captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. PhR61/Wikipedia

Fot. PhR61/Wikipedia

Badania pokazują, że to powiedzenie wciąż pozostaje w mocy, przynajmniej w odniesieniu do Europy. 

Powiedzenia “wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” używano od czasów starożytnych, oczywiście w odniesieniu do potęgi Imperium Rzymskiego i jego rozległej sieci dróg wiodących ze stolicy, Rzymu. Jednak czy to powiedzenie wciąż pozostaje prawdziwe w naszych czasach? Wydaje się anachronizmem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że istnieje tyle dróg wiodących do tylu różnych miejsc.

Aby poznać odpowiedź, projektanci z Moovel Lab skorzystali z pomocy eksperta fotografii cyfrowej, Raphaela Reimmana. Wspólnie stworzyli projekt Droga do Rzymu. I wychodzi na to, że rzeczywiście, niemal wszystkie drogi w Europie prowadzą do Rzymu. Zespół zidentyfikował blisko 500 tys. punktów na całym kontynencie, z których każdy prowadził do Rzymu. Mapa poniżej pokazuje, jak wyglądają te drogi. Im linia grubsza, tym droga bardziej uczęszczana.

Fot. moovel Group GmbH

Fot. moovel Group GmbH

Oczywiście, świat nam się “odrobinę” rozrósł od czasów starożytnych, a dawne powiedzenie ani dawniej, ani teraz nie odnosiło się do dróg na całym globie – problem stanowią i stanowiły oczywiście oceany i rozdzielenie kontynentów. Jednak zespół poszukiwał rozwiązania również tego problemu. Badacze znaleźli przynajmniej dziesięć miast w Stanach Zjednoczonych o nazwie Rome (ang. Rzym). Dane te wprowadzili do swojej pracy i okazało się, że nawet w USA każda droga wciąż prowadzi do Rzymu. Tu wyniki są raczej zabawą, która pokazuje historię osadnictwa w Ameryce Północnej – tamtejsze “Rzymy” są położone głównie na wschodzie.

Rzecz jasna, wyników tych analiz nie należy traktować ze śmiertelną powagą, bo są formą eksperymentu myślowego prowadzonego przez zespół wizjonerów zajmujących się rozwojem sieci transportowej w rejonach zurbanizowanych. Tym niemniej są to bardzo ciekawe wnioski i dobrze wiedzieć, że rozwój sieci drogowej zapoczątkowany w czasach antycznych wciąż wywiera wpływ na nasze życie.

Fot. moovel Group GmbH

Fot. moovel Group GmbH

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów