captcha image

A password will be e-mailed to you.
Erupcja Etny 3 grunia 2015 roku. Fot. aba tada/Youtube

Erupcja Etny 3 grudnia 2015 roku. Fot. aba tada/Youtube

Etna, najwyższy wulkan w Europie, w nocy 3 grudnia zaczęła wyrzucać lawę i popiół. To jej najbardziej spektakularna erupcja od kilku lat.

Etna (3295 m n.p.m.) to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Nikogo więc nie zaskoczyło to, że z jednego z jej kraterów, nazywanego Voragine, zaczęła wydobywać się lawa i popiół w gwałtownej, acz krótkiej erupcji. Trwała ona około 50 minut i nikogo nie raniła. Jej uroda zachwyciła fotografów i filmowców.

Najpierw szybki strzał – timelapse i wybór najlepszych ujęć erupcji:

A teraz kąsek dla koneserów – tym filmem można się prawdziwie delektować (to już inne wideo, choć tytułowa stopklatka jest ta sama):

Kłęby popiołu wyrzucane przez wulkan do atmosfery często wywołują tzw. burze wulkaniczne, czyli wyładowania elektryczne, których źródłem, jak sądzą meteorolodzy, jest wzajemne tarcie drobinek popiołu. To wywołuje ich naelektryzowanie na takiej samej zasadzie jak pocieranie balonem o włosy.

Chmura wulkanicznych popiołów wyrzucana przez Etnę dotarła do wysokości ponad 7 km. Zjawisko to było wyraźnie widoczne z kosmosu – sfilmował je europejski satelita pogodowy Eumetsat z wysokości 36 tys. km nad Ziemią (czyli z orbity geostacjonarnej).

Oto nagrany przez niego film:

Źródło danych

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów