captcha image

A password will be e-mailed to you.

Wampiry z Gliwic

Siedem grobów wampirycznych odkryto podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej na Śląsku (wykopaliska wciąż trwają). Pochodzą prawdopodobnie z XVI-XVII wieku. Niektóre czaszki były oddzielone od szkieletów, złożone pomiędzy kośćmi nóg i dociśnięte kamieniami.

Właśnie tak po śmierci traktowano ludzi posądzanych o wampiryzm, aby mieć pewność, że nie wrócą do świata żywych… W jednym przypadku odcięta głowa ułożona była na ramieniu zmarłego – to z kolei wskazuje na ofiarę kata. Wokół nie znaleziono żadnych przedmiotów ani szczątków ubrań.

W Polsce już wcześniej znajdowano groby rzekomych wampirów, m.in. w Sandomierzu, Będzinie czy pod krakowskim rynkiem. Najwięcej z nich pochodziło z X-XIII wieku, a więc z czasów, kiedy chrześcijaństwo na polskich ziemiach było jeszcze świeże i zachowało się sporo wierzeń pogańskich.

Ludziom posądzanym o wampiryzm odcinano głowy, przebijano klatki piersiowe ostrymi przedmiotami, przygniatano ich zwłoki kamieniami. Takie specyficzne pogrzeby odbywały się jeszcze w latach 30. XX wieku.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d