captcha image

A password will be e-mailed to you.
Łzy pod mikroskopem. Fot. Rose-Lynn Fisher

Łzy pod mikroskopem. Fot. Rose-Lynn Fisher

Różne rodzaje łez sfotografowała pod mikroskopem amerykańska fotograf Rose-Lynn Fisher. Czy wiedzieliście, że łzy, które nawilżają oko, znacząco różnią się w powiększeniu od łez smutku czy radości?

Łzy składają się głównie z wody, niewielkiej ilości soli (czyli chlorku sodu) i białek, w tym substancji bakteriobójczych. Jednak czy wiecie, że przyczyny, dla których ronimy łzy, mogą wpływać na ich skład chemiczny? Naukowcy już dawno podzielili łzy na trzy kategorie: łzy podstawowe (standardowo nawilżające oko), łzy odruchowe wydzielane na skutek podrażnienia oka ciałem obcym (np. drobiną piasku czy oparami cebuli) i łzy emocjonalne, które towarzyszą wyrażaniu uczuć.

Fotograf Rose-Lynn Fisher postanowiła sprawdzić, jak różne rodzaje łez wyglądają pod mikroskopem. Przez wiele miesięcy uzbierała ponad 100 próbek wyschniętych łez. Ich źródłem była ona sama i jej znajomi. Tak powstał cykl fotografii, na których łzy wyglądają jak fotografowane z samolotu krajobrazy, utworzone głównie przez skrystalizowaną sól.

Łzy emocjonalne znacząco różnią się od dwóch pozostałych typów łez – jest w nich więcej prolaktyny (hormonu wydzielającego się m.in. w reakcji na stres czy pobudzenie seksualne), hormonu ACTH (który stymuluje wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu) oraz enkefaliny leucynowej będącej naturalnym środkiem przeciwbólowym. Na fotografiach zrobionych przez Fisher widać też, że łzy smutku i radości wyglądają inaczej, mimo że należą do tego samego typu łez emocjonalnych. Łzy żalu mają m.in. więcej hormonu ACTH niż łzy szczęścia.

 

Źródło
Strona Rose-Lynn Fisher

 

Polecamy też:

8 rzeczy, których nie wiecie o Bieszczadach

Cząstki kwantowe – 50 sekund filmu, który zapamiętasz na długo

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów