captcha image

A password will be e-mailed to you.
Wataha wilków w Bieszczadach. Fot. Grzegorz Leśniewski (http://www.grzegorzlesniewski.pl)

Wataha wilków w Bieszczadach. Fot. Grzegorz Leśniewski (http://www.grzegorzlesniewski.pl)

Od kilku lat rośnie liczba wilków w Polsce. Jeszcze w roku 2007 szacowano ich liczbę na 380-600 sztuk (te rozbieżności wynikają z odmiennych metod badawczych w różnych regionach kraju), zaś w ubiegłym roku wilków było więcej niż 700 – jak wynika z Ogólnopolskiej Inwentaryzacji Wilków i Rysi, koordynowanej przez Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. W całej Polsce żyje obecnie około 140 wilczych rodzin, czyli watah, z których każda liczy przeciętnie pięć osobników.

Jeszcze 50 lat temu zwierzęta te były rozmyślnie tępione – nie tylko do nich strzelano, ale też często je po prostu truto. Za zabicie wilka myśliwy dostawał ze skarbu państwa 1000 zł. Dzięki objęciu wilków ścisłą ochroną można było przywrócić ten gatunek polskiej przyrodzie. Jest on pożyteczny głównie dlatego, że reguluje liczebność ssaków kopytnych, a więc m.in. jeleni i saren, eliminując chore i słabe osobniki.

Zdaniem naukowców wilków mogłoby być w Polsce znacznie więcej, ale na przeszkodzie stoi przede wszystkim fragmentacja siedlisk, a więc pocięcie dużych lasów siecią dróg, które zmniejszają terytoria łowieckie. Wataha wilków potrzebuje od 100 km kw. do 1000 km kw. powierzchni, by się wyżywić. Wiele tych zwierząt ginie na coraz bardziej ruchliwych polskich drogach.

Samotny wilk w Bieszczadach, pasmo Matragony. Fot. Grzegorz Leśniewski

Samotny wilk w Bieszczadach, pasmo Matragony. Fot. Grzegorz Leśniewski (http://www.grzegorzlesniewski.pl)

Kiedy mówi się o rosnącej liczbie wilków, zaraz podnoszą się głosy zwolenników odstrzału tych zwierząt w Polsce. Rolnicy w Dubeninkach w województwie warmińsko-mazurskim (przy granicy z Rosją) podliczyli, że w tej okolicy wilki zagryzły w 2013 roku ok. 50 owiec i 15 sztuk bydła. Idąc za ciosem, wójt Dubeninek złożył wniosek do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie zgody na odstrzał. Ale to właśnie polowania – tyle że prowadzone po stronie rosyjskiej – są najprawdopodobniej przyczyną tego, że wilki z tamtej strony granicy, z obwodu kaliningradzkiego, szukają schronienia w Polsce.

Mimo to optymistyczne informacje przynosi raport „Wildlife Comeback in Europe”, opublikowany w październiku 2013 roku (pisaliśmy o nim tutaj), według którego w ciągu ostatnich 50 lat populacja wilków w Europie wzrosła o jedną trzecią.

A tutaj możecie obejrzeć niesamowity film z kamery umieszczonej w Puszczy Białowieskiej, pokazujący, jak w styczniu 2013 roku wilki próbowały urządzić sobie polowanie na żubry i co im z tego wyszło 😉

Obejrzyjcie też koniecznie jeszcze jeden film – pokazujący parę wilków napotkaną przez turystów w Bieszczadach. To było spotkanie!

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy76
Jerzy76
6 lat temu

Piszcie wiecej i jak najczesciej o wilkach. Ludzie niestety, niewiele o nich wiedza:) Nadal wilk, w oczach czlowieka, jest zlem. Dlatego oby wiecej artykulow i filmikow. Musimy zrozumiec,ze wilk jest po prostu potrzebny !

Anonim
Anonim
Reply to  Jerzy76
3 lat temu

Nie, nie jest

Michał
Michał
Reply to  Anonim
3 lat temu

Ależ jest!

turyst
turyst
5 lat temu

Wilczaki czechosłowackie mają to do siebie , że jak tylko jest okazja to czmychają z domku…ciągnie wilka do lasu 🙂 , spotkałem je kiedyś w nocy było bardziej klimatycznie 😉

nanoq
nanoq
3 lat temu

Wedlug innych danych, w Polsce jest ok. 400 watach. Jedna watacha zjada ok 100 duzych zwierzat rocznie. Glownie jeleni. W rosji, na Syberii, jest katastrofa ekologiczna. gina tysiace reniferow. W Szwecj po cichu strzela sie do wikow, zeby chronic losie. Z wilkami bezdie tak samo jak z uciekinierami muzulmanskimi. Ilosc wilkow przekroczy krytyczny prog i zacznie znikac szlachetna zwierzyna nie mowiac o owcach etc. Zniszcylismy przyrode na tyle, ze musimy kontrolowac ilosc tego typu drapieznikow.

Anonim
Anonim
Reply to  nanoq
3 lat temu

Zgadzam się w 100%☺

Michał
Michał
Reply to  Anonim
3 lat temu

Mój Boże….czy każde forum o zwierzętach kontrolują myśliwi?

Michał
Michał
Reply to  nanoq
3 lat temu

Podpisz się, że jesteś myśliwym, bo może jest jeszcze ktoś w Polsce, kto nie rozumie, że wilki są konkurencją dla Was i dlatego je tępicie. Bohaterowie z flintą, z wąsikiem pod kapeluszem z piórkiem. Wiesz dokładnie, że pleciesz bzdury. Zdajesz sobie przecież sprawę z tego, że natura nie lubi próżni, a wyższa liczebność drapieżników, to wzrost populacji kopytnych przez zmianę tempa wzrostu, podniesienie ostrożności i wzmocnienia immunologicznego. Przecież wiesz o tym ,więc po co wymyślasz jakieś bzdury o hekatombie na Syberii czy w Szwecji? Jeśli jednak nie wiesz, to oddaj pozwolenie, bo wiedza to twój obowiązek. Ja Wam mówię myśliwi… Czytaj więcej »

Michał
Michał
Reply to  Michał
3 lat temu

O ile znacie angielski, nieuki myśliwskie, zapyziałe!

Nie ma więcej wpisów
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x