captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Tornado z komarów. Fot. Ana Filipa Scarpa

Tornado z komarów. Kliknij zdjęcie, by je powiększyć. Fot. Ana Filipa Scarpa

To niezwykłe zjawisko uchwyciła na zdjęciu Ana Filipa Scarpa, portugalska fotograficzka, która 9 marca 2014 roku znalazła się w Vila Franca de Xira w Portugalii. Pakowała już sprzęt fotograficzny, gdy nagle dostrzegła na niebie przed sobą wirującą i kiwającą się na boki kolumnę. W pierwszej chwili myślała, że to małe tornado unoszące piasek i ziemię. Podniosła więc aparat i zaczęła fotografować zjawisko. Po chwili zorientowała się, że wir nie przesuwa się, więc wsiadła w samochód i zaczęła jechać w jego kierunku.

Z bliska okazało się, że kolumna ma około 300 metrów wysokości i utworzona jest z komarów. Gdy wjechała w nią samochodem, owady zaczęły się wciskać do wnętrza pojazdu. Zdjęcie, które pokazujemy zostało zrobione z odległości około 400 metrów teleobiektywem 200 mm.

Ponoć rejon Vila Franca de Xira obfituje w komary, bo podmokły teren sprzyja ich wylęganiu.

Zdjęcie (kliknij, by powiększyć) pokazujemy za zgodą autorki, a dodatkowo polecamy jej bloga: anafilipascarpa.blogspot.com

Jak się okazuje podobne zjawiska zdarzały się wcześniej. Wir powstaje, gdy rój komarów dostaje się w silny wznoszący prąd ciepłego powietrza. Trudno jednak stwierdzić, jak to się dzieje, że w jednym miejscu gromadzi się ich taka masa. Jedno jest pewne – nie chciałbym być tam w tym momencie.

Poniżej jeszcze film, na którym można zobaczyć podobne zjawisko.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów