captcha image

A password will be e-mailed to you.
Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny. rys. NASA

Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny. rys. NASA

Serio, każdy może to zrobić! NASA ogłosiła konkurs na najlepsze życzenia na 40. urodziny sondy Voyager 1, która znajduje się w przestrzeni międzygwiezdnej, najdalej od Ziemi spośród wszystkich obiektów zbudowanych przez człowieka.

5 września 1977 roku NASA wysłała w kosmos sondę Voyager 1, by zbadała okolice Jowisza, Saturna i ich księżyców. Mimo że Voyager 2, jej bliźniak, wystartował 16 dni wcześniej, to Voyager 1 go wyprzedził i poleciał dalej, stając się pierwszym obiektem zbudowanym przez człowieka, który opuścił Układ Słoneczny. Miało to miejsce w 2012 albo 2013 roku, bo specjaliści NASA przez długi czas nie byli pewni, gdzie właściwie znajduje się granica Układu Słonecznego. Za nią jest już przestrzeń międzygwiezdna.

W chwili, kiedy piszę te słowa, Voyager 1 mknie przez kosmos z prędkością ponad 61 tys. km na godzinę, znajdując się w trudnej do wyobrażenia odległości około 20,7 MILIARDÓW km od Ziemi. W przełożeniu na miary kosmiczne jest to niemal 139 jednostek astronomicznych, czyli 139 średnich odległości Ziemi od Słońca. Sygnał radiowy potrzebuje ponad 19 godzin, żeby dotrzeć do sondy.

Voyager 1 jest wyjątkowy również dlatego, że niesie 12-calowy pozłacany dysk o nazwie Voyager Golden Record, który zawiera dwugodzinne nagranie zdjęć i dźwięków mających być wizytówką Ziemian. Wyboru treści dokonał zespół pod kierownictwem słynnego amerykańskiego astronoma Carla Sagana, który nazwał tę płytę wiadomością w butelce wrzuconą przez ludzkość do kosmicznego oceanu.

A co z życzeniami?

I właśnie tej wyjątkowej, szacownej, 40-letniej sondzie można złożyć życzenia za pośrednictwem serwisów społecznościowych. NASA, zainspirowana pomysłami Carla Sagana, precyzyjnie określiła ramy, w jakich życzenia mają się zamknąć. Można je przesłać za pośrednictwem serwisów Facebook, Twitter, Instagram, Google+ lub Tumblr. Życzenia mają zawierać maksymalnie 60 znaków (zapisanych alfabetem łacińskim i cyframi arabskimi) oraz koniecznie tag #MessageToVoyager, dzięki któremu trafią do rąk NASA. Życzenia można składać do 16 sierpnia do godz. 8.59 (czasu polskiego). Szczegółowe wytyczne znajdziecie tutaj.

Spośród wszystkich złożonych w ten sposób życzeń zespoły JPL i NASA oraz ekipa Voyagera wybiorą pulę tych najlepszych, spośród których z kolei internauci w głosowaniu wybiorą tę jedną, która zostanie wysłana 5 września 2017 roku do leciwej sondy komicznej. Konkurencja jest ogromna, ale co zaszkodzi wziąć udział w tej zabawie? Dajcie znać, jeśli wygracie 🙂

Mnie wzruszyła ta wiadomość z Facebooka (dla niewtajemniczonych: tutaj znajdziecie wyjaśnienie, czym jest Pale Blue Dot):

 

Nie ma więcej wpisów