captcha image

A password will be e-mailed to you.
Żubr w Puszczy Białowieskiej. Fot. Wikimedia

Żubr w Puszczy Białowieskiej. Fot. Wikimedia

Mamy w Polsce kilka miejsc przyrodniczo wyjątkowych w skali europejskiej – jedynych, największych, najlepiej zachowanych.

Puszcza Białowieska

Obszar Ochrony Ścisłej zajmuje około 45 proc. powierzchni Białowieskiego Parku Narodowego i jest rezerwatem unikalnym w skali światowej. Obejmuje ostatni w Europie dobrze zachowany fragment lasu pierwotnego, jaki do czasów nowożytnych porastał większą część Starego Kontynentu. Rezerwat ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Puszcza Białowieska to też największa na świecie ostoja dzikiej populacji żubrów – żyje ich tu ponad 600 sztuk (w całej Polsce naliczono w 2012 roku około 1300 żubrów). Wszystkie na świecie żubry, których żyje obecnie około 3000 sztuk (dane wg European Bison Network), pochodzą z białowieskiego Ośrodka Hodowli Żubrów.

 

Bagna Biebrzańskie

Bocian na Bagnach Biebrzańskich. Fot. PolandMFA/Flickr

Bocian na Bagnach Biebrzańskich. Fot. PolandMFA/Flickr

Są to największe bagna i torfowiska w Europie Środkowej. Znajdujący się na Bagnach Biebrzańskich rezerwat przyrody Czerwone Bagno jest ewenementem w skali europejskiej: to pierwotny obszar bagienny, dziki i miejscami bezludny. Żyje tu największa w Polsce populacja łosi – ponad 400 sztuk. Przetrwały one na Czerwonym Bagnie nawet okres drugiej wojny światowej, skąd gatunek ten rozprzestrzenił się w inne rejony Polski.

Bagna stanowią jedną z największych ostoi ptaków bagiennych w Europie Środkowej i Zachodniej, są też miejscem wypoczynku ptaków wędrownych. Objęto ten obszar międzynarodową Konwencją Ramsar, chroniącą szczególnie cenne obszary wodno-błotne i lęgowiska ptaków.

 

Słowiński Park Narodowy

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Fot. tu.andy.at/Panoramio

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Fot. tu.andy.at/Panoramio

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największy w Europie pas ruchomych wydm. Zostały włączone przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery i wpisane na listę terenów chronionych konwencją ramsarską.

 

Puszcza Kampinoska

Wydmy w Puszczy Kampinoskiej. Fot. Wikimedia

Wydmy w Puszczy Kampinoskiej. Fot. Wikimedia

Znajdujące się na terenie Puszczy Kampinoskiej wydmy uznawane są za najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w skali Europy. W 2000 roku Kampinoski Park Narodowy został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

 

Bory Tucholskie

Rezerwat Cisy Staropolskie w Borach Tucholskich. Fot. Wikimedia

Rezerwat Cisy Staropolskie w Borach Tucholskich. Fot. Wikimedia

W Borach Tucholskich, w rezerwacie Cisy Staropolskie, znajduje się największe w Europie skupisko cisów. Jest to najstarszy w Polsce rezerwat przyrody i drugi pod tym względem w Europie (istnieje od 1827 roku).

 

Tutaj pisaliśmy o rekordowej liczbie kozic w Tatrach

Tutaj pisaliśmy o raporcie, według którego rośnie liczba dzikich zwierząt w Europie i Polsce

Tu pisaliśmy o powrocie fok na polskie wybrzeże Bałtyku

 

 

 

Nie ma więcej wpisów