captcha image

A password will be e-mailed to you.

Bardzo możliwe, że trafiliście dziś na Facebooku na tego gifa:

Rano puścił go fanpage Baltic WAVEholics (do którego litościwie nie zalinkujemy). Puścił i podpisał następująco:

Przylądek Skagen – miejsce gdzie spotykają się wody cieśnin Skagerrak (kolor szary) i Kattegat (kolor niebieski). Nacierające na siebie dwie masy wodne oddzielają Morze Północne od Morza Bałtyckiego. Wody te nie mieszają się ze sobą, ponieważ mają różną gęstość

Wow! Bałtyk! Taki piękny! Nic dziwnego, że post zebrał tysiące reakcji i udostępnień.

Tyle, że to nieprawda.

To nie Bałtyk. I nie Morze Północne. To Zatoka Alaska. [edycja: Albo, jak podpowiada w komentarzach Lukasz Bury, ujście Missisipi.]  Brązowa woda o dużej gęstości pochodzi ze strumieni i rzek spływających z lodowców. Niebieska woda to otwarty Ocean Spokojny.

Skąd to wiemy? Nietrudno znaleźć te informacje w internecie, ale komuś się nie chciało. Łatwiej udostępnić coś, niż pomyśleć. W 2008 roku ten fenomen opisała ekspedycja United States Geological Survey – amerykańskiej agencji badawczej. Jej członek, profesor Ken Bruland, zaprzecza też temu, że wody się nie mieszają. Wyjaśnia, że ta granica pojawia się, przesuwa, znika i nie jest niczym stałym.

A sam obrazek – w wersjach animowanych i statycznych, krąży po internecie od lat. Czasem jest opisywany po prostu jako granica dwóch mórz, czasem jako ujście Amazonki do morza, czasem jako zjawisko na Oceanie Indyjskim a czasem właśnie jako przylądek Skagen. Ten ostatni opis pojawił się chyba po raz pierwszy na Reddicie w 2013 roku.

Jeśli chodzi o Skagen – faktycznie spotykają się tam wody Morza Północnego i Bałtyckiego. Ale różnica zasolenia obu mórz jest bardzo niewielka – w przypadku Bałtyku wynosi od 3 do 12 promili, w przypadku Morza Północnego około 3,4 promila. Dla porównania Morze Śródziemne ma 33-30 promili. Jak widać to dużo za mało, by woda miała się nie mieszać. No i dodatkowo nie wiadomo, skąd miałaby pojawiać się taka różnica w kolorach.

Jak widać zawsze lepiej sprawdzić, niż udostępnić z nadmiaru entuzjazmu.

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów