captcha image

A password will be e-mailed to you.

Aplikacja Kanarek dodała funkcje, dzięki którym możesz podpisać petycję domagającą się od lokalnych polityków regulacji poprawiających jakość powietrza w Twoim mieście. Akcja dotyczy na razie Warszawy, ale otwiera drogę również dla innych miast.

„Dobrze się składa, bo masz wpływ” to akcja podjęta przez aplikację Kanarek (monitorującą jakość powietrza w Polsce), którą zdecydowałam się wesprzeć jako ambasadorka. Dlaczego? Dlatego, że każdej jesieni i zimy wraz z Piotrem wytrwale piszemy o smogu, tłumaczymy, co go wywołuje i apelujemy o niepalenie w piecach byle czym. A tymczasem bez oczyszczaczy powietrza w naszym domu niekiedy trudno jest oddychać, poza domem bywa żółtoszaro i dusząco, a czujnik smogu świeci na czerwono. Jak to na warszawskich przedmieściach. Koszmar 😷🤢

Tu pisaliśmy o tym, jak się chronić przed smogiem, jak brudne powietrze wpływa na mózg i w jaki sposób odróżnić smog od mgły.

Żeby wywietrzyć w domu, pójść na spacer czy wybrać się na jogging, często muszę wypatrywać przez aplikację Kanarek krótkiego „okna smogowego”, które pozwoli mi to zrobić w sposób niezagrażający zdrowiu. Frustracja i bezsilna złość oto, co mi nieustannie towarzyszy w każdym sezonie grzewczym.

Jak walczyć ze smogiem?

Jakość powietrza ani w mojej okolicy, ani w żadnej innej, niestety sama się nie poprawi: powinny ją uregulować dotacje, np. na lepsze piece, oraz przepisy, które zakażą m.in. palenia w kopciuchach czy zarządzą utworzenie większej liczby buspasów i ścieżek rowerowych. Teraz można się tego domagać od lokalnych polityków za pośrednictwem aplikacji Kanarek jednym kliknięciem aplikacja skieruje Cię do petycji domagających się wprowadzenia antysmogowych regulacji. Petycję możesz też podpisać przez stronę https://misjaczystepowietrze.pl/.

Akcja „Dobrze się składa, bo masz wpływ” dotyczy na razie Warszawy, ale otwiera drogę również dla innych miast. Jej organizatorami są aplikacja Kanarek oraz organizacje Polski Alarm Smogowy i Miasto Jest Nasze, które przygotowały petycje i apele do samorządowców. Nowa funkcjonalność jest dostępna na razie na telefonach z Androidem, a jej twórca, Michał Tajchert, zapewnia, że pracuje również nad wersją na iOS.

W Kanarku nowością są również porady dotyczące tego, w jaki sposób można się przyczynić do poprawy jakości powietrza: jakie codzienne decyzje każdy z nas powinien podejmować i w jaki sposób można chronić swoje zdrowie.

Bardzo źle wypadamy na tle Europy

Jak pokazuje raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) „Air quality in Europe” z 2019 roku, Polska ma jedne z najwyższych w Europie stężeń trującego benzoapirenu oraz pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.

Przez zanieczyszczone powietrze Polacy chorują i tracą życie. EEA szacuje, że w wyniku smogu umiera w Polsce co roku ponad 45 tys. osób – 15 razy więcej niż na polskich drogach. Może politycy wreszcie zajęliby się tym problemem? Czas na nich nacisnąć! Można to zrobić przez aplikację Kanarek albo przez stronę https://misjaczystepowietrze.pl/  

TUTAJ możesz pobrać Kanarka na swój telefon z Androidem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: