captcha image

A password will be e-mailed to you.
Rys. uniguggle.blogspot.com

Rys. uniguggle.blogspot.com

Jesteśmy blogiem popularnonaukowym i, poza ciekawymi doniesieniami naukowymi, piszemy też często o pseudonauce. Kilka dni temu nasz fanpage na Facebooku opuściły 53 osoby (0,06% fanów), z których większość oburzona była faktem, że krytykujemy to, co robi Jerzy Zięba.

Dziś Walentynki, podczas których chcemy zwrócić uwagę na kolejny problem, o którym wiele już pisaliśmy. Chodzi o rosnącą popularność pomysłu, że szczepienia są szkodliwe i trzeba ich unikać. Ta teza nie znajduje poparcia w nauce, jest więc przemycana na różne sposoby. Jednym z nich jest udawanie, że nie chodzi o eliminację szczepień, a o rzekomy “swobodny wybór”. Tu właśnie pojawia się Justyna z naszej walentynki. To Justyna Socha, działaczka ruchu antyszczepionkowego związana z organizacją Kukiz’15.

Działania ludzi takich jak ona stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia wielu osób. Nawoływanie do nieszczepienia się (jakkolwiek będzie się to nazywać) sprzyja nawrotowi epidemii chorób, które niemal zostały już wyeliminowane. Przykładem może być polio, które zaczęło pojawiać się m.in. na terenach objętych działaniami wojennymi.

Nauka jest tu zgodna – szczepionki, jak każda procedura medyczna, niosą ze sobą ryzyko. Jednak korzyści z nich płynące wielokrotnie przekraczają to ryzyko. Poważne powikłania po szczepionkach pozostają rzadkością, natomiast stosowanie szczepionek ratuje zdrowie i życie tysięcy ludzi.

Dlatego przyłączamy się do akcji

Walentynki dla proepidemików

“Walentynki dla proepidemików” to społeczna akcja blogerów zajmujących się tematyką zdrowia i racjonalnego rozumowania w oparciu o dowody naukowe. Rosnąca popularność ruchów antyszczepionkowych czy inaczej moda na nieszczepienie stanowią zagrożenie dla zdrowia nas wszystkich, a w szczególności małych dzieci, ludzi przewlekle chorych oraz osób starszych o osłabionej odporności.

W życiu podejmujemy wiele decyzji. Akceptujemy często brak wyboru (np. obowiązek zapinania dzieciom pasów w samochodzie) nie dlatego, że jest to emanacja opresyjnego państwa, ale dlatego, że te decyzje są słuszne tylko na jeden jedyny sposób. Jakikolwiek wybór alternatywny jest działaniem na naszą szkodę i grozi poważnymi konsekwencjami osobom z naszego otoczenia.

Podczas gdy cały świat usilnie zmierza ku ostatecznemu wytępieniu niektórych patogenów (np. dzikiego polio), medialna działalność pojedynczych osób sabotuje nasze szanse wyeliminowania wielu chorób, których szerzeniu się zapobiegają szczepienia. Osoby te nie mają wiedzy ani wykształcenia kierunkowego w kwestii szczepień, podają często nieprawdziwe dane i przekręcają lub ignorują wyniki badań tysięcy niezależnych naukowców. Często same mają w tym ukryty interes, bo sprzedają lub promują niesprawdzone oszukańcze “terapie alternatywne”.

Ci pozornie niewinni “zwolennicy wyboru” de facto prowadzą działania proepidemiczne, które grożą szerzeniem się niebezpiecznych, często śmiertelnych chorób wśród milionów dzieci i dorosłych.

Dlatego też uważamy, że szkodliwą działalność proepidemików należy nazywać po imieniu, piętnować przekłamania i tłumaczyć, jak jest naprawdę, ponieważ szczepienia padają ofiarą swojego sukcesu: tak mało ludzi dziś choruje, że stać nas na luksus postaw antyszczepionkowych – zapominamy, jakim zagrożeniem są choroby.

W interesie chorób zakaźnych jest wzrost popularności mody na nieszczepienie szerzonej przez antyszczepionkowych celebrytów-ignorantów. Stąd też zrozumiały zachwyt dla ich dorobku wśród licznych patogenów, które zostały bohaterami naszej walentynkowej akcji. Dla zarazków jedyną szansą na zarażenie kolejnych osób jest nasz wybór nieszczepienia naszych dzieci.

#SzczepionkoweWalentynki

Pozostałe walentynki znajdziecie na blogach:

Neuropa

Patolodzy na klatce

To tylko teoria

(nie)ZdrowyBiznes.pl

Kłamstwa Jerzego Z.

Uniwersytet im. Wujka Guggla

Doktor Mama

Fakty i Mity Genetyki

Węglowy Szowinista

Uniwersytety dla Nauki, Pajace do Cyrku

TAK dla szczepień

 

Nie ma więcej wpisów