captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Stonehenge na sterydach Fot. LBI ArchPro, Juan Torrejón Valdelomar, Joachim Brandtner

Stonehenge na sterydach Fot. LBI ArchPro, Juan Torrejón Valdelomar, Joachim Brandtner

Stonhenge to jedna z najbardziej znanych konstrukcji świata. Gigantyczne kamienie przez blisko tysiąc lat ustawiano w skomplikowany układ, który przetrwał milenia. Najnowsze badania pokazują jednak, że w pobliżu kamiennego kręgu istniała konstrukcja znacznie potężniejsza.

Trzy kilometry od Stonehenge znajduje się struktura zwana Durrington Walls. To jedna z największych konstrukcji megalitycznych na świecie – mający około 1500 metrów wał ziemny otacza częściowo naturalne zagłębienie o średnicy około 500 metrów. W centralnej niecce znaleziono m.in. ślady domów sprzed ponad 4000 lat.

Badacze z Uniwersytetu w Birmingham skupieni w organizacji Stonehenge Hidden Landscapes Project odkryli ślady około 90 ogromnych skalnych bloków, które ustawione były na krawędzi zagłębienia Durrington Walls. Podobne do kamieni ze Stonehenge tworzyły jednak konstrukcję znacznie większą. Głazy miały ok. 4,5 metra wysokości i tworzyły długą, wygiętą linię odgradzającą z jednej strony dolinę. Przy takiej budowli stare dobre Stonehenge wydaje się maleństwem.

Jak to możliwe, że nigdy dotąd nie odkryto głazów z Durrington Walls? Przez tysiąclecia pozostawały one zasypane – wspomniany wał ziemny przykrywał kamienie. Archeolodzy użyli nieinwazyjnych metod takich jak georadar, magnetometria czy badanie elektrooporowe. Dzięki temu pod ziemią udało się znaleźć 30 przewróconych głazów i 60 śladów kolejnych kamieni, które rozsypały się lub zostały usunięte.

Stonehenge, Durrington Walls i okolice. Fot. LBI ArchPro

Stonehenge, Durrington Walls i okolice. Fot. LBI ArchPro

Zdaniem archeologów w pewnym momencie duża część kamieni została celowo przewrócona, a potem zasypana. Badacze są skłonni wiązać to ze zmianą funkcji tego miejsca – być może zamiast czcić tam bogów ludzie zaczęli w Durrington Walls mieszkać? A może po prostu to efekt ataku, najazdu lub wyjątkowo hucznej impezy?

Ogromna linia megalitycznych kamieni przerasta rozmiarem Stonehenge i pokazuje, że ten rejon był 4500 lat temu niezwykle ważny. Można się tylko domyślać, ile jeszcze podziemnych odkryć może nas czekać w promieniu kilku kilometrów od najbardziej znanego z monumentów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sal
Sal
7 lat temu

A może to faktycznie były mury? Nie wiemy przecież, czy w pobliżu nie było fosy, albo rzeki, która odgradzałaby to od drugiej strony. Albo czy część kamieni nie została zabrana do jeszcze czego innego na wschodzie.

Stonehenge byłoby wówczas świetną strażnicą dla osady, oczywiście zakładając, że dziury zabudowane byłyby drewnem. Biorąc pod uwagę solidny fundament, mogłaby mieć nawet piętro z punktem obserwacyjnym.

WickedWitch
WickedWitch
Reply to  Sal
7 lat temu

Generalnie to chyba wiemy – fosy i rzeki są widoczne na georadarach.

Dominik Kurek
Dominik Kurek
7 lat temu

Przewróciły się jak kostki domina, jak pokazano w filmie „Wakacje” z serii W krzywym zwierciadle

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: