captcha image

A password will be e-mailed to you.
Walentyna Tiereszkowa. Fot. Wikimedia

Walentyna Tiereszkowa. Fot. Wikimedia

Walentyna Tiereszkowa pracowała w fabryce opon i w przędzalni bawełny. W wolnych chwilach amatorsko ćwiczyła skoki spadochronowe w aeroklubie.

W lutym 1962 roku została wybrana do grupy kosmonautek i wysłana na szkolenie. Po zaledwie 16 miesiącach poleciała w kosmos, jako pierwsza na świecie kobieta. Wytypował ją ponoć osobiście Nikita Chruszczow. Lot na statku Wostok 6 zaczął się 16 czerwca 1963 roku i trwał niemal trzy doby.

Tiereszkowa źle znosiła stan nieważkości, co wyszło na jaw wiele lat później. Wyznała, że niedające jej spokoju mdłości zmusiły ją do wymiotowania za okładzinę pokrywającą wnętrze Wostoka. Sytuacja była poważna, na kosmiczną chorobę lokomocyjną nałożyły się problemy z niewygodnym, źle dopasowanym skafandrem. Ponoć Tiereszkowa była bliska załamania nerwowego. Pomóc miała dopiero długa i poważna rozmowa z legendarnym szefem rosyjskiego programu kosmicznego Siergiejem Korolowem. Na szczęście kosmonautka wytrwała, a misja nie została skrócona.

Zaraz po powrocie Walentyna zawładnęła wyobraźnią tłumów – także w Polsce. Jedna z łódzkich szkół – Technikum Włókiennicze Nr 1 – wybrała sobie byłą tkaczkę Tiereszkową na patronkę. Kiedy bohaterka odwiedziła technikum, w darze od uczennic otrzymała własnoręcznie uszytą suknię ślubną, w której poślubiła radzieckiego kosmonautę Andrijana Nikołajewa (wybranego jej przez Chruszczowa).

Filipinki w 1964 roku wykreowały wielki przebój „Wala Twist”. Oto jego refren:

Walentyna, Walentyna,

to pierwsza w świecie podniebna miss.

Jej imieniem więc się zaczyna

najnowszy “Walentyna Twist”

Zobaczcie teledysk “Wala twist”: 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: