captcha image

A password will be e-mailed to you.

Bardzo możliwe, że trafiliście dziś na Facebooku na tego gifa:

Rano puścił go fanpage Baltic WAVEholics (do którego litościwie nie zalinkujemy). Puścił i podpisał następująco:

Przylądek Skagen – miejsce gdzie spotykają się wody cieśnin Skagerrak (kolor szary) i Kattegat (kolor niebieski). Nacierające na siebie dwie masy wodne oddzielają Morze Północne od Morza Bałtyckiego. Wody te nie mieszają się ze sobą, ponieważ mają różną gęstość

Wow! Bałtyk! Taki piękny! Nic dziwnego, że post zebrał tysiące reakcji i udostępnień.

Tyle, że to nieprawda.

To nie Bałtyk. I nie Morze Północne. To Zatoka Alaska. [edycja: Albo, jak podpowiada w komentarzach Lukasz Bury, ujście Missisipi.]  Brązowa woda o dużej gęstości pochodzi ze strumieni i rzek spływających z lodowców. Niebieska woda to otwarty Ocean Spokojny.

Skąd to wiemy? Nietrudno znaleźć te informacje w internecie, ale komuś się nie chciało. Łatwiej udostępnić coś, niż pomyśleć. W 2008 roku ten fenomen opisała ekspedycja United States Geological Survey – amerykańskiej agencji badawczej. Jej członek, profesor Ken Bruland, zaprzecza też temu, że wody się nie mieszają. Wyjaśnia, że ta granica pojawia się, przesuwa, znika i nie jest niczym stałym.

A sam obrazek – w wersjach animowanych i statycznych, krąży po internecie od lat. Czasem jest opisywany po prostu jako granica dwóch mórz, czasem jako ujście Amazonki do morza, czasem jako zjawisko na Oceanie Indyjskim a czasem właśnie jako przylądek Skagen. Ten ostatni opis pojawił się chyba po raz pierwszy na Reddicie w 2013 roku.

Jeśli chodzi o Skagen – faktycznie spotykają się tam wody Morza Północnego i Bałtyckiego. Ale różnica zasolenia obu mórz jest bardzo niewielka – w przypadku Bałtyku wynosi od 3 do 12 promili, w przypadku Morza Północnego około 3,4 promila. Dla porównania Morze Śródziemne ma 33-30 promili. Jak widać to dużo za mało, by woda miała się nie mieszać. No i dodatkowo nie wiadomo, skąd miałaby pojawiać się taka różnica w kolorach.

Jak widać zawsze lepiej sprawdzić, niż udostępnić z nadmiaru entuzjazmu.

 

Czego u nas szukaliście?

21
Dodaj komentarz

avatar
 
17 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
WrzeszczankaAniaRafał ŚWIĄTEKAndrzej KopytekOla Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lukasz Bury
Gość
Lukasz Bury

Dzięki wielkie za dementowanie tego faktoidu, ale dewiza, że “lepiej sprawdzić” działa również przy dementowaniu. Wg snopes: http://www.snopes.com/mississippi-meets-gulf-mexico/ to nie Alaska, tylko ujście zanieczyszczonej Mississippi do Zatoki Meksykańskiej.

Reszta się zgadza o tyle, że o Alasce krążył i krąży po sieci bardzo podobny obrazek, również często błędnie przedstawiany jako Skagerrak.

Pēteris Lazarevič-Klamāns
Gość
Pēteris Lazarevič-Klamāns

Missisipi nie uchodzi do Oceanu Spokojnego . Nievma nic wspolnego z Zatoką Alaska

NoName
Gość
NoName

,,Skąd to wiemy? Nietrudno znaleźć te informacje w internecie, ale komuś się nie chciało. Łatwiej udostępnić coś, niż pomyśleć.” Właśnie Wy to zrobiliście za pierwszym razem. Łatwiej udostępnić, niż pomyśleć.

ffatman
Gość
ffatman

W przypadku Kattegatu zasolenie wynosi 18-26 promili, w przypadku Skagerraku 32-34 promili. Granica nie przebiega na powierzchni a rozdziela wody powierzchniowe i głębinowe.

RedFireFox
Gość
RedFireFox

Hmm… Skoro Baltyk bywa nawet bardziej slony niz Morze Polnocne (od 3 do 12 kontra 3,4 promila), to skad twierdzenia o wlewach bardziej slonej wody z Morza Pln. wspomagajacych (sporadycznie) Baltyk od stania sie najwiekszym jeziorem na swiecie ze wzgledu na zdecydowanie dominujace zasilanie slodkimi wodami rzecznymi? 😉

loskamilos
Gość
loskamilos

zasolenie Morza Północnego dochodzi nawet do 35 promili, nie wiem skąd w tekście informacja o 3,4 promila…

Karolina Lisicka
Gość
Karolina Lisicka

Tak wydawało mi się, że już gdzieś to widziałam i opis był zgoła inny.

Grzægørz Brúðník
Gość
Grzægørz Brúðník

I jeszcze dodatkowo istnieje coś takiego, jak haloklina. Wody, nawet o bardzo różnym zasoleniu i tak będą się mieszać, o ile będą w ruchu. A jakokolwiek granica pomiędzy nimi buduje się w pionie, bo woda gęstsza (bardziej zasolona) wpływa pod mniej gęstą.

emkra
Gość
emkra

Trochę dziwna ta różnica zasolenia… Z doświadczenia wiem, że w Morzu Północnym woda jest wyraźnie słona, w Bałtyku – ledwie wyczuwalna. Ciekawe gdzie konkretnie zasolenie sięga 12 promili. To bardzo dużo jak na morze śródziemne położone daleko na północy. Co do Skagen ten “styk” obu mórz nie wygląda tak spektakularnie, ale równie atrakcyjnie: fale obu mórz napierają na siebie tworząc spieniony “warkocz” ciągnący się aż po horyzont. Widok zapierający dech.

Łukasz-Legnica
Gość
Łukasz-Legnica

Morze Północne ma zasolenie ok. 35 promili, więc w artykule też duży błąd. I weź tu wierz komuś, jeśli nie masz wiedzy w danym temacie.

ghanima
Gość
ghanima

Byłam w Skagen. I widziałam na własne oczy, że woda Morza Północnego jest trochę bardziej niebieska, a Bałtyku trochę bardziej zielona, że fale zderzają się ze sobą i cofają. Może coś tam się miesza ze sobą (nie znam się na tym), ale granica między morzami jest wyraźnie widoczna. Ale faktem jest, że to co widać na tym gifie to na pewno nie Skagen 😉

gość
Gość
gość

@Piotr wypadałoby poprawić artykuł, bo chyba na jego bazie powstają takie bzdurne memy:
http://img5.dmty.pl//uploads/201608/1472595571_gmc0f6_600.jpg

Gdzie Alaska a gdzie Missisipi 🙂 Zdjęcie przedstawia ujście rzeki Missisipi do zatoki Meksykańskiej. Wpisz w google “Missisipi mexican gulf”…

Nina Kaczmarek
Gość
Nina Kaczmarek

Co zatem jest fejkiem? Zdjęcie/ film, czy jego opis?

Luk
Gość
Luk

Właśnie oglądam program “Sonda2” i też się nabrali na tę fotkę. No chyba, że…

Niewiemm Niewiemm
Gość
Niewiemm Niewiemm

Ten artykuł to bujda na kółkach. Co prawda nie wiem czy ten obrazek sam w sobie jest autentyczny, to wiem tyle że w Skagen granica mórz jest widoczna gołym okiem. Byłem i pomimo deszczu i złej pogody granicę można było bez problemu zauważyć. Dobrze by było, gdyby autor artykułu w ogóle poczytał trochę o tym zjawisku i jego występowaniu zamiast gadać głupoty, że różnicy mórz nie da się gołym okiem zaobserwować. To mnie trochę smuci, ponieważ bardzo często czytam artykuły na forach takich jak to i powoli zaczynam wątpić czy dobrze robię. Takie osoby jak pan mówią o rzeczach o… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Gdzie w tym tekście znalazłeś informację, że “różnicy mórz nie da się gołym okiem zaobserwować”? Da się, co widać na tym zdjęciu. Tyle, że nie przedstawia ono zatoki Skagen. Tak po prostu.

Andrzej Kopytek
Gość
Andrzej Kopytek

Panowie z Crazy Nauka powinni nieco bardziej przyłożyć się do geografii. Ujscie Missisipi oraz Zatoka Alaska to tak dalece od siebie położone tematy, że aż strach bierze, że można się pomylić.
Pzdr.

Ola
Gość
Ola

Witam, jeśli chodzi o wyjaśnienie to od kiedy rzeka Mississippi wpada do zatoki Alaska? Z tego co mi wiadomo największa rzeka Ameryki wpada od zawsze do zatoki Meksykańskiej która jest częścią Oceanu Atlantyckiego.

Rafał ŚWIĄTEK
Gość
Rafał ŚWIĄTEK

Takie fenomeny zdarzają się często przy ujściach wielkich rzek Parany, Jangcy, Missisipi i zapewne innych. Kiedy statek stoi w takim miejscu na kotwicy można jeszcze zauważyć jak granica ta przesuwa się zgodnie z rytmem pływu. Nigdy jednak nie obserwowałem tego akurat na styku M. Północnego i Bałtyku choć różnica gęstości wody i tam istnieje Bałtyk posiada średnią gęstość ok 1006.5 kg/m3 Północne zaś to woda oceaniczna czyli 1025 kg/m3 myślę że w tym miejscu woda na skutek falowania miesza się bardziej dynamicznie i dlatego takie zjawisko nie zachodzi. W dodatku gęstość wody w Bałtyku jest bardzo zmienna i przy Skagen… Czytaj więcej »

Ania
Gość
Ania

Missisipi do Zatoki Alaska ? Serio ?
Od dawna ? :-))

Wrzeszczanka
Gość
Wrzeszczanka

Wcale daleko nie trzeba szukać tego fenomenu. Tu jeszcze lepsze rozgraniczenie białą szarfą piany dwóch rodzajów wód na Bałtyku nieopodal ujścia Wisły https://www.youtube.com/watch?v=kmuC5ZkZLp0

Nie ma więcej wpisów