captcha image

A password will be e-mailed to you.

Aplikacja Kanarek dodała funkcje, dzięki którym możesz podpisać petycję domagającą się od lokalnych polityków regulacji poprawiających jakość powietrza w Twoim mieście. Akcja dotyczy na razie Warszawy, ale otwiera drogę również dla innych miast.

„Dobrze się składa, bo masz wpływ” to akcja podjęta przez aplikację Kanarek (monitorującą jakość powietrza w Polsce), którą zdecydowałam się wesprzeć jako ambasadorka. Dlaczego? Dlatego, że każdej jesieni i zimy wraz z Piotrem wytrwale piszemy o smogu, tłumaczymy, co go wywołuje i apelujemy o niepalenie w piecach byle czym. A tymczasem bez oczyszczaczy powietrza w naszym domu niekiedy trudno jest oddychać, poza domem bywa żółtoszaro i dusząco, a czujnik smogu świeci na czerwono. Jak to na warszawskich przedmieściach. Koszmar ??

Tu pisaliśmy o tym, jak się chronić przed smogiem, jak brudne powietrze wpływa na mózg i w jaki sposób odróżnić smog od mgły.

Żeby wywietrzyć w domu, pójść na spacer czy wybrać się na jogging, często muszę wypatrywać przez aplikację Kanarek krótkiego „okna smogowego”, które pozwoli mi to zrobić w sposób niezagrażający zdrowiu. Frustracja i bezsilna złość – oto, co mi nieustannie towarzyszy w każdym sezonie grzewczym.

Jak walczyć ze smogiem?

Jakość powietrza ani w mojej okolicy, ani w żadnej innej, niestety sama się nie poprawi: powinny ją uregulować dotacje, np. na lepsze piece, oraz przepisy, które zakażą m.in. palenia w kopciuchach czy zarządzą utworzenie większej liczby buspasów i ścieżek rowerowych. Teraz można się tego domagać od lokalnych polityków za pośrednictwem aplikacji Kanarek – jednym kliknięciem aplikacja skieruje Cię do petycji domagających się wprowadzenia antysmogowych regulacji. Petycję możesz też podpisać przez stronę https://misjaczystepowietrze.pl/.

Akcja “Dobrze się składa, bo masz wpływ” dotyczy na razie Warszawy, ale otwiera drogę również dla innych miast. Jej organizatorami są aplikacja Kanarek oraz organizacje Polski Alarm Smogowy i Miasto Jest Nasze, które przygotowały petycje i apele do samorządowców. Nowa funkcjonalność jest dostępna na razie na telefonach z Androidem, a jej twórca, Michał Tajchert, zapewnia, że pracuje również nad wersją na iOS.

W Kanarku nowością są również porady dotyczące tego, w jaki sposób można się przyczynić do poprawy jakości powietrza: jakie codzienne decyzje każdy z nas powinien podejmować i w jaki sposób można chronić swoje zdrowie.

Bardzo źle wypadamy na tle Europy

Jak pokazuje raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) „Air quality in Europe” z 2019 roku, Polska ma jedne z najwyższych w Europie stężeń trującego benzoapirenu oraz pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.

Przez zanieczyszczone powietrze Polacy chorują i tracą życie. EEA szacuje, że w wyniku smogu umiera w Polsce co roku ponad 45 tys. osób – 15 razy więcej niż na polskich drogach. Może politycy wreszcie zajęliby się tym problemem? Czas na nich nacisnąć! Można to zrobić przez aplikację Kanarek albo przez stronę https://misjaczystepowietrze.pl/  

TUTAJ możesz pobrać Kanarka na swój telefon z Androidem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: