captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Walentyna Tiereszkowa. Fot. Wikimedia

Walentyna Tiereszkowa. Fot. Wikimedia

Walentyna Tiereszkowa pracowała w fabryce opon i w przędzalni bawełny. W wolnych chwilach amatorsko ćwiczyła skoki spadochronowe w aeroklubie.

W lutym 1962 roku została wybrana do grupy kosmonautek i wysłana na szkolenie. Po zaledwie 16 miesiącach poleciała w kosmos, jako pierwsza na świecie kobieta. Wytypował ją ponoć osobiście Nikita Chruszczow. Lot na statku Wostok 6 zaczął się 16 czerwca 1963 roku i trwał niemal trzy doby.

Tiereszkowa źle znosiła stan nieważkości, co wyszło na jaw wiele lat później. Wyznała, że niedające jej spokoju mdłości zmusiły ją do wymiotowania za okładzinę pokrywającą wnętrze Wostoka. Była dzielna i wytrwała, a lot nie został skrócony.

Zaraz po powrocie Walentyna zawładnęła wyobraźnią tłumów – także w Polsce. Jedna z łódzkich szkół – Technikum Włókiennicze Nr 1 – wybrała sobie byłą tkaczkę Tiereszkową na patronkę. Kiedy bohaterka odwiedziła technikum, w darze od uczennic otrzymała własnoręcznie uszytą suknię ślubną, w której poślubiła radzieckiego kosmonautę Andrijana Nikołajewa (wybranego jej przez Chruszczowa).

Filipinki w 1964 roku wykreowały wielki przebój „Wala Twist”. Oto jego refren:

Walentyna, Walentyna,

to pierwsza w świecie podniebna miss.

Jej imieniem więc się zaczyna

najnowszy “Walentyna Twist”

Zobaczcie teledysk “Wala twist”: 

 

Walentyna Tiereszkowa rządzi
5 (100%) 1 głosów

Czego u nas szukaliście?

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów