captcha image

A password will be e-mailed to you.
MUPUS. Fot. Crazy Nauka

MUPUS. Fot. Crazy Nauka

Kończymy już częste wpisy na temat Philae – poprzedniej nocy lądownik wyczerpał baterie i przeszedł w stan hibernacji. Jednak stopniowo zaczynają spływać informacje na temat pierwszych wyników badań i – musimy przyznać – są bardzo zaskakujące.

Pierwszy szczegóły podał zespół, który nas najbardziej interesuje, odpowiada bowiem za polski przyrząd MUPUS. Penetrator rozpoczął wbijanie w grunt wykorzystując najniższy, pierwszy poziom mocy. Czujnik wskazał ruch w górę i w dół, jednak nie odnotował zagłębiania się. System automatycznie przełączył się na 2. poziom mocy, jednak i tu nie udało się wbić penetratora. Przełączenie na poziom 3. również nie przyniosło rezultatu.

MUPUS miał jednak ukryty, 4. poziom mocy nazywany przez zespół „desperate mode” i mogący uszkodzić urządzenie. Główny inżynier MUPUSA, dr Jerzy Grygorczuk mówił zawsze „Uważajcie z trybem 4.”. Zespół jednak zdecydował się na jego użycie.

MUPUS działał przez 7 minut i poległ nie zdoławszy wbić się w podłoże. Jak określił to zespół „MUPUS działał doskonale w zakresie specyfikacji. To kometa odmówiła współpracy”.

Niezwykła twardość podłoża komety jest bardzo ciekawym i zaskakującym wynikiem, którego nie dało się uzyskać bez lądowania. MUPUS testowany był na bloczkach gazobetonu, w które wbijał się bez problemy, co daje pojęcie o twardości materiału, który go pokonał. Mógł ulec np. w kontakcie z litym lodem, ale takiego materiału raczej nie spodziewano się na komecie.

Na razie trudno o interpretację wyników. Pomóc może to, co udało się uzyskać zespołowi SD2 czyli świdra, który pobrał próbki materiału komety. Na razie ich wyniki nie są znane. Będziemy Was informować, kiedy pojawi się coś nowego.

[AKTUALIZACJA 17-11-2014]

Ponieważ pojawiają się wątpliwości, czy polscy specjaliści budując MUPUS-a zrobili dobrą robotę, wyjaśniamy:

1. Założenie określonej twardości podłoża było konieczne. ESA narzuciła ścisłe ograniczenia wagi (1,5 kg) i mocy (2 waty), jaką może mieć penetrator. To nie wiertarka udarowa, która przebije się przez wszystko, choć wiercić będzie przez godzinę.

2. Czego właściwie spodziewano się na komecie? Z jednej strony nie wiadomo. Z drugiej dotychczasowe badania i wiedza wskazywały, że kometa będzie zbudowana z lodu zmieszanego z pyłem, kamieniami, żwirem. Rozważano wersję z litym lodem, ale uznano ją za mało prawdopodobną. A nawet jeśli to – patrz punkt 1.

3. Polska konstrukcja MUPUS-a to prawdopodobnie najlepsze, co można było zrobić mają narzucone ograniczenia z punktu 1.

Przeczytaj o lądowaniu Philae

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudiusz Serafin
Klaudiusz Serafin
7 lat temu

Nie wiem czego można spodziewać się po komecie, jednak budowałem kilka dni temu ścianę z gazobetonu i jest to materiał kruchy i mało odporny na wbijanie, penetrację przez cokolwiek. Ot taka betonowa pianka.

Piotr
Piotr
Reply to  Klaudiusz Serafin
7 lat temu

Duźy ten MUPUS to nie jest, no i pewnie zakładano że kometa będzie „pulchna” pełna luźno związanej materii. A tu masz, cegłówka 🙂

Dr Chaotica
Dr Chaotica
7 lat temu

Uhahahaaa. Uległby w kontakcie z lodem.
Halo, panowie naukowcy… Spodziewaliście się znaleźć lekko schłodzoną a nie zamrożoną wodę?

Bogdan Harasymowicz
Bogdan Harasymowicz
Reply to  Dr Chaotica
7 lat temu

A czego Ty się spodziewałeś na podstawie swojej zapewne rozległej wiedzy o kometach? Myślisz, że pracowali przez kilkanaście lat przy tym projekcie mało kompetentni ludzie? Dlatego jest tam 10 różnych przyrządów pomiarowych (w tym wiertło), żeby zbadać co tylko się da na podstawie obecnej ludzkiej wiedzy. Teraz bardzo łatwo się wymądrzać.

Cwaniak za piątaka.
Cwaniak za piątaka.
7 lat temu

Pewnie spodziewali się tam +20 stopni, miękkiego piasku albo bloczków z gazobetonu… Jezuuuu….

trackback
Logbuch Dienstag, 18. November 2014 | Eigentlich...
7 lat temu

[…] mit einem Hochleistungs-Bohrhammer ausgestattet war… (mehr hier, allerdings auf Polnisch: Zaskakujące pierwsze wyniki działania MUPUS-a [Crazy […]

Sebastian Czesak
Sebastian Czesak
7 lat temu

To jest właśnie Polska…. Czy wy ludzie nie czytacie ze zrozumieniem? Co to jest za moc, 2 waty? Takie mieli ograniczenia i koniec. Zwróćcie uwagę jak szybko Philae brakło mocy, lądowanie(a tak naprawdę 3) też nie było w miejscu, w którym miało się odbyć. Zważcie też na to, że sonda została wysłana 10 lat temu, mimo wszystko technika była w tyle. Brawo dla naszych naukowców. To pierwsza tego typu misja, nikt nie spodziewał się co może być na powierzchni komety. Uczymy się na błędach. A już w 2020 roku sonda Osiris-Rex dotrze do planetoidy Bennu, pobierze z niej materiał i… Czytaj więcej »

yoyo
yoyo
7 lat temu

Wszyscy krytykujący się tylko niepotrzebnie ośmieszają. Ludzie to was przerasta, dajcie spokój.

wiast
wiast
7 lat temu

1,5 kg wagi na ziemi odpowiadało tysięcznym częściom grama na komecie. Dlatego w warunkach tam panujących, Mupus nie wbiłby się nawet w styropian, nie mówiąc już o gazobetonie. Na mój chłopski rozum w ogóle stosowanie czegoś działającego jak młot nie ma najmniejszego sensu. Zamiast tego trzeba było użyć świdra.

Bogdan Harasymowicz
Bogdan Harasymowicz
Reply to  wiast
7 lat temu

Nie rozumiesz podstaw fizyki.
W skrócie: młot ma taką samą masę w kosmosie jak na Ziemi. Ma mniejszy CIĘŻAR (grawitacja działa słabiej), ale to nie jest podstawą działania młotka. Inaczej dałoby się wbijać gwoździe tylko w dół, a tak nie jest.

wiast
wiast
Reply to  Bogdan Harasymowicz
7 lat temu

Masz rację, nie rozumiem podstaw, ale nie aż do tego stopnia, jak się Tobie wydaje :D. Specjalnie nie użyłem słów „ciężar” i „masa”, bo wiem, czym się te pojęcia różnią, ale zawsze myli mi się, które jest które. Zresztą moją niewiedzę akcentuję w wypowiedzi pisząc o moim „chłopskim rozumie”. Ale OK, masz rację, o ile „w dół” gwoździe wbija się łatwiej cięższym młotkiem, to „w górę” łatwiej wchodzą lżejszym. W jednym wypadku do mojej siły grawitacja się dodaje, w drugim odejmuje. Poza tym, w przypadku Philae, bez użycia dźwigni i przy małej długości „rozpędu” części, która uderza w pręta zagłębiającego… Czytaj więcej »

Bogdan Harasymowicz
Bogdan Harasymowicz
Reply to  wiast
7 lat temu

Dobrze rozumujesz z tą dźwignią i istotnością siły sprężyny. Faktycznie jak wbijasz w dół grawitacja pomaga, a w górę przeszkadza, ale nie znaczy to koniecznie, że w górę łatwiej jest wbijać lekkim – im coś jest lżejsze, tym bardziej trzeba to rozpędzić, by uzyskać taką samą energię uderzenia (wyobraź sobie wbijanie gwoździa łyżeczką, byłoby trudno).

wiast
wiast
Reply to  Bogdan Harasymowicz
7 lat temu

Dzięki za wyjaśnienie.

adam
adam
7 lat temu

still a better story than twilight

Jakub
Jakub
7 lat temu

Jan
Jan
Reply to  Jakub
7 lat temu

Może to właśnie tłumaczy dlaczego ona jest taka twarda

Nie ma więcej wpisów
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: