captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Fot. Max Pixel

Badanie wykazało, że uśmiechnięte twarze odbieramy jako o dwa lata starsze niż te o obojętnej mimice. A najmłodziej wyglądają te, które wyrażają zaskoczenie.

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej odświeżającego i odmładzającego niż uśmiech. Tym bardziej zaskakuje więc to, co odkryli kanadyjscy naukowcy z The University of Western Ontario i izraelscy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie.

W ramach eksperymentu badacze pokazywali ochotnikom zdjęcia twarzy wyrażających różne emocje: od radości, przez zaskoczenie aż po twarz pokerzysty, czyli pozbawioną emocji. Następnie uczestnicy badania mieli ocenić, w jakim wieku jest osoba na zdjęciu. Kiedy postać na fotografii uśmiechała się, była oceniana średnio jako o dwa lata starsza, niż kiedy miała neutralny wyraz twarzy. Co ciekawe, oceniający, nie znając tych wyników, zgodnie twierdzili, że uznawali uśmiechnięte twarze za najmłodsze.

W rzeczywistości w badaniu za najmłodsze uznane zostały twarze wyrażające zaskoczenie. Jak twierdzi Melvyn Goodale, szef Instytutu Mózgu i Umysłu w The University of Western Ontario, taki werdykt wynika po prostu z tego, że wyraz zaskoczenia wygładza zmarszczki mimiczne na twarzy – zwłaszcza te tworzące się w kącikach oczu oraz w okolicach ust. Z kolei uśmiech pogłębia zmarszczki wokół oczu i dlatego wywołuje efekt postarzenia.

– To wytłumaczenie wydaje się całkiem intuicyjne i oczywiste, jednak najciekawsze w tym badaniu jest to, że ludzie mogą szczerze wierzyć w jedną rzecz, a potem działać w zupełnie inny sposób – komentuje Melvyn Goodale.

Źródło

Uśmiech… postarza. O dwa lata
5 (100%) 2 głosów

2
Dodaj komentarz

avatar
 
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ZuzannaDominik Kurek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominik Kurek
Gość
Dominik Kurek

uśmiechać się albo nie, oto jest pytanie…

Zuzanna Jakubowska-Vorbrich
Użytkownik
Zuzanna Jakubowska-Vorbrich

Może też jest tak, że twarz wyrażająca zaskoczenie może mieć duże niewinne oczy kojarzące się z wiekiem dziecięcym 😀

Nie ma więcej wpisów