captcha image

A password will be e-mailed to you.
Mapa świata pokazująca zanieczyszczenie światłem. Autorzy: P. Cinzano, F. Falchi, C. D. Elvidge; Royal Astronomical Society

Mapa świata pokazująca zanieczyszczenie światłem. Autorzy: P. Cinzano, F. Falchi, C. D. Elvidge; Royal Astronomical Society

Pojechaliśmy na astrozlot w Bieszczady, żeby wreszcie nocą zobaczyć gwiazdy, BARDZO DUŻO GWIAZD. Właśnie tutaj, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, znajduje się park ciemnego nieba – miejsce, w którym ciemności nocne uznano za bogactwo naturalne. To drugi co do wielkości taki park w Europie. W Polsce istnieje jeszcze drugi taki obszar chroniony, w Górach Izerskich.

Po co te parki? Zdjęcia satelitarne i badania pokazują, że siejemy światłem bez umiaru. Aż 96 proc. mieszkańców Unii Europejskiej żyje na obszarach, na których nigdy nie jest nocą ciemniej niż jak podczas kwadry Księżyca. Oznacza to, że większość z nas nie widuje Drogi Mlecznej. Z kolei dla 60 proc. mieszkańców UE niebo nigdy nie staje się ciemniejsze niż jak podczas pełni. Najgorzej jest w centrach największych miast, gdzie jest 2,5 raza jaśniej niż podczas pełni Księżyca. Pojedyncze miasto potrafi zanieczyścić niebo aż w promieniu 100 km, co widać na przykładzie Madrytu.

nocne_niebo_beznapisow

Co więcej, obszary ciemne widoczne na zdjęciach satelitarnych, takie jak morze czy tereny słabo zaludnione, wcale nie muszą mieć naturalnie ciemnego nieba, bo dociera do nich rozproszone światło nawet z bardziej oddalonych miast. Najciemniej bywa w górach, które jako naturalna bariera odcinają dopływ światła z terenów bardziej zaludnionych.

Zanieczyszczenie światłem w Polsce. Autorzy: P. Cinzano, F. Falchi, C. D. Elvidge; Royal Astronomical Society

Zanieczyszczenie światłem w Polsce. Autorzy: P. Cinzano, F. Falchi, C. D. Elvidge; Royal Astronomical Society

Niebo w Bieszczadach jest 80 razy ciemniejsze niż w Krakowie, dzięki czemu widać tam nawet 7 tys. gwiazd, a nie 200, jak w dobrych warunkach w stolicy Małopolski. To wyniki badań prowadzonych przez Politechnikę Krakowską.

Ochrona ciemności to nie tylko ukłon w stronę miłośników astronomii, ale konieczne działania mające uchronić przed wyginięciem wiele gatunków aktywnych nocą zwierząt, którym nadmiar rozsiewanego przez nas światła zakłóca rytm życia. Taka decyzja to też zwyczajna oszczędność – przykład z beskidzkiej gminy Jeleśnia pokazuje, że wymiana kloszy lamp na takie, które kierują światło do dołu, pozwala zaoszczędzić 30 proc. energii przy takim samym poziomie widoczności.

O zanieczyszczeniu światłem w Polsce pisaliśmy tutaj

Dokładniejszą mapę zanieczyszczenia światłem możecie obejrzeć tutaj

Strona Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
9 lat temu

Cos w tym jest bo jeszcze pare,parenascie lat temu w moim 50 tys miescie bez problemu mozna bylo ogladac gwiazdy a teraz rzadko kiedy widac je na niebie

Szymon
Szymon
9 lat temu

A to w tym parku ciemności w Bieszczadach widać drogę mleczną? 🙂

Rob
Rob
9 lat temu

zważywszy na fakt, że na półkuli północnej gołym okiem można zobaczyć 3-4 tys. gwiazd, nasuwa się pytanie : czym autorka uderzyła się w głowę ….

ClickWeek
ClickWeek
3 lat temu

Byłem nocą w Bieszczadach już kilka razy i widok nieba jest niesamowity. Powstają tam warsztaty, dzięki którym można podziwiać przepiękne gwiazdy nocą. Jeśli ktoś będzie kiedyś w okolicy, to powinien koniecznie nocą pooglądać niebo. Najlepiej wynająć sobie domek z daleka od dużych miejscowości i podziwiać super widoki.

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: