captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. PhR61/Wikipedia

Fot. PhR61/Wikipedia

Badania pokazują, że to powiedzenie wciąż pozostaje w mocy, przynajmniej w odniesieniu do Europy. 

Powiedzenia „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” używano od czasów starożytnych, oczywiście w odniesieniu do potęgi Imperium Rzymskiego i jego rozległej sieci dróg wiodących ze stolicy, Rzymu. Jednak czy to powiedzenie wciąż pozostaje prawdziwe w naszych czasach? Wydaje się anachronizmem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że istnieje tyle dróg wiodących do tylu różnych miejsc.

Aby poznać odpowiedź, projektanci z Moovel Lab skorzystali z pomocy eksperta fotografii cyfrowej, Raphaela Reimmana. Wspólnie stworzyli projekt Droga do Rzymu. I wychodzi na to, że rzeczywiście, niemal wszystkie drogi w Europie prowadzą do Rzymu. Zespół zidentyfikował blisko 500 tys. punktów na całym kontynencie, z których każdy prowadził do Rzymu. Mapa poniżej pokazuje, jak wyglądają te drogi. Im linia grubsza, tym droga bardziej uczęszczana.

Fot. moovel Group GmbH

Fot. moovel Group GmbH

Oczywiście, świat nam się „odrobinę” rozrósł od czasów starożytnych, a dawne powiedzenie ani dawniej, ani teraz nie odnosiło się do dróg na całym globie  problem stanowią i stanowiły oczywiście oceany i rozdzielenie kontynentów. Jednak zespół poszukiwał rozwiązania również tego problemu. Badacze znaleźli przynajmniej dziesięć miast w Stanach Zjednoczonych o nazwie Rome (ang. Rzym). Dane te wprowadzili do swojej pracy i okazało się, że nawet w USA każda droga wciąż prowadzi do Rzymu. Tu wyniki są raczej zabawą, która pokazuje historię osadnictwa w Ameryce Północnej tamtejsze „Rzymy” są położone głównie na wschodzie.

Rzecz jasna, wyników tych analiz nie należy traktować ze śmiertelną powagą, bo są formą eksperymentu myślowego prowadzonego przez zespół wizjonerów zajmujących się rozwojem sieci transportowej w rejonach zurbanizowanych. Tym niemniej są to bardzo ciekawe wnioski i dobrze wiedzieć, że rozwój sieci drogowej zapoczątkowany w czasach antycznych wciąż wywiera wpływ na nasze życie.

Fot. moovel Group GmbH

Fot. moovel Group GmbH

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lidia Lipnicka
Lidia Lipnicka
6 lat temu

Wszystkie drogi prowadzą wszędzie, bo inaczej nie dałoby się dojechać nigdzie 😉

alicja
alicja
Reply to  Lidia Lipnicka
6 lat temu

Analogicznie można powiedzieć, że drogi wszystkie drogi prowadzą do ….. (tu wpisz sobie nazwę miasta) 🙂

Kamil
Kamil
6 lat temu

Ale bzdury, szkoda szczępić ryja

Mnemonic
Mnemonic
6 lat temu

W obecnych czasach to chyba prędzej do Berlina….

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: