captcha image

A password will be e-mailed to you.

Sonda Cassini przesłała kolejne fascynujące obrazy z kosmosu. Tym razem głównym bohaterem jest jeden z księżyców Saturna. Pan – bo tak nazywa się księżyc – okazał się mieć wyjątkowo osobliwy kształt. W kosmosie krąży okazały pierożek.

Najnowsze zdjęcia Pana zostały przekazane przez Sondę Cassini (Cassini-Huygens) – jedną z najbardziej zasłużonych w kosmosie. Sonda wystartowała z naszej planety w 1997 roku, składając się z orbitera Cassini oraz próbnika i lądownika Huygens. Głównym zadaniem sondy było zbadanie pierścieni Saturna i określenie składu powierzchni jego księżyców – Tytana (gdzie wylądował Huygens) i Japeta. Sonda miała pomóc zbadać i przeszłość geologiczną oraz dostarczyć informacji na temat ciemnej materii na Japecie. Badania sondy objęły także atmosferę Saturna i jego księżyców.

Pan, czyli kosmiczny pierożek (fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)

Zdjęcia robione przez Cassini-Huygens odkryły przed naukowcami i wielbicielami kosmosu zupełnie nowe oblicze Saturna i jego księżyców. Doskonałe fotografie planety przesłane przez sondę podziwiać można było dzięki NASA i ESA – operatorzy sondy i lądownika publikują je na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

Czemu księżyc ma kształt pierożka?

Tym razem sonda dostarczyła wyjątkowo intrygujące zdjęcie kosmicznego pierożka! Księżyc Pan (tak, nazwa pochodzi od greckiego boga), to tak zwany księżyc pasterski (stąd to konkretne odniesienie do mitologii). Oznacza to, że ma bezpośredni wpływ na pierścienie Saturna – jest odpowiedzialny za powstanie szczeliny, odkrytej w pierścieniu A pod koniec XIX wieku. Jej nazwa – Przerwa Enckego – nadana została na cześć niemieckiego astronoma, Johanna Franza Enckego, przez lata zajmującego się obserwacją zmian jasności w pierścieniu A.

Naukowcy od lat zdają sobie sprawę, że księżyce mogą mieć różne – nawet bardzo dziwaczne – kształty. Na przykład Pandora przypomina nieco nieforemną kluskę. Nasz pierożek jest jednak pod tym względem dość wyjątkowy – jego kształt wzbudził radość, ale także głęboką ciekawość. Naukowcy zastanawiają się nad przyczyną takiego uformowania się tego ciała niebieskiego – pierwsze teorie mówią o tym, że podczas powstawania Pan był wystawiony na działanie radioaktywnych pierwiastków. Ich temperatura mogła spowodować, że głębsze warstwy księżyca stały się elastyczne i podatne na odkształcenia spowodowane obracaniem się. Z pewnością jednak trzeba pomyśleć o innych prawdopodobnych wyjaśnieniach.

Sonda Cassini zagrożeniem dla badań istnienia życia w kosmosie

Najnowsze ujęcia Pana wykonane z odległości 24 500 kilometrów, to jedne z ostatnich zdjęć z kosmosu, jakie zrobi sonda Cassini. Już we wrześniu 2017 roku sonda ma zostać zniszczona – skończyła bowiem swoją długą i owocną misję. Ponieważ wielbiciele tematu mają zwyczaj przywiązywania się do przedmiotów, „śmierć” sondy wywołuje wiele emocji. Utworzyło się nawet niewielkie lobby, które zgłosiło do NASA prośbę o puszczenie sondy wolno – tak jak miało to miejsce w przypadku choćby słynnego Voyagera. Niestety – Cassini musi spłonąć w drodze do bieguna północnego Saturna. Ponieważ badania wykazały, że na dwóch księżycach tej planety – Tytanie i Enceladusie – znajduje się woda, może to oznaczać, że uda się znaleźć na nich życie. Gdyby Cassini przypadkiem rozbiła się o jeden z księżyców, mogłaby pozostawić tam ziemskie bakterie i zanieczyszczenia –  to zbyt duże ryzyko jeśli chodzi o przyszłość badań nad życiem pozaziemskim.

Saturn w kolorze (fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)

Już od wrześnie a sondzie będą nam zatem przypominać tylko doskonałe zdjęcia Saturna i jego księżyców, w tym pierożka (który, zdaniem wielu osób, przypomina także bardzo pękate UFO). Wszystkie fantastyczne zdjęcia z misji sondy Cassini-Huygens można znaleźć na stronie https://saturn.jpl.nasa.gov.

Nie ma więcej wpisów