
Świecąca w nocy ścieżka rowerowa powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego (fot. materiały prasowe TPA/STRABAG)
W pobliżu Lidzbarka Warmińskiego powstała święcąca w ciemności ścieżka rowerowa. I choć nie jest to pierwsza taka droga na świecie, niewątpliwie ilustruje to, jak wspaniale nauka wpływa na nasze codzienne życie.
Pierwsza tego typu ścieżka rowerowa powstała w Holandii – była jednak nie tyle projektem praktycznym, co artystycznym. Pomysłodawcą był Daan Roosegaarde, holenderski artysta i wielbiciel Van Gogha. Ścieżka jest hołdem dla słynnego malarza i nawiązaniem do słynnego obrazu „Gwiaździsta Noc”. Projekt zrealizowano w Brabancji, używając do niego kamyków pomalowanych farbą fluorescencyjną oraz lamp LED zasilanych energią słoneczną. W Polsce projektanci zdecydowali się na wykorzystanie innej technologii.

Holenderska ścieżka nawiązuje do malarstwa Van Gogha (fot.Daan Roosegaarde)
Przekuciem pomysłu w istniejący projekt zajęło się laboratorium TPA z Pruszkowa. Do budowy ścieżki użyto kruszywa złożonego z syntetycznych luminoforów. Jak nazwa wskazuje, są to substancje wykazujące luminescencję, czyli emisję fal świetlnych spowodowaną innymi czynnikami niż wysoka temperatura. Luminofory użyte do budowy ścieżki działają pod wpływem światła słonecznego – w nocy mogą świecić nawet do 10 godzin.
Po pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego, ultrafioletu lub podczerwieni ścieżka emituje wchłoniętą energię w postaci niebieskiego światła (w dzień jej powierzchnia także jest niebieska). Oświetlenie jest na tyle dyskretne by nie przeszkadzać pieszym i rowerzystom, a zapewnić im minimum niezbędnej do bezpiecznego poruszania się widoczności.