captcha image

A password will be e-mailed to you.
Morsy stłoczone na plaży nad Morzem Czukockim na Alasce. Fot. NOAA, Corey Accardo

Morsy stłoczone na plaży nad Morzem Czukockim na Alasce. Fot. NOAA, Corey Accardo

Aż 35 tysięcy morsów zgromadziło się na jednej jedynej plaży w pobliżu Point Lay w Alasce nad Morzem Czukockim. Zwierzęta tłoczą się na niewielkim skrawku lądu. Widok jest niesamowity, ale skutki tego – opłakane.

Fot. Captain Budd Christman, NOAA Corps.

Fot. Captain Budd Christman, NOAA Corps.

Morsy tysiącami gromadzą się na plaży, tratując się nawzajem. Problemem są też przelatujące nisko samoloty i helikoptery, z których reporterzy fotografują nieszczęsne zwierzęta. Dźwięk silników płoszy morsy. 27 września 2014 roku naliczono na plaży już około 50 zadeptanych na śmierć młodych ssaków, w 2009 roku w Point Lay znaleziono około 130 martwych zwierząt. Podobne dantejskie sceny amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) obserwowała już od 2007 roku. Analogiczna sytuacja panuje również na rosyjskim wybrzeżu Morza Czukockiego, gdzie raportowano obecność nawet 45 tysięcy morsów.

Naukowcy z NOAA uważają, że przyczyną gromadzenia się morsów na tej konkretnej plaży w Point Lay jest ocieplenie się klimatu, które powoduje szybkie kurczenie się arktycznego lodu. Lód stanowi dla tych ssaków bazę wypadową do polowań na morskie zwierzęta: skorupiaki, ślimaki czy małże. Morsy nie są tak wytrzymałe jak foki i potrzebują częstego odpoczynku, zaś polują na płytkich wodach szelfu kontynentalnego. Chętnie wykorzystują do odpoczynku dryfujących po morzu gór lodowych lub kry.

Fot. Captain Budd Christman, NOAA Corps

Fot. Captain Budd Christman, NOAA Corps

Jednak w ostatnich latach w okresie letnim sytuacja uległa dramatycznej zmianie. Arktyczny lód, który dawniej sięgał dalej na południe, znacznie wycofał się na północ, w stronę Oceanu Arktycznego, gdzie woda staje się zbyt głęboka, aby morsy mogły w niej polować.

Ponieważ granica lodu się odsunęła na północ, kry lodowe nie docierają latem do wybrzeży Alaski i zwierzęta muszą stacjonować na tych skrawkach lądu, które umożliwiają im zdobywanie pożywienia. A widoczna na zdjęciach plaża leży nad wyjątkowo zasobnym w jedzenie obszarem.

Źródło

Fot. NOAA, Corey Accardo

Fot. NOAA, Corey Accardo

Fot. NOAA Fisheries, Stan Churches

Fot. NOAA Fisheries, Stan Churches

 

Polecamy też:

Foczy rekord na polskim wybrzeżu

Uchatka wypoczywa na hotelowym leżaku

 

 

Nie ma więcej wpisów