captcha image

A password will be e-mailed to you.

Bardzo możliwe, że trafiliście dziś na Facebooku na tego gifa:

Rano puścił go fanpage Baltic WAVEholics (do którego litościwie nie zalinkujemy). Puścił i podpisał następująco:

Przylądek Skagen – miejsce gdzie spotykają się wody cieśnin Skagerrak (kolor szary) i Kattegat (kolor niebieski). Nacierające na siebie dwie masy wodne oddzielają Morze Północne od Morza Bałtyckiego. Wody te nie mieszają się ze sobą, ponieważ mają różną gęstość

Wow! Bałtyk! Taki piękny! Nic dziwnego, że post zebrał tysiące reakcji i udostępnień.

Tyle, że to nieprawda.

To nie Bałtyk. I nie Morze Północne. To Zatoka Alaska. [edycja: Albo, jak podpowiada w komentarzach Lukasz Bury, ujście Missisipi.]  Brązowa woda o dużej gęstości pochodzi ze strumieni i rzek spływających z lodowców. Niebieska woda to otwarty Ocean Spokojny.

Skąd to wiemy? Nietrudno znaleźć te informacje w internecie, ale komuś się nie chciało. Łatwiej udostępnić coś, niż pomyśleć. W 2008 roku ten fenomen opisała ekspedycja United States Geological Survey – amerykańskiej agencji badawczej. Jej członek, profesor Ken Bruland, zaprzecza też temu, że wody się nie mieszają. Wyjaśnia, że ta granica pojawia się, przesuwa, znika i nie jest niczym stałym.

A sam obrazek – w wersjach animowanych i statycznych, krąży po internecie od lat. Czasem jest opisywany po prostu jako granica dwóch mórz, czasem jako ujście Amazonki do morza, czasem jako zjawisko na Oceanie Indyjskim a czasem właśnie jako przylądek Skagen. Ten ostatni opis pojawił się chyba po raz pierwszy na Reddicie w 2013 roku.

Jeśli chodzi o Skagen – faktycznie spotykają się tam wody Morza Północnego i Bałtyckiego. Ale różnica zasolenia obu mórz jest bardzo niewielka – w przypadku Bałtyku wynosi od 3 do 12 promili, w przypadku Morza Północnego około 3,4 promila. Dla porównania Morze Śródziemne ma 33-30 promili. Jak widać to dużo za mało, by woda miała się nie mieszać. No i dodatkowo nie wiadomo, skąd miałaby pojawiać się taka różnica w kolorach.

Jak widać zawsze lepiej sprawdzić, niż udostępnić z nadmiaru entuzjazmu.

 

Czego u nas szukaliście?

4 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz Bury
Lukasz Bury
6 lat temu

Dzięki wielkie za dementowanie tego faktoidu, ale dewiza, że “lepiej sprawdzić” działa również przy dementowaniu. Wg snopes: http://www.snopes.com/mississippi-meets-gulf-mexico/ to nie Alaska, tylko ujście zanieczyszczonej Mississippi do Zatoki Meksykańskiej.

Reszta się zgadza o tyle, że o Alasce krążył i krąży po sieci bardzo podobny obrazek, również często błędnie przedstawiany jako Skagerrak.

Pēteris Lazarevič-Klamāns
Pēteris Lazarevič-Klamāns
6 lat temu

Missisipi nie uchodzi do Oceanu Spokojnego . Nievma nic wspolnego z Zatoką Alaska

NoName
NoName
6 lat temu

,,Skąd to wiemy? Nietrudno znaleźć te informacje w internecie, ale komuś się nie chciało. Łatwiej udostępnić coś, niż pomyśleć.” Właśnie Wy to zrobiliście za pierwszym razem. Łatwiej udostępnić, niż pomyśleć.

ffatman
ffatman
6 lat temu

W przypadku Kattegatu zasolenie wynosi 18-26 promili, w przypadku Skagerraku 32-34 promili. Granica nie przebiega na powierzchni a rozdziela wody powierzchniowe i głębinowe.

RedFireFox
RedFireFox
6 lat temu

Hmm… Skoro Baltyk bywa nawet bardziej slony niz Morze Polnocne (od 3 do 12 kontra 3,4 promila), to skad twierdzenia o wlewach bardziej slonej wody z Morza Pln. wspomagajacych (sporadycznie) Baltyk od stania sie najwiekszym jeziorem na swiecie ze wzgledu na zdecydowanie dominujace zasilanie slodkimi wodami rzecznymi? 😉

loskamilos
loskamilos
Reply to  RedFireFox
6 lat temu

zasolenie Morza Północnego dochodzi nawet do 35 promili, nie wiem skąd w tekście informacja o 3,4 promila…

Karolina Lisicka
Karolina Lisicka
6 lat temu

Tak wydawało mi się, że już gdzieś to widziałam i opis był zgoła inny.

Grzægørz Brúðník
Grzægørz Brúðník
6 lat temu

I jeszcze dodatkowo istnieje coś takiego, jak haloklina. Wody, nawet o bardzo różnym zasoleniu i tak będą się mieszać, o ile będą w ruchu. A jakokolwiek granica pomiędzy nimi buduje się w pionie, bo woda gęstsza (bardziej zasolona) wpływa pod mniej gęstą.

emkra
emkra
6 lat temu

Trochę dziwna ta różnica zasolenia… Z doświadczenia wiem, że w Morzu Północnym woda jest wyraźnie słona, w Bałtyku – ledwie wyczuwalna. Ciekawe gdzie konkretnie zasolenie sięga 12 promili. To bardzo dużo jak na morze śródziemne położone daleko na północy. Co do Skagen ten “styk” obu mórz nie wygląda tak spektakularnie, ale równie atrakcyjnie: fale obu mórz napierają na siebie tworząc spieniony “warkocz” ciągnący się aż po horyzont. Widok zapierający dech.

Łukasz-Legnica
Łukasz-Legnica
Reply to  emkra
6 lat temu

Morze Północne ma zasolenie ok. 35 promili, więc w artykule też duży błąd. I weź tu wierz komuś, jeśli nie masz wiedzy w danym temacie.

ghanima
ghanima
6 lat temu

Byłam w Skagen. I widziałam na własne oczy, że woda Morza Północnego jest trochę bardziej niebieska, a Bałtyku trochę bardziej zielona, że fale zderzają się ze sobą i cofają. Może coś tam się miesza ze sobą (nie znam się na tym), ale granica między morzami jest wyraźnie widoczna. Ale faktem jest, że to co widać na tym gifie to na pewno nie Skagen 😉

gość
gość
5 lat temu

@Piotr wypadałoby poprawić artykuł, bo chyba na jego bazie powstają takie bzdurne memy:
http://img5.dmty.pl//uploads/201608/1472595571_gmc0f6_600.jpg

Gdzie Alaska a gdzie Missisipi 🙂 Zdjęcie przedstawia ujście rzeki Missisipi do zatoki Meksykańskiej. Wpisz w google “Missisipi mexican gulf”…

Nina Kaczmarek
Nina Kaczmarek
5 lat temu

Co zatem jest fejkiem? Zdjęcie/ film, czy jego opis?

Luk
Luk
5 lat temu

Właśnie oglądam program “Sonda2” i też się nabrali na tę fotkę. No chyba, że…

Niewiemm Niewiemm
Niewiemm Niewiemm
5 lat temu

Ten artykuł to bujda na kółkach. Co prawda nie wiem czy ten obrazek sam w sobie jest autentyczny, to wiem tyle że w Skagen granica mórz jest widoczna gołym okiem. Byłem i pomimo deszczu i złej pogody granicę można było bez problemu zauważyć. Dobrze by było, gdyby autor artykułu w ogóle poczytał trochę o tym zjawisku i jego występowaniu zamiast gadać głupoty, że różnicy mórz nie da się gołym okiem zaobserwować. To mnie trochę smuci, ponieważ bardzo często czytam artykuły na forach takich jak to i powoli zaczynam wątpić czy dobrze robię. Takie osoby jak pan mówią o rzeczach o… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Niewiemm Niewiemm
5 lat temu

Gdzie w tym tekście znalazłeś informację, że “różnicy mórz nie da się gołym okiem zaobserwować”? Da się, co widać na tym zdjęciu. Tyle, że nie przedstawia ono zatoki Skagen. Tak po prostu.

Andrzej Kopytek
Andrzej Kopytek
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

Panowie z Crazy Nauka powinni nieco bardziej przyłożyć się do geografii. Ujscie Missisipi oraz Zatoka Alaska to tak dalece od siebie położone tematy, że aż strach bierze, że można się pomylić.
Pzdr.

Ola
Ola
5 lat temu

Witam, jeśli chodzi o wyjaśnienie to od kiedy rzeka Mississippi wpada do zatoki Alaska? Z tego co mi wiadomo największa rzeka Ameryki wpada od zawsze do zatoki Meksykańskiej która jest częścią Oceanu Atlantyckiego.

Rafał ŚWIĄTEK
Rafał ŚWIĄTEK
4 lat temu

Takie fenomeny zdarzają się często przy ujściach wielkich rzek Parany, Jangcy, Missisipi i zapewne innych. Kiedy statek stoi w takim miejscu na kotwicy można jeszcze zauważyć jak granica ta przesuwa się zgodnie z rytmem pływu. Nigdy jednak nie obserwowałem tego akurat na styku M. Północnego i Bałtyku choć różnica gęstości wody i tam istnieje Bałtyk posiada średnią gęstość ok 1006.5 kg/m3 Północne zaś to woda oceaniczna czyli 1025 kg/m3 myślę że w tym miejscu woda na skutek falowania miesza się bardziej dynamicznie i dlatego takie zjawisko nie zachodzi. W dodatku gęstość wody w Bałtyku jest bardzo zmienna i przy Skagen… Czytaj więcej »

Ania
Ania
4 lat temu

Missisipi do Zatoki Alaska ? Serio ?
Od dawna ? :-))

Wrzeszczanka
Wrzeszczanka
3 lat temu

Wcale daleko nie trzeba szukać tego fenomenu. Tu jeszcze lepsze rozgraniczenie białą szarfą piany dwóch rodzajów wód na Bałtyku nieopodal ujścia Wisły https://www.youtube.com/watch?v=kmuC5ZkZLp0

Nie ma więcej wpisów
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: