captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Najostrzejsze zdjęcie, jakie zrobił New Horizons. Fot. NASA/JHUAPL/SwRI [KLIKNIJ, BY POWIĘKSZYĆ]

Najostrzejsze zdjęcie, jakie zrobił New Horizons. Fot. NASA/JHUAPL/SwRI [KLIKNIJ, BY POWIĘKSZYĆ]

Kratery pokrywające powierzchnię Plutona. Fot. NASA/JHUAPL/SwRI [KLIKNIJ, BY POWIĘKSZYĆ]

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Fot. NASA/JHUAPL/SwRI [KLIKNIJ, BY POWIĘKSZYĆ]

Właśnie dotarły na Ziemię najlepsze zdjęcia, jakie zrobiła sonda New Horizons. Mają rozdzielczość 80 metrów i pokazują góry al-Idrisi. Składają się one ze zbitych ze sobą brył wodnego lodu, a ich wysokość sięga 2,5 km.

Na zdjęciu powyżej niesamowite wrażenie robi granica między lodowymi górami, a nagle pojawiającą się równiną Sputnika. Ta jest niemal idealnie płaska, pokryta bogatym w azot lodem i poprzecinana zagłębieniami tworzącymi kształty komórek. Obszar na zdjęciu obejmuje teren o szerokości 80 km.

To zdjęcie, które ciągnie się po lewej stronie, to zestaw sklejony z fotografii o wysokiej rozdzielczości (górne zdjęcie jest fragmentem tego zestawu). Uwagę zwracają kratery widoczne w górnej części. Biała powierzchnia jest prawdopodobnie azotowym lodem, widać jednak, że głębiej grunt jest ciemny. Ale, żeby nie było za łatwo, część kraterów pokryta jest białym nalotem – może są starsze?

Tak ostre zdjęcia dotarły dopiero teraz, bo New Horizons przesyła fotografie od najsłabszych do najlepszych. Chodzi o to, by w razie awarii nie stracić wszystkiego – transfer z odległości 5,2 miliarda kilometrów jest bardzo wolny.

Film na samym dole został zmontowany ze świeżo przysłanych zdjęć w najwyższej rozdzielczości.

Nie ma więcej wpisów