captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. Luc Viatour / https://Lucnix.be

Fot. Luc Viatour / https://Lucnix.be

Zaćmienie Słońca widoczne 21 sierpnia 2017 roku z obszaru Stanów Zjednoczonych jest wyjątkowe z jednego powodu – będzie to najlepiej udokumentowane zaćmienie w historii. Podpowiadamy, jak skorzystać z tego i obejrzeć je w sieci.

USA kompletnie oszalały (o czym pięknie napisała dla nas Agata Połajewska wprost z Las Vegas). Dziesiątki, może setki tysięcy ludzi wybierają się do wąskiego pasa przechodzącego przez Stany Zjednoczone, w którym widoczne będzie całkowite zaćmienie Słońca. Znacznie, znacznie więcej ludzi będzie obserwowało to zjawisko w internecie, więc wybór miejsc, z których możemy skorzystać jest naprawdę spory.

Kiedy obserwować zaćmienie Słońca 2017?

Zaćmienie Słońca zacznie być widoczne nad lądowym obszarem USA około 18 czasu polskiego i potrwa do około 22, gdy przestanie być widoczne ze wschodniego wybrzeża USA. Jednak wcześniej będzie je widać nad Pacyfikiem, a później – nad Atlantykiem.

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widać nad USA od ok. 19.15 do ok. 20:50 czasu polskiego, więc to ten czas najlepiej zarezerwować sobie na obserwowanie tego zjawiska w sieci.

Wszystkie takie szczegóły możecie odczytać z rewelacyjnej interaktywnej mapy zaćmieniaUWAGA! Podane tam godziny prezentowane są w czasie uniwersalnym, co oznacza, że dla uzyskania polskiego czasu trzeba do nich dodać 2 godziny!

Gdzie obserwować zaćmienie Słońca?

Jeśli jesteście w USA, to sami najlepiej wiecie, co robić. Ale wszyscy pozostali mają świetną szansę obserwowania zaćmienia w sieci. Z pewnością dostępnych będzie mnóstwo relacji prowadzonych mniej lub bardziej amatorsko. Zachęcamy do ich oglądania (choćby na zaprzyjaźnionym profilu Karola Wójcickiego „Z głową w gwiazdach”), ale trzeba liczyć się z tym, że potężnie przeładowane sieci komórkowe mogą nie wytrzymać obciążenia i dlatego warto polegać na transmisjach pewnych, takich jak robione choćby przez NASA.

Wybraliśmy adresy, pod którymi zobaczycie takie właśnie relacje.

NASA

Zdecydowanie najatrakcyjniej zapowiada się relacja NASA odbywająca się pod tytułem “Eclipse Across America: Through the Eyes of NASA”. Rozpocznie się o 18.00 czasu polskiego i będzie prezentowała widok zaćmienia z wielu punktów na ziemi, 11 satelitów, kilku samolotów, ponad 50 balonów oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To będzie absolutny przebój!

Relację będzie można oglądać na Facebooku NASA: https://www.facebook.com/NASA/

Tu pełna lista miejsc w sieci, gdzie transmisja będzie dostępna: https://eclipse2017.nasa.gov/eclipse-live-stream

Z doświadczenia podpowiadamy, że najpewniejsze miejsce do oglądania to YouTube NASA https://www.youtube.com/watch?v=wwMDvPCGeE0

Eclipse Ballooning Project

To bardzo ciekawa inicjatywa – zaćmienie Słońca obserwowane z 57 balonów meteorologicznych wysłanych wzdłuż całego pasa zaćmienia. Tym cenniejsze, że niezależne od pogody na powierzchni Ziemi.

http://eclipse.stream.live/

Exploratorium

Spokojniejsze niż show NASA i bardziej klasyczne niż projekt balonowy widoki zapewnić ma transmisja przygotowana przez centrum nauki Exploratorium z San Francisco. Dostępnych będzie kilka różnych widoków, a całości towarzyszyć ma muzyka grana na żywo przez Kronos Quartet (kto zna, ten doceni).

Całość do oglądania tu: https://www.exploratorium.edu/eclipse

Slooh

Komentarze ekspertów, wiele punktów obserwacyjnych, wiele ciekawostek i porad – to wszystko ma się znaleźć w relacji Slooh oraz Space.com: https://www.youtube.com/watch?v=PAFaYfeUj90

Amerykańskie media

Oczywiście takiej okazji nie mogą pominąć amerykańskie stacje telewizyjne, a CNN pokaże coś naprawdę ekstra.

CNN i Volvo: (widok w 360 stopniach z rozdzielczością 4K oraz w wirtualnej rzeczywistości): http://edition.cnn.com/specials/vr/total-solar-eclipse-2017/

National Geographic: https://www.youtube.com/watch?v=oLBwibYSzEk

ABC: http://abcnews.go.com/live

Science Channel: https://www.sciencechannel.com/tv-shows/great-american-eclipse/

Washington Post: https://www.youtube.com/user/WashingtonPost

Time: https://www.youtube.com/user/TimeMagazine

NBC News: https://www.youtube.com/nbcnews

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: