie spać.

W przyrodzie istnieją przykłady ekstremalnej odporności na brak snu. Wykazują ją np. ptaki z gatunku batalion, które w okresie godowym nie śpią całymi tygodniami. Delfiny mogą się obyć bez snu przez 15 dni

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów