captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Ludzie, którzy chętnie piętnują i trollują innych w internecie zdradzają jednocześnie wiele cech sadystycznych. Okazuje się, że do “ciemnej triady” zachowań destrukcyjnych trzeba dołączyć właśnie sadyzm.

Ciemna triada to określenie zamykające w sobie skłonności psychopatyczne, narcystyczne i makiaweliczne. To natężenie tych skłonności ma być odpowiedzialne za określenie typu osobowości. Zdaniem niektórych naukowców te trzy cechy dają obraz wiarygodny, ale nadal niekompletny. Do pełnego brakuje oceny skłonności sadystycznych.

Wiemy już, że psychopaci nie mają najmniejszego problemu z krzywdzeniem innych ludzi, jednak według badań naukowych, ich agresja zazwyczaj służy pewnym określonym i skomplikowanym celom. Narcyzi przechodzą do okrucieństwa wtedy, gdy ich własne dobro jest zagrożone. Manipulatorzy z kolei ograniczają krzywdzące zachowania w przypadku – skrupulatnie przemyślanego i obliczonego – stopnia ryzyka z nimi związanymi. Jednak zawsze działają aby osiągnąć pewne korzyści. A choć przyjemność zdecydowanie jest korzyścią, nie znalazła swojego miejsca wśród celów stawianych sobie przez wymienione osobowości. Naukowcy postanowili zatem sprawdzić, w jakim zakresie cechą determinującą może być skłonność do sadyzmu – krzywdzenia wyłącznie dla nieskrępowanej przyjemności.

A_sadistic_tooth-drawer_frightening_his_patient_with_a_hot_c_Wellcome_V0012042

Sadyzm najczęściej wiązał się i kojarzył z krzywdą fizyczną. Czy cywilizacja nas zmienia?

Według naukowców szerzące się w bardzo szybkim tempie zjawisko internetowego trollingu i prześladowań w internecie świadczy o tym, że wielu ludzi ma silne skłonności sadystyczne. Przez szereg lat psychologia interesowała się sadyzmem głównie jako elementem zaburzeń seksualnych, nie brano jednak zbyt intensywnie pod uwagę sadystycznych zachowań w zwykłym życiu. To, w jaki sposób internauci coraz częściej zachowują się wobec siebie nawzajem skłoniło naukowców do ponownego przyjrzenia się mrocznym zakątkom ludzkiej osobowości.

Trollujący sadyści

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z trzech kanadyjskich uniwersytetów skupiono się na stylu komentowania w internecie i powiązaniu tego stylu z wynikami klasycznych już badań sprawdzających nasilenie skłonności psychopatycznych, makiawelicznych i narcystycznych wśród badanych. Tym razem próbowano jednak zmierzyć także ich skłonności sadystyczne. Przebadano ponad 1200 aktywnych internautów. Okazało się, że osoby których komentarze wykazywały najwięcej znamion trollingu oraz które zdradzały skłonności do prześladowania i piętnowania innych internautów, były jednocześnie tymi, które osiągnęły najwyższe wyniki w ocenie osobowości pod względem sadyzmu. Pozostałe trzy cechy występowały oczywiście wśród uczestników badania, ale żadna z nich nie była tak silnie powiązana z określonym stylem komentowania. .

Wyniki badania przyniosły jednak kolejne pytania. Czy to internet pozwala ludziom po prostu rozwijać istniejące skłonności sadystyczne, czy może to nowo budowane poczucie wolności i bezkarności generuje skłonność do sadystycznych zachowań? Kolejni kanadyjscy naukowcy, z wydziału psychologii Uniwersytetu Zachodniego Ontario, postanowili przeprowadzić zatem badania na kilku grupach – także na osobach, które nie korzystają z internetu lub robią to rzadko. Wymagało to skonstruowania nowego testu badającego osobowość.

Początkowo nowy formularz zawierał 20 pytań – niestety badanie na grupie 200 studentów nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, gdyż pytania dotyczące sadystycznych skłonności przemieszane były z tymi, dotyczącymi trzech pozostałych mrocznych cech. Naukowcy zawęzili zatem kwestionariusz do dziewięciu pytań. Wyniki badań na szeroką skalę mają zostać opublikowane pod koniec 2017 roku, a sam test do samodzielnego wykonania pojawić ma się w internecie pod koniec 2016 roku. Jak na razie naukowcy udostępnili jedynie same pytania, bez opisu metody obliczania wyników. Oczekując na kolejne informacje można zatem spróbować uczciwie odpowiedzieć sobie na dziewięć trudnych pytań i zastanowić się nad swoimi zachowaniami w internecie. Odpowiedzi udziela się według pięciostopniowej skali – od „zupełnie się nie zgadzam” do „absolutnie się zgadzam”.

  • Wyśmiewam się z ludzi i poniżam ich żeby wiedzieli, że mam nad nimi władzę
  • Nigdy mnie nie znudzi dyrygowanie innymi ludźmi
  • Jestem skłonny kogoś skrzywdzić po to, żeby uzyskać kontrolę nad sytuacją
  • Kiedy kogoś przedrzeźniam lub wyśmiewam, cieszy mnie jego złość
  • Bycie niemiłym dla ludzi jest ekscytujące
  • Odczuwam przyjemność gdy wyśmiewam ludzi w obecności ich znajomych
  • Obserwowanie kłócących się ludzi może być ekscytujące
  • Czasem myślę o zrobieniu krzywdy ludziom, który mnie irytują
  • Nie mógłbym skrzywdzić drugiego człowieka, nawet jeśli go nie lubię

 

Nie ma więcej wpisów