captcha image

A password will be e-mailed to you.

Ostrów Tumski to obecnie jedyna wyspa położona w widłach rzek Warty i Cybiny. Jest to miejsce pełne historycznych budowli, to tu bierze początek istnienie państwa polskiego i to stąd należałoby zacząć zwiedzanie Poznania.

Trochę historii

Z Ostrowem Tumskim związane są początki państwa polskiego i miasta Poznania. Pierwsze ślady pobytu ludzi w tym miejscu pochodzą z XII wieku przed naszą erą. Byli to myśliwi, którzy w pogoni za reniferami docierali nad Wartę. Osadnictwo zaś datuje się na VI wiek naszej ery. Powstała wtedy osada nazwana grodem Poznana. Był to zapewne książę plemienny. W II połowie X wieku gród został rozbudowany. W części zachodniej wyspy zbudowano siedzibę Mieszka I (obecnie w tym miejscu stoi kościół Najświętszej Marii Panny), połączoną z kaplicą grodową, która była pierwszą świątynią chrześcijańską na terenie Polski.

Na wschodniej części wyspy mieściły się budynki zamieszkiwane przez dworzan księcia, oraz stacja misyjna biskupa Jordana. Obecnie w tym miejscu wznosi się katedra.

Ostrów Tumski to prawdopodobne miejsce chrztu Polski.

W XI wieku gród został zniszczony najpierw przez powódź, potem przez najazd Brzetysława. Za Kazimierza Odnowiciela gród Poznana stracił status stolicy państwa polskiego, a kiedy w XIII wieku zlokalizowano nowe miasto na zachodnim brzegu Warty i przeniesiono tam siedzibę książęcą, Ostrów Tumski został własnością tylko biskupów poznańskich.

Początek zwiedzania od Bramy Poznania

Najlepiej rozpocząć zwiedzanie Ostrowu Tumskiego od Bramy Poznańskiej. Nie jest to brama w tradycyjnym znaczeniu. Chodzi mianowicie o modernistyczny budynek, z którego przeszklona kładka, przerzucona przez Cybinę, prowadzi na wyspę. W Bramie znajduje się ekspozycja, która przedstawia dzieje Ostrowa Tumskiego i mieszczących się tam budowli. Dlatego tu powinna się zaczynać nasza trasa wycieczkowa, by po przygotowaniu teoretycznym i otrzymaniu pewnej porcji wiedzy przejść szlak historyczny.

Archikatedra Piotra i Pawła

O tej świątyni mówi się, że jest to matka wszystkich katedr. Budowa pierwszej katedry miała miejsce w 968 roku, z inicjatywy biskupa Jordana. Jednak już 70 lat później została zniszczona podczas najazdu czeskiego. Jej pozostałości można zobaczyć w podziemiach obecnej katedry. Przez kolejne wieki katedrę kilkakrotnie przebudowywano. Do 1945 roku utrzymana była w stylu barokowym z klasycystyczną fasadą. Po zniszczeniach wojennych odbudowano świątynię, nadając jej styl gotycki.

Wyposażenie kościoła, poza 12 kaplicami zlokalizowanymi wokół nawy głównej, zostało całkowicie zniszczone. To, które możemy obecnie oglądać, pochodzi z innych kościołów. Najpiękniejszą kaplicą jest Złota Kaplica, utrzymana w stylu bizantyjskim, pewne miejsce pochówku Przemysła II i prawdopodobne Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół Najświętszej Marii Panny stoi w miejscu siedziby Mieszka , która dotrwała do XII wieku. Został zbudowany w połowie XV wieku jako kościół pomocniczy. Jest to w Poznaniu najlepiej zachowana budowla w stylu gotyckim.

Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum mieści się w gmachu Akademii Lubrańskiego, wyższej uczelni, która powstała w XVI wieku i przetrwała dwa wieki. Potem została częścią Akademii Wielkopolskiej.

W Muzeum Archidiecezjalnym można podziwiać dzieła sztuki sakralnej od czasów gotyckich po kolekcje nowoczesne (obrazy, rzeźby, wyroby ze srebra, naczynia liturgiczne, tkaniny i in.). Największą atrakcją ekspozycji jest miecz zwany Mieczem św. Piotra, którym to podobno święty obciął ucho Malchusowi w Ogrójcu, gdy ten pojmał Pana Jezusa. Prawdopodobnie ów eksponat został podarowany przez papieża Mieszkowi I lub biskupowi Jordanowi.

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Rezerwat Archeologiczny mieści się pod dachem, a przechadzając się po oszklonej posadzce, możemy oglądać pozostałości grodu piastowskiego. Można zobaczyć 6-metrową konstrukcję wału obronnego grodu, militarne umocnienia oraz murowane fragmenty ogrodzeń.

Na tym można zakończyć zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, po czym trzeba przejść Wartę Mostem Chrobrego, skąd już niedaleko Stare Miasto. A tam też jest wiele do oglądania, na czele z Ratuszem i jego trykającymi się w południe koziołkami.

Gdzie nocować w Poznaniu?

Na zwiedzanie stolicy województwa wielkopolskiego jeden dzień nie wystarczy. Trzeba więc pomyśleć o noclegu. W Poznaniu jest wiele miejsc, gdzie warto zarezerwować pokój, począwszy od schronisk młodzieżowych i hoteli po hotele cztero- i pięciogwiazdkowe. Bez względu na standard hotelu nie warto przepłacać. Posługując się kodami rabatowymi dostępnymi w serwisie AleRabat.com (przydatna tutaj będzie kategoria turystyka i podróże http://alerabat.com/kategorie/turystyka-i-podroze), można uzyskać znaczące zniżki za nocleg. Takiej okazji nie warto przegapić.

Powyższy tekst jest materiałem sponsorowanym

Nie ma więcej wpisów