Naukowcy z Uniwersytetu Indiana stworzyli wysoce wydajny biomateriał, który katalizuje formowanie się wodoru – jedną z połówek ostatecznego celu badaczy, jakim jest rozdzielenie H2O, aby wytworzyć wodór i tlen. Korzystając z tych pierwiastków, możliwy staje się tani i wydajny sposób zasilania samochodów, jeżdżących “niemal” na wodzie. Brzmi jak science fiction, prawda?
Zmodyfikowany enzym, biorący swe zalety z ochrony wewnątrz proteinowej skorupy – “kapsydu” – wirusa bakterii, posiada cechy, dzięki którym ten nowy materiał jest nawet 150 razy wydajniejszy w porównaniu do niezmienionej formy enzymu.
Według opisu całego procesu, opublikowanego w Nature Chemistry:
“Upraszczając, skorzystaliśmy z umiejętności wirusa do samodzielnej budowy szeregu bloków genetycznych i dodaliśmy do tego bardzo delikatny i wrażliwy enzym, który posiada niesamowitą właściwość wchłaniania protonów i wytwarzania wodoru,” powiedział przewodzący badaniu Trevor Douglas, Profesor Chemii Uniwersytetu Indiana.
Materiał genetyczny, który posłużył do stworzenia enzymu, hydrogenaza, wytwarzany jest przez dwa geny z pospolitej bakterii Escherichia coli, umieszczonej w środku ochronnego kapsydu, korzystając z metod opracowanych wcześniej przez naukowców UI. Oba geny, hyaA i hyaB, są dwoma genami E. coli, które kodują główne podjednostki enzymu hydrogenaza. Kapsyd pochodzi z wirusa bakterii znanego jako bakteriofag P22.
Powstała w rezultacie fuzja hydrogenazy i powłoki wirusa jest nie tylko o wiele wydajniejsza w katalizowaniu produkcji wodoru – jest również prostsza w tworzeniu, wymagając jedynie prostego procesu fermentacji. W porównaniu do innych sposobów wytwarzania ogniw paliwowych, jak korzystanie z platyny do katalizy wodoru, jest tania i nie wpływa w znaczący sposób na środowisko.
“Materiał jest podobny do platyny, z wyjątkiem tego, że jest naprawdę odnawialny, w pełnym tego słowa znaczeniu,” powiedział Douglas. “Nie musimy go wydobywać; można wytworzyć go samodzielnie w pokojowej temperaturze na dużą skalę, korzystając z technologii fermentacji; jest biodegradowalny. To naprawdę zielony proces, który wytwarza wysoce nowoczesny i wydajny materiał.”
Oprócz łamania łańcuchów chemicznych wody do produkcji wodoru, P22-Hyd katalizuje również reakcję w drugą stronę, łącząc ponownie wodór i tlen, aby wytworzyć energię.
Rodzaj hydrogenazy, której używają naukowcy – NiFe (nikiel-żelazo) – jest jednym z zaledwie trzech występujących w naturze, ale jest też najlepiej przystosowany do zadania; w prosty sposób można zintegrować go z biomateriałami, toleruje obecność tlenu, a w swej zmienionej, ochranianej wersji, enzym jest o wiele lepszy od niezmienionego enzymu NiFe, dzięki wyższej odporności na ciepło i chemikalia zawarte w środowisku.
“Nikt nigdy nie wpadł na sposób wytwarzania wystarczająco dużych ilości hydrogenezy, pomimo jej niesamowitego potencjału do produkcji biopaliw,” powiedział Douglas. “Teraz nareszcie mamy metodę stabilizacji i produkcji tego materiału w dużych ilościach – a przy tym w o wiele wydajniejszy sposób.”
You must be logged in to post a comment.