captcha image

A password will be e-mailed to you.

Kształt kuli to w kosmosie elitarny przywilej. Nie każdego na to stać – kuliste (a raczej – zbliżone do kuli) są te obiekty, które mają grawitację dość silną, by pokonać siły ciała sztywnego. Mówiąc prościej ich przyciąganie musi być tak silne, by to z czego się składają samo ułożyło się w kulę. Jeśli nie jest, po kosmosie latać będą pod postacią przypominającą ziemniaki, gruszki czy pogniecione bułki – tak właśnie wygląda ogromna większość asteroid.

Na kulistość stać w Układzie Słonecznym zaledwie kilkadziesiąt obiektów. Na tej pięknej grafice pochodzącej z The Planetary Society zebrano je wszystkie zachowując skalę wielkości. To ważne, bo zwykle dla uproszczenia i wygody rysuje się planety zbliżone do siebie rozmiarami. Tu natomiast dobrze widać jakim gigantem jest Jowisz czy że największy z księżyców Saturna, Tytan, jest większy od Merkurego.

Zdjęcie warto oglądać na pełnym ekranie, a jego dużą rozdzielczość znaleźć można tu: http://bit.ly/TNRKRY

rys. © 2011 Emily Lakdawalla, The Planetary Society. Image data courtesy NASA/JPL and JHUAPL/CIW. Image processing by Bjorn Jonsson; Mattias Malmer; Ted Stryk; Gordan Ugarkovic. TNO artwork by A. Feild (STSCI)

Nie ma więcej wpisów