captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

W Polsce też mamy kamienne kręgi!

Najbardziej znane znajdują się na Pomorzu i na Kaszubach i prawdopodobnie są pozostałością wędrówki Gotów ze Skandynawii na południe, nad Morze Czarne. Wszystkie pochodzą z I w n.e., a więc są o niemal 3000 lat młodsze niż słynne Stonehenge.

Co skłoniło germańskie plemię Gotów do opuszczenia Skandynawii? Archeologom nie udało się tego ustalić. Najprawdopodobniej poszukiwali żyznych ziem. Na Kaszubach Goci przebywali do początku III wieku, kiedy to ruszyli w dalszą wędrówkę na południowy wschód Europy w poszukiwaniu legendarnej krainy Oium.

Goci osiedlali się na trasie wędrówki i mieszali z miejscową ludnością. Stawiali swoje tradycyjne kamienne kręgi i kurhany, tyle że były one budowane dość niestarannie, tak więc nie mogły służyć jako instrumenty astronomiczne.

Najbardziej znane kamienne kręgi powstały w Grzybnicy pod Koszalinem oraz w Odrach i Węsiorach na Kaszubach. Jakiś czas temu byliśmy w Odrach, a teraz mijaliśmy to miejsce na naszej wakacyjnej trasie. Bardzo polecamy odwiedzenie go, bo ma niesamowity klimat. Napisalibyśmy, że magiczny, ale nam nie wypada 😉

Fot. mammal/Flickr

W Polsce też mamy kamienne kręgi!
5 (100%) 1 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów