captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Lich, Draugr, Poltegreist i Phobetor czyli upiorna gromada prof. Wolszczana. Rys. NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC)

Lich, Draugr, Poltegreist i Phobetor czyli upiorna gromada prof. Wolszczana. Rys. NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC)

To było dobra rozdanie dla Polaków, bo dzięki decyzjom Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) (a bardziej internautów, o czym za chwilę) gwiazda znana jako 55 Cancri otrzymała imię Kopernika i nazywa się teraz Copernicus. Krążące wokół niej planety to Galileo, Brahe, Lippershey, Janssen, Harriot.

Nazwy uzyskał też pulsar PSR 1257+12 i krążące wokół niego planety odkryte przez profesora Aleksandra Wolszczana. Pulsar zwie się teraz dumnie: Lich, a planety uzyskały „sympatyczne” nazwy, czyli: Draugr, Poltergeist oraz Phobetor. Co oznaczają? Lich czyli licz to nieumarły dysponujący wielką magiczną mocą. Draugr jest z kolei postać z mitologii nordyckiej, żywy trup pilnujący często skarbu we własnym grobie. Poltergeist – duch objawiający swą obecność hałasami i poruszaniem przedmiotów. I wreszcie Phobetor czyli Fobetor to grecki bóg koszmarnych snów.

Urocza gromadka, prawda? Ale ma swoje uzasadnienie – pulsar to szaleńczo wirujące jądro umarłej w wybuchu gwiazdy, a otaczające go planety to najpewniej martwe globy o szklistej powierzchni bombardowane bardzo silnym promieniowaniem jonizującym gwiazdy.

Głos ludu

Imiona, czy bardziej poprawnie – nazwy, nadaje Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Ona jedyna ma plenipotencje, by takie decyzje podejmować. Ciało to ciekawe, zrzesza ponad 10 tysięcy astronomów, i to głównie takich, którzy zajmują się „patrzeniem w gwiazdy” zawodowo. Tylko IAU nadaje nazwy nie tylko ciałom niebieskim, ale także poszczególnym tworom powierzchniowym. Dla uspokojenia – zajmuje się nie tylko tym, ale to pewnie temat na inny tekst.

Tym razem IAU postanowiła nie podejmować decyzji samodzielnie, ale wsłuchać się w vox populi. Konkursem zostało objętych 19 układów planetarnych, w których łącznie występuje 14 gwiazd i 31 planet. W konkursie NameExoWorlds wzięli udział przedstawiciele 45 krajów, którzy nadesłali aż 274 propozycji nazw. Te były potem poddane głosowaniu internautów z całego świata. Plebiscyt cieszył się sporą popularnością – oddano  573 242 głosów.

Gwiazda mająca dotąd nazwę Arae będzie teraz nosić imię Cerventesa. Do kompletu cztery otaczające ją planety zostały nazwane Quijote (czyli Don Kiszot), Dulcinea, Rocinante oraz Sancho.

Nas cieszy, że gwiazda 55 Cancri zostanie nazwana imieniem Mikołaja Kopernika, czyli Copernicus. Wokół niego krążyć będą Galileo, Brahe, Lippershey, Janssen i Harriot.

Pełną listę znajdziecie na stronie IAU.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna nie wyklucza kolejnych konkursów. Może spełni się więc wizja jednego z polskich komentatorów sportowych który stwierdził, że „Włodzimierz Smolarek krąży jak elektron wokół jądra Zbigniewa Bońka”…

2
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Crazy Naukatipsi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tipsi
Gość
tipsi

O rany, znowu się czepiam — posprawdzajcie sobie, choćby w wiki, imiona bohaterów utworu CervAntesa i poprawcie, bo was Rosynant pogryzie, a Sacho Pansa poprawi. Warto by też może dopisać, że 55 Cancri znajduje się w gwiazdozbiorze Raka (łac. Cancer).

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Słusznie się czepiasz. Dwie literówki w jednym zdaniu to za dużo. Przepraszamy

Nie ma więcej wpisów