captcha image

A password will be e-mailed to you.
Słynni leworęczni: Maria Skłodowska-Curie, Nikola Tesla i Leonardo da Vinci

Słynni leworęczni: Maria Skłodowska-Curie, Nikola Tesla i Leonardo da Vinci

Dziś Międzynarodowy Dzień Leworęcznych!

Leworęczni stanowią 8-15 proc. populacji. Najwięcej ich jest wśród Żydów i Eskimosów (20 proc.), a najmniej wśród Chińczyków i Japończyków (3 proc.).

Leworęczni byli m.in. Maria Skłodowska-Curie, Nikola Tesla, Leonardo da Vinci, Napoleon Bonaparte, Arystoteles i Charlie Chaplin. Nikola Tesla urodził się jako osoba leworęczna, ale został przyuczony do pisania prawą ręką, tak że koniec końców stał się oburęczny.

Leworęczność oznacza dominację prawej półkuli mózgu, która zawiaduje lewą stroną ciała. Ta cecha jest „programowana” już w życiu płodowym i staje się wyraźnie widoczna około 2. roku życia.

Badania dowiodły, że osoby leworęczne mają szybszy refleks, zarówno w myśleniu, jak i zadaniach sprawnościowych, dlatego często zostają sportowcami. Z tego samego powodu są też lepszymi kierowcami, w czym dodatkowo pomaga lepsza orientacja przestrzenna. Prof. Alan Searleman z St Lawrence University w Nowym Jorku obliczył, że wśród osób z IQ powyżej 140 jest więcej osób leworęcznych niż praworęcznych.

Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy wciąż szukają na to odpowiedzi. Jedno z wyjaśnień mówi, że leworęczni, napotykając na co dzień trudności z obsługą narzędzi dostosowanych do osób praworęcznych, w tym noży, klawiatur czy drążków skrzyni biegów w samochodzie, nieustannie trenują również lewą półkulę mózgu, która nie „odpoczywa” tak jak u praworęcznych prawa. Ten dodatkowy trening usprawnia pracę całego mózgu.

Fot. Wikipedia

Nie ma więcej wpisów